Burak Duruman: ´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor´´
Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, ´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor. Fakat erken tanı ile kanserin erken döneminde yakalarsak o zaman bir sorun olmayacak´´ dedi.
Tarih: 3.4.2019 09:51:25


1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında Türk Kanser Derneği, ´´Kanserden korkma geç kalmaktan kork´´ diyerek kanserde erken tanının hayati önemine dikkat çekmek için alanında uzman hekim, sanatçı, iş kadını ve fikir önderleriyle bir araya geldi. Medicana Sağlık Grubu da, kanserli hasta yakınlarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için hayata geçirdiği ´´Ne demek olduğunu bilirim´´ projesiyle etkinlikte yer aldı. Etkinliğe Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, Türk Kanser Derneği Başkan Yardımcısı ve Genel Cerrah Op. Dr. Murat Atay, Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Eralp, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Refik Killi, Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Tek ve Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Füsun Tokatlı katıldı. 

´´81 ilde ücretsiz olarak taramalarımız var´´ 
Kanserde taramanın önemine dikkat çeken Burak Duruman, ´´Bedenimiz en değerli hazinemiz diyoruz. Bu hazinemizi iyi bakmamız lazım. Erken teşhis hayat kurtarır. Halkımızdan taramalarını yaptırmalarını istiyoruz. 81 ilde ücretsiz olarak taramalarımız var. Bunlardan yararlanmalarını istiyoruz. Kanserden korkmayıp geç kalmaktan korkmalıyız. Onun için bu taramalardan bütün halkın yararlanması gerekiyor. Sonuç olarak elim sonuçlarla karşılaşmamız lazım. Kanser, korkulacak bir şey değil, devamlı maruz kaldığımız kötü şeylerden 8- 10 sene içinde olan bir durum. Bu kötü şeylerden uzak duracağımız yolları da halkımızla paylaşıyoruz. Besinlerimiz ve maruz kaldığımız olaylar çok önemli. Artık reçete gibi spor yapmanın gerekliliği çok önemli. Lütfen daha fazla yürüyelim daha fazla oksijen almaya çalışalım, besinlerimize mümkün olduğu kadar dikkat edelim. Bedenimize lütfen İyi bakalım diyoruz´´ dedi. 

´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor´´ 
Tedavilere değinen Duruman,´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor. Fakat erken tanı ile kanserin erken döneminde yakalarsak o zaman bir sorun olmayacak. Yalnız kendimiz için değil, sevenlerimiz ve memleketimiz için bu bir sorun olmayacak. Geç kaldığımız sürece Yeni teknoloji ile de olsa geç kalınmış vakalarda maalesef sorunlar oluyor. SGK bunları karşılayabilecek durumda değil. Onun için vergi vermek ne kadar yüce bir şeyse taramada o kadar önemli bir durum. Çok önemli aletler çıkmaya başladı, radyasyon onkolojisi çok gelişti. Kemoterapinin neredeyse sonuna gelindi ve immünoterapiler yapılıyor. Yeter ki çok geç kalınmasın. Çok geç kalınca hastalarımız, kemoterapi ve diğer başka tedavilerle uğraşmak zorunda kalıyor. Onun için erken teşhis hayat kurtarır´´ şeklinde konuştu. 

´´Kanserden korkmamalıyız, onunla savaşabiliyoruz´´ 
Kanser tanısı alan hastalara karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda konuşan, ´´Prof. Dr. Füsun Tokatlı, ´´Hasta ve hasta yakınları kanser tanısı aldığı zaman bir şok, panik, kaygı ve reddetme yaşıyorlar. Sonrasında da bunu kabul ediyorlar. Bu dönemlerde, biz ve hasta yakınları olarak hastaya moral ve destek olmak zorundayız. Kanserin ne demek olduğunu hepiniz bilmek zorundayız. Ondan korkmamalıyız, onunla savaşabiliyoruz. Yakın zamanda özellikle bağışıklık sistemi ile ilgili tedaviler, akıllı ilaçlar,radyoterapide ki gelişmeler, akıllı cihazlarla kansere yönelik yapılan tedaviler ve özellikle robotik cerrahide ki gelişmelerle kanseri yok edebiliyoruz´´ dedi. 

Medicana Sağlık Grubu´nun´´ne demek olduğunu bilirim´´ projesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Tokatlı, ´´Grubumuz, kanserin ne demek olduğunu biliyorum adında bir proje başlattı. Bu konuda hasta ,hasta yakınlarımızla ve diğer çalışanlarımıza birlikte kanser tanısı almış hastalara yardımcı olmak amacıyla bu projeyi başlattık. Hem erken tanıda hem onların tedavilerinde hem de farkındalık oluşturmak için projeye devam ediyoruz. Özellikle kadın hastalarımızda meme kanseri, erkeklerde prostat ve kolon kanserleri, akciğer kanserinde, rahim ağzı kanserlerinde de erken tanı yapabilmek için çeşitli programlar var. Bu tarama programları da desteklemekteyiz´´ açıklamasında bulundu. 

´´Kanserin sıklığı ve türleri, bölgelere göre ve ırklara göre değişir´´ 
Kanserin dünyada en çok görülen hastalık olduğuna vurdu yapan Prof. Dr. İbrahim Tek, ´´Kanser, çağımızın en ciddi hastalığı, eskiden kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada olurken, şimdi dünyada birinci sıraya yerleşmiş durumda. Kanserin sıklığı ve türleri, bölgelere göre ve ırklara göre değişir. Ülkemiz için bahsedecek olursak; ülkemizde erkeklerde kanser görülme sıklığı 100 binde 246, bayanlarda 100 binde 175 civarında. Erkeklerde daha sık prostat akciğer kolorektal kanserler ilk 3´e giriyor. Bayanlarda ise meme tiroid ve kolorektal kanserler ilk 3 oluşturmakta. Coğrafi bölgelere göre kanser türlerinin sıklığı değişmekte. Örneğin; Doğu Anadolu Bölgesi´nde mide kanseri sık görülürken, batıya doğru gidildikçe kolorektal kanserler daha sık görülebiliyor. Sebeplerinden bahsedecek olursak;aslında sebeplerin çoğu değiştirebilir ve modifiye edilebilir sebepler. Kanser hastalığı, risk faktörleri azaltılabilirse yüzde 50 önlenebilir hastalık grubu. Obezite, tütün kullanımı, hareketsizlik ve diyet. Bu 4 faktörü efektif olarak dikkat edersek kanserin yüzde 50´sini azaltabiliriz´´ ifadelerini kullandı. 

Medicana ve Türk Kanser Derneği ´´Kanserin ne demek oldugunu biliyor´´ projesi 
Toplantıda, Medicana Sağlık Gurubu ve Türk Kanser Derneği´nin ortak geliştirdiği "Kanserin ne demek olduğunu bilirim" projesinin tanıtımı da yapıldı. Bu zorlu süreçte hastaların en değerli yardımcılarının yakınları olduğunu ifade eden Medicana Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan, kanser tedavisi gören hastaların yakınlarının, tedavi sürecinde çok önemli bir rol üstlendiği, hastaların fiziksel bakımından psikolojik gereksinimlerine, ilaçlarının takibinden beslenmesine kadar hemen tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında en büyük desteği sağladıklarını anlattı. 

Okutan, şöyle devam etti: ´´Biz hastalarımızın tedavisi kadar, hasta yakınlarının da tedaviye katılımlarını son derece önemsiyoruz. Tedavide ciddi bir rol üstlenen hasta yakınlarının fizyolojik ve psikolojik sağlıklarına katkıda bulunmak için projeler üretiyoruz´´. 

Destek veren iş insanları ve sanatçılar ise şöyle açıklandı: Revna Demirören, Betül Demir, Linet, Sitare Kalyoncuoğlu, Sevil Sabancı, Didem Kurtoğlu, Ömür Gedik, Safiye Soyman, Hande Erçal, Seren Serenil, Ece Vahapoğlu, Perihan Ünlücan, Hülya Koçyiğit, Oya Germen, Dilan Çıtak, Birand Tunca, Leyla Alaton, Çağrı Çıtanak, Perihan Savaş, Buse Biçer, Sedef Karamahmet, Arzum Çavuşoğlu, Işıl Rencber, Fatoş Sarıgül, Merva Ulusoy, Derin Mermerci, Metin Şentürk, Ender Mermerci, Elif Gönlüm, Gülay Kamaz, Tuğba Peksayar , Gülbin Simitçioğlu, Müge Arnas, Begüm Şen, İlyas Yalçıntaş, Özgür Emre Yıldırım, Gizem Tuncer ve Sedef İybar. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayca Yılmaz Kaya, Kurban Bayramı´nda etlerin ızgara ve haşlama şeklinde tüketilmesinin sağlık açısından daha yararlı olacağına dikkat çekerek aşırı et tüketiminin bir çok sağlık sorununu beraberinde getireceği konusunda uyarılarda bulundu.
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş Hekimi Zafer Kazak, diş çürüğünün ilerlediği durumlarda dişin içerisindeki sinir-damar paketinin etkilenip zamanla ağrı oluşabileceğini belirterek diş ağrısının kişinin psikolojisini bozduğunu söyledi.
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Eray Memeç, gebeliğin normal sürecinde doğal olarak vücut ısısının yükseldiğine dikkat çekerek, “Yaz ayları hamileler için zorlu geçen bir dönemdir. Ayrıca gebelik hormonları cildin güneşe karşı duyarlılığını da artırır” diyerek anne adaylarına uyarılarda bulundu.
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Dr. Metehan Özgür, mezoterapi uygulamasının birçok soruna çözüm olduğunu söyledi.
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Şirin Elmi, yaz tatilinde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili önerilerde bulundu.
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Serap Savar, rota virüsünün çoğunlukla bebeklerde ve küçük çocuklarda ishale neden olan bir virüs olduğunu belirterek, "Tüm dünyada her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olur ve özellikle bunların yüzde 85´i bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır. Ölümler en sık 2 yaş altında görülebilmektedir” dedi.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, kalp ve böbrek hastalarının piknikte çok ağır tüketimden kaçınmaları gerektiğini söyleyerek piknik öncesinde alınması gereken önlemlerden bahsetti.
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, yeni doğan bebek ve çocukların anomalilerinin genetik faktörlere veya kullanılan ilaçlara bağlı olabileceğini söyledi.
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç, bebekleri memeden kesme süreci konusunda önemli bilgiler verdi.
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Arıların ‘orman gülü´ adlı bitkinin nektarından ürettikleri "deli bal" konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, ultraviyole ışınlarını geçirmeyen, kaliteli güneş gözlüğü kullanımının göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Psikolog Gülcem Yıldırım, narsistik kişilik bozukluğunun çoğunlukla erkeklerde görüldüğünü söyledi.
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, dövme silme tedavisinde Q-switched ND-YAG lazerlerle fraksiyonel lazerlerin aynı anda birlikte kullanılmasının tedavi süresinin kısalmasına ve seans sayısının azalmasına pozitif katkı sağladığını söyledi.
“İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir”
“İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir”
Baş ağrılarında bölgesel değişikliklerin yüksek tansiyon belirtisi olabileceğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Selen Gür Özmen, “İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına yol açabilmektedir” dedi.
Sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü
Sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü
Zaman içinde atmosferin zarar görmesi ile birlikte güneş ışınlarının özellikle yazın vücudumuza vermiş olduğu zararlardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Didem Mullaaziz aynı zamanda bronzlaşmanın artık sağlıklı olmadığına dair uyarılarda bulundu.
İnsülin direncini kırmadan kilo vermek imkansız
İnsülin direncini kırmadan kilo vermek imkansız
Çağın en çok rastlanan hastalıklarından biri olan ve kilo verememenin en büyük nedenleri arasında gösterilen insülin direnci hakkında bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk, insülin direncini kırmadan kilo vermenin imkansız olduğunu vurguladı.
Yaz mevsimi varis hastaları için adeta kabus
Yaz mevsimi varis hastaları için adeta kabus
Her ne kadar, venöz yetmezlik veya varisin nedenleri arasında bulunmasa da, güneşin ve sıcak havaların yoğun olduğu yaz mevsimi; varis hastaları için adeta kabus halini alır.
Boyun germe estetiği ile yıllara meydan okuyun
Boyun germe estetiği ile yıllara meydan okuyun
Doç.Dr. Karaca Başaran, boyun germe estetiği hakkında bilgi verdi. P
Diş çekimi sonrası bunlara dikkat
Diş çekimi sonrası bunlara dikkat
Diş Hekimi Mahmut Genç, diş çekimi sonrası dikkat edilecek noktalar konusunda önemli bilgiler verdi.
Keneye karşı alınması gereken önlemler
Keneye karşı alınması gereken önlemler
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Yıldırım, kene ısırması sonucu meydana gelen ölümlerin arttığı son günlerde alınması gereken tedbirlere ilişkin önemli uyarılarda bulundu.
40 yaş sonrası göz tansiyonuna dikkat
40 yaş sonrası göz tansiyonuna dikkat
Kayseri Doktoröz Göz ve Cerrahi Lazer Merkezi Başhekimi, Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, 45 yaş üzeri bireylerde sık görülen glokom yani göz tansiyonunun, erken evrede herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediğini belirtti.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.7096
EURO
6.3359
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa?

Ömer Hayyam
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları