93 Yaşındaki Mehmet Dede gençlere taş çıkarıyor
İlerleyen yaşından dolayı yürümekte güçlük çeken 93 yaşındaki Ankaralı Mehmet Çelik, camiye gitmek için pes etmedi el ile sürülebilen bisiklet yaptı. Bir asra yaklaşan yaşına rağmen bütün ihtiyaçlarını kendi karşılayan Mehmet dedenin azmi ise görenleri kendisine hayran bırakıyor.
Tarih: 2.11.2019 17:43:04

 

Ankara´da yaşayan 93 yaşındaki Mehmet Çelik, çalışkanlığı ve azmiyle gençlere taş çıkarıyor. Her ihtiyacını kendi karşılayan demirci ustası Mehmet dede, camiye gidebilmek için kendine pedallarını elleriyle çevirebileceği bisiklet yaptı. Ankara´nın Nallıhan ilçesi Çayırhan Mahallesi´nde damadı ile birlikte yaşayan 93 yaşındaki Mehmet dede, çevresinde çalışkanlığı ve azmiyle biliniyor. Her ihtiyacını kendisi karşılayan Mehmet dede, yıllardır demircilik işiyle uğraşıyor. Ahşap doğrama makinesini ve daha bir çok aleti kendi çabasıyla tasarlayıp geliştiren Mehmet Çelik gençlere taş çıkarıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla atölyesinin yolunu tutan Mehmet dede, hem sempatik tavırlarıyla hem ömrü bir asra yakın yaşına rağmen gösterdiği çabayla büyük ilgi topluyor.

Geçirdiği felç nedeniyle camiye giderken zorlanan Mehmet Çelik, damadının aldığı bisikleti kabul etmedi. Mehmet dede, birkaç eksiği kalan tasarımını kendi yaptığı bisikletini kullanmak için gün sayıyor. Ayaklarını kısıtlı kullanabilen Mehmet dede pedalları elleriyle kullanabileceği direksiyon hakimiyetini ise ayaklarıyla sağlayacağı bu bisikleti ile hayatını kolaylaştıracak.

Eşini kaybettikten sonra Bartın´dan Ankara´ya gelen Mehmet dedenin 5 çocuğu 20 tane torunu bulunuyor. Ömrü bir asra yaklaşan Mehmet dede sağlığını tek çeşit beslenmeye ve çok çalışmaya borçlu. Asla iki çeşit yemeği aynı anda tüketmeyen Mehmet dedenin gençlere tavsiyesi çok çalışıp üretken olmaları.
Mehmet dedenin bütün işlerini kendisinin yaptığını belirten damadı Aziz Kaya,"Bir gün evde otururken böyle bir şey yapacağım ben dedi. Bende dedim ki ben sana elektrikli bir motor alıyım, o da buna hiç itibar etmemiş bir baktım bir 12´lik demir omuzlamış birkaç tane parça almış gelmiş, geldi buraya ilk önce evine götürmüş. Oradan buraya getirdik, burada başladı. Kendisi kesiyor, biçiyor, ekiyor yalnız kaynak yerine oğlum var benim ona şurayı kaynatıver diyor. Orayı söylüyor o kaynatıveriyor. Uyku uyuyamıyor zaten aşağı yukarı sabaha yakın falan ancak uyuyabiliyor. Öyle bir problemi var. Orada burada şöyle yapsam, böyle yapsam diyor. Bisikleti merak edip kalkıp gidiyorlar hele hele cami cemaatinden birisi var. Mutlaka o da sanatkar, o da merak ediyor olur mu olmaz mı diye öyle o da geliyor. Daha onun gibi böyle çevre esnaf arkadaşlar geliyor. Cuma günleri namaza gidiyor Cuma günleri hiç gelmiyor. Geliyor biraz bir kısmını yapıyor ondan sonra biraz dinleniyor. 93 yaşındaki adam biraz bitkin oluyor. Hal böyle olunca tam faal çalışamıyor" dedi.

Bisikleti camiye gidip gelebilmek için yaptığını belirten Mehmet Çelik, "Felç sonra bacağımı incittim. Bir de o incitme zorluyor. Felçlikte biraz gıdamı düşürmüş. Camiye gidip gelemiyorum. 800 adım mesafe var camiyle namaza gitme merakımda geçmedi daha, namaza da gitmeye gayret ederim. Onun için bununla hem vakit geçirmek için yaptım. Böyle bisiklet, yok, bu piyasada yapılmış değil kimse bunu becermiş değil bunu kendi kafamdan ayarladım. Kendi kafamdan ben bunu ayarladım şöyle olursa şöyle olur, şöyle olursa şöyle olur yani mantosu bunun biraz çirkin tam orijinali değil de artık biraz idare eder" dedi.

"Gençler için bu vakit bir sermayedir"

Hayatını hep şükrederek geçirdiğini belirten Mehmet dede,"Şükür Allaha benim böyle sağlıklı kalmam için Cenab-ı Allah´ın verdiği nimet. Sağlığım için bir hazırlık bir şeyi yok Allah bana ne verdiyse onlar. Şimdi benim gençliğim bunlara uymaz. Benim gençliğimin günleri sıkıntılı cefalı geçti. Şimdiki gençlik rahatlıkla geçiyor. Ben 36 ay askerlik yaptım şimdikiler 6 ay askerlik yapıyorlar. Şimdiki zamanlar eski zamanın elçisi oldu yani çok rahat bir zaman şimdiki zaman şu zamana nankörlük yapmakta biraz haramdır. Çok iyi bir zamandayız. Gençler için bu vakit bir sermayedir. Sermayesini tutabilen kendini tutar. Kazanç bir gelirdir kazancı ne kadar hesaplı yaparsan o kadar istifadeli olursun. Onun demirini aldım kendim imalatını yaptım. (Ahşap Makinesi) Topunu tornacıya yaptırdım mantosunu kendim imalatım demirini aldım kendim yaptım. Hazır almadım, ben hem vakit geçirdim hem ucuza mal ettim hazır alırsam çok para sadece topunu yaptırdım tornacıya diğer taraflarını demir imalatını ben kendim yaptım yapabilmeye kadir olduğum için ama şimdi ağır iş onu şimdi yapamam ama vakit geçirmeye yarıyor" diye konuştu.

"Ben çalışmayı çok sevdim gecede çalıştım, gündüzde çalıştım kendi emrimde çalıştım"

Gençlere çalışmayı tavsiye ettiğini söyleyen Çelik,"Ben elime geçeni toprağa verdim herkes benim gibi bunu düşünemez. Ben çalışmayı çok sevdim gecede çalıştım, gündüzde çalıştım kendi emrimde çalıştım, sigortalı işe gitmedim şimdi devlet harçlık veriyor onunla idare ediyorum. Kendi emrimde çalıştım, 3 yerde mülkiyetim var. Her mülkiyetim 2-3 oğul besliyor. Ama torunun 2 tanesi burada, bir tanesi Kastamonu´da polis. Yere müdareleri yok, kuşlar, istifade ediyor yerlerimden ondan da memnumun. Benim mülkiyetimde bir mahluk istifade ettiği zaman bana da Allah ecrinden verir. Zararda değilim yani kazancımı toprağa verdim, ev geçimine verdim boş yere harcamadım kumar vs o işlerle ilgilenmedim. Kendi istikbalimle çoluk çocuğun istikbaliyle vakit geçirdim bu ana kadar. Artık oğlumda hayır yok oğlum gelinim hasta kızlarımın yanında duruyorum. Allah kızlarıma da cümle hısımına Allah razılık versin" şeklinde konuştu.

Bisikletinin bir kaç eksiği kaldığını ifade eden Çelik şunları söyledi; Şimdi oraya kadar uzatmayalım kafa patlatmaya gerek yok camiye gitmeye, camiye gidip gelmeye yaptım. Sonrasında kim kullanır, tenezzül eder bunu kullanmaya? Şimdi neler ne aletler çıkıyor yeni yeni aletler çıkıyor. Böylesine tenezzül etmezler. Kimse kullanmaz bunu da bunu ben kendim kafamdan böyle ayarladım. Yavaş yavaş giderim ben bununla kenardan doğru. Namazımı kılarım, ondan sonra vaktimizi geçiririz. Bir isim koyamam ona . Bisiklet denmez, motosiklet denmez piyasada olmayan bir alet.Kendi üretimim, kendi kafamdan gece düşünüyorum sabahleyin gelip bir parça yapıyorum. Böyle böyle bunu ayağının üstüne kaldırdım. Daha bunun işi bitmedi. "
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Köse halkı dinliyor
Başkan Köse halkı dinliyor
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, halk günü toplantıları kapsamında vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinliyor.
Karabük´te "Test Hazırlama Teknikleri" kursu
Karabük´te "Test Hazırlama Teknikleri" kursu
Karabük Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Test Hazırlama Teknikleri" kursu açıldı.
Karabük´te Öğretmenler Günü sergisi
Karabük´te Öğretmenler Günü sergisi
24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerin yaptığı resimlerin sergisi açıldı.
İYİ Parti Mardin il Başkanı Süleyman AKAR´dan  falcılık yapan bazı anket firmalarına tepki.
İYİ Parti Mardin il Başkanı Süleyman AKAR´dan falcılık yapan bazı anket firmalarına tepki.
İYİ Parti´nin yapılacak ilk seçimde çok az oy alacak veya oy oranı düştü diyerek adeta falcılık yapan taraflı anket firmalarına tepki gösterdi.
Safranbolu´da ağaç budama çalışması
Safranbolu´da ağaç budama çalışması
Safranbolu Belediyesi tarafından mevsim şartlarına bağlı olarak yeşil dokunun daha sağlıklı gelişebilmesi için ağaç budama çalışmaları başlatıldı.
Safranbolu´da Öğretmenler Günü spor müsabakaları
Safranbolu´da Öğretmenler Günü spor müsabakaları
2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda birlik ve beraberlik içerisinde iletişim ve motivasyonun artırılması, okullar arasında iletişimin güçlendirilmesi ve mesleki çalışmalara katkı sağlama ve 24 Kasım Öğretmenler Günü faaliyetleri kapsamında Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sportif faaliyetler gerçekleştirildi.
Müze köy: Yörük
Müze köy: Yörük
UNESCO Dünya Miras Listesi´nde ve "en iyi korunan 20 kent" arasında yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük köyü, her yıl binlerce turist ağırlıyor.
Rektör Polat´tan, Güney Afrika´nın önde gelen üniversitelerine ziyaret
Rektör Polat´tan, Güney Afrika´nın önde gelen üniversitelerine ziyaret
Uluslararası Yüksek Eğitim Zirvesi´ne katılmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti´ne giden Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, zirveden önce Güney Afrika´nın önde gelen üniversiteleri ile önemli görüşmelerde bulundu.
Karabük´te trafik kazası: 2 yaralı
Karabük´te trafik kazası: 2 yaralı
Karabük´te meydana gelen trafik kazasında iki kişi yaralandı.
Vali Gürel muhtarlarla buluştu
Vali Gürel muhtarlarla buluştu
Karabük Valisi Fuat Gürel, Eskipazar ilçesindeki mahalle ve köy muhtarlarıyla bir araya gelerek taleplerini ve sorunlarını dinledi.
Gürel´den Eskipazar´da ziyaret ve inceleme
Gürel´den Eskipazar´da ziyaret ve inceleme
Karabük Valisi Fuat Gürel, İçişleri Bakanlığı tarafından asaleten Eskipazar ilçesine ataması yapılan ve geçtiğimiz ay göreve başlayan Eskipazar Kaymakamı Emrah Bütün´e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Akkaya Hamamı turizme kazandırılacak
Akkaya Hamamı turizme kazandırılacak
Eskipazar´de bulunan Akkaya Hamamının turizme kazandırılması için çalışma başlatılacağı bildirildi.
Motosiklet kaldırıma çıkarak devrildi: 1 yaralı
Motosiklet kaldırıma çıkarak devrildi: 1 yaralı
Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde plakası ve sürücüsü henüz belirlenemeyen bir otomobil tarafından sıkıştırılan motosiklet kaldırıma çıkarak devrildi. Kazada motosiklet sürücüsü yaralandı.
Bolu´da 2 bin 540 makaron 11 kilo kaçan tütün ele geçirildi
Bolu´da 2 bin 540 makaron 11 kilo kaçan tütün ele geçirildi
Bolu İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan düzenlenen operasyonda, 2 bin 540 adet tütün dolu makaron ve 11 kilo 800 gram kaçak nargile tütünü ele geçirildi.
Yoldan çıkan otomobil şarampole yuvarlandı: 1 yaralı
Yoldan çıkan otomobil şarampole yuvarlandı: 1 yaralı
Kastamonu Çatalzeytin ilçesinde kontrolden çıkan otomobil, şarampole yuvarlanması sonucu sürücü yaralandı.
Başkan Vergili: “Karabük Çağ Atlayacak”
Başkan Vergili: “Karabük Çağ Atlayacak”
Karabük Belediyesi´nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen tören ile temeli atılan "Emekliler Evi ve Hürriyet Mahallesi Sosyal Yaşam Merkezi” projesi İnönü Caddesi Safran Sokak´ta düzenlenen tören ile açıldı.
Özçelik- İş´ten Yolbulan´a ziyaret
Özçelik- İş´ten Yolbulan´a ziyaret
Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, KARDEMİR AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan´ı makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini paylaştı.
Safranbolu´da ara tatil bereketi
Safranbolu´da ara tatil bereketi
Karnesiz ilk ara tatilin başlamasının ardından UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük´ün Safranbolu ilçesinde turist yoğunluğu yaşanıyor.
Karabük OSB´de Müteşebbis Heyet Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Karabük OSB´de Müteşebbis Heyet Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Karabük Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Kurulu toplantısı Müteşebbis Heyet Kurulu Başkanı Vali Fuat Gürel Başkanlığında toplandı.
Bağımlılık İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
Bağımlılık İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
Karabük Bağımlılık İle Mücadele Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Fuat Gürel Başkanlığında gerçekleştirildi.
Emek Mahallesinde Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor
Emek Mahallesinde Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor
Safranbolu Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulan bölgelerde yenileme çalışmaları devam ediyor.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
21 Kasım 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ayağa kalkarsan hizmet kastiyle kalk, eğer konuşacak olursan hikmetle konuş, oturacağın zaman hürmetle otur?

Hacı Bektaşı Veli
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları