Ağrılarınıza akupunktur ile son verin
Geçmişi 3 bin yıl öncesine dayanan akupunktur, migren, kalp-damar hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, sigara bağımlılığı, mide-bağırsak ve solunum sistemindeki rahatsızlık gibi onlarca hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
Tarih: 9.2.2019 09:26:26

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. İrfan Koca, akupunktur tedavisi ile vücutta mevcut olan kendi kendini iyileştirme potansiyelinin harekete geçirildiğini söyledi. Vücut direncini artıran, organların çalışmalarını düzenleyen akupunkturun en büyük avantajlarından birisi de ilaç kullanılmaması. İlaç kullanılmadığı için, ilacın organlar üzerindeki olumsuz etkileri yaşanmıyor. 
Beyin uyarılıyor, vücut kendini tedavi ediyor 
Doç. Dr. İrfan Koca, akupunktur tedavisi ile ilgili olarak, "Akupunkturun tarihçesi, 3.000 yıl öncesine kadar uzanır. Çin´den köken alan bu tedavi dalı, bugün artık tüm dünyada ve ülkemizde, Tıp Fakülteleri´nde eğitimi verilen bir tıp disiplinidir. Akupunktur tedavisi, çelik, gümüş veya altından yapılmış özel akupunktur iğnelerinin belli akupunktur noktalarına batırılması ile yapılır. Akupunktur iğneleri ile belli noktalara uygulama yapıldığında, o noktalardan beyne uyarı gider. Bu uyarılar sonunda beyin ve uygulanan bölgeden salınan bir takım salgılar, gerekli tedavinin oluşmasını sağlar. Akupunktur tedavisi için en çok kullanılanı çelik iğnelerdir. Bu iğneler hemen hemen kıl inceliğindedir. Bu özel iğneler cilt altı veya kas içine batırılarak uygulanır. Akupunkturda seansların sayısı hastalığın tipi, süresi ve hastanın yaşına göre farklılık gösterir" dedi. 
Akupunktur ile migren ağrılarından kurtulun 
Akupunktur ile günümüz toplumunun en önemli sağlık sorunları arasında gelen migren ağrılarından kurtulmanın da mümkün olduğunu kaydeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. İrfan Koca, "Migren günümüzde toplumun önemli bir bölümünün yaşadığı, insana büyük acı veren ve çoğu kez de ilaçlarla geçmeyen bir sağlık sorunudur. Böylesine ciddi bir soruna akupunktur ile hem de ilaç kullanmadan çözüm getirebiliyoruz. İlaç kullanılmadığı için ağrı kesicilerin vücuda verdiği zararın da önüne geçiyoruz” ifadelerini kullandı. 
Vücut direncini yükseltiyor, hastalıkları iyileştiriyor 
Akupunktur tedavisinin vücuttaki rahatsızlıkları tedavi edici çok sayıda olumlu etkisi bulunduğunu belirten Koca, “Bu olumlu etkiler, Analjezik (Ağrı kesici) etki, Homeostatik etki (otonom sinir sistemini dengeleyici etki), İmmün sistemi (Bağışıklık Sistemini) artırıcı etki, Sakineştirici etki, antidepresan, kilo verdirici (iştahı azaltarak ve metabolizmayı hızlandırarak) etki olarak sıralanabilir. Akupunktur uyarımı sonrası metenkefalin ve de B endorfin (Vücudun ürettiği morfinler) seviyesi artar bu da ağrının azalması ve kişinin rahatlaması sakinleşmesi açısından önem taşır. Akupunkturun birçok etkisi otonom sinir 
sistemi üzerinden ortaya çıkar. Otonom sinir sistemi iç organların çalışmalarına sürekli ve otomatik olarak kontrol eder. Sistem, dolaşım, boşaltım, solunum, sindirim ve üreme fonksiyonlarını ayarlar ve düzenler. Aynı şekilde damarlar üzerinde vasokonstrüksiyon-vasodilatasyon (kasılma gevşeme) yaparak hipertansiyon tedavilerinde, yine mide uyarılarak, mide hareketlerinin ve asidinin azaltılması sonucu gastrit ve duadenal (On iki parmak barsağı) ülser tedavilerinde de akupunktur etkilidir" diye konuştu. 
Sigara bırakmada da etkili 
Akupunkturun bilimsel olarak vücut direncini artırdığının tespit edildiğini belirten Doç. Dr. İrfan Koca, akupunkturun sedatif etkisi dolayısıyla epilepsi, ilaç bağımlılığı, fobi, anksiyete (özellikle sigara bağımlılığı tedavisinde ) tedavisinde etkili olduğunu sözlerine ekledi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ağrılarınıza akupunktur verin
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Geç menopoz ile kadınların ömrü arasındaki ilişki
Geç menopoz ile kadınların ömrü arasındaki ilişki
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, geç menopoza girmenin daha uzun bir ömür yaşanacağı anlamına gelmediğini belirterek, "Daha uzun bir ömür yaşayacağınız anlamına gelmez. Menopoz ile bağlantılı bir durum değildir" dedi.
Emziren annelerin beslenmesine dikkat
Emziren annelerin beslenmesine dikkat
Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, emzirme döneminde annelerin nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.
Deodorant kullanırken Alzheimer olmayın
Deodorant kullanırken Alzheimer olmayın
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Fikret Kaya, alüminyumun bileşenleri içeren deodorantın Alzheimer hastalığına yol açabildiğini söyledi.
Yaşlanan burun yüzü de etkiliyor
Yaşlanan burun yüzü de etkiliyor
Burun estetiğinin tüm dünyada en fazla yapılan estetik ameliyatlardan biri olduğunu belirten Op. Dr. Bahadır Baykal, yaşlanan burnun yüzü de etkilediğini söyledi.
Diyabet organları etkiliyor
Diyabet organları etkiliyor
Laparaskopik Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al, diyabetin artık çaresi var diyerek hastalığın oluşturduğu organ kayıplarına dikkat çekti.
Hemoroid şikayetlerini azaltan 5 öneri
Hemoroid şikayetlerini azaltan 5 öneri
Halk arasında ‘basur, makatta meme´ gibi değişik isimlerle bilinen hemoroid, tedavi edilmediğinde yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.
"Aşırı früktoz tüketimi birçok hastalığa neden oluyor"
"Aşırı früktoz tüketimi birçok hastalığa neden oluyor"
“Nişasta bazlı şeker” üzerinden gündeme gelen “früktoz” konusunu değerlendiren Prof. Dr. Şükrü Karataş, früktozun aşırı tüketiminin başta obezite, kalp ve böbrek hastalıkları olmak üzere, gut hastalığına varana kadar birçok sorun oluşturabileceğini söyledi.
Epilepsi ile yaşamak
Epilepsi ile yaşamak
Nöroloji Uzmanı Dr. Abdurrahman Akbaş, epilepsi(sara) nöbeti sırasında hastaya soğan, kolonya ve benzeri şeylerin koklatılmaması gerektiğini söyledi.
Tablet ve telefonlar gelecek nesillerin sağlığını tehdit ediyor
Tablet ve telefonlar gelecek nesillerin sağlığını tehdit ediyor
Hayat Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hüseyin Çelen, tablet, akıllı telefon ve teknolojiyle birlikte gelecek nesillerin erken yaşta boyun ağrılarıyla karşılaşacağını söyledi.
Uzmanlar uyarıyor: "Elektronik sigara da kansere yol açıyor"
Uzmanlar uyarıyor: "Elektronik sigara da kansere yol açıyor"
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hakan Akbulut, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; sigara kullanımının, insan vücudunun savunma sistemini çökerterek sayısız hastalık ve ölümlere zemin hazırladığını vurguladı.
Bademcik alınmasına son
Bademcik alınmasına son
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarından sonra kalp, eklemler ve böbrekte gelişen olumsuz etkileri vücuttan yok etmek için yüzyıllardır uygulanılan bademcik ameliyatları günümüzün teknolojik imkanları ile daha kolay çözüldüğünü söyledi.
Sahte organik bal uyarısı
Sahte organik bal uyarısı
Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, İstanbul Teknik Üniversitesi´nde yapılan araştırmalar doğrultusunda, piyasada satılan sahte propolis ve ballara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Fıtık çilesine ozonlu çözüm
Fıtık çilesine ozonlu çözüm
Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Ferda Erkişi, boyun ve bel fıtığından şikayetçi olan hastalara ozon tedavisinin iyi geldiğini söyledi.
Bebeklerin dişleri çıkmaya başladığında bu önlemlere dikkat
Bebeklerin dişleri çıkmaya başladığında bu önlemlere dikkat
Diş Hekimi Dr. Dt. Fahri Kavrut, bebeklerin diş çıkarma döneminde alınması gereken önlemleri sıraladı.
Toksinleri atmak için günlük en az 14 bardak su tüketin
Toksinleri atmak için günlük en az 14 bardak su tüketin
Vücuttaki toksinleri atmak için sigara, çay ve kahveden uzak durulması ve günlük en az 14 bardak su tüketilmesi gerektiğini belirten Uzman Diyetisyen Dr. Seda Albayrak, yardımcı besinlerin başında da kırmızı pancar geldiğini söyledi.
Prof. Dr. Gümürdülü: “Yemeği yavaş tüketin, çok çiğneyin”
Prof. Dr. Gümürdülü: “Yemeği yavaş tüketin, çok çiğneyin”
İç Hastalıkları, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Gümürdülü, sanıldığının aksine sindirimin midede değil, ağızda başladığını belirterek, sağlıklı ve rahat bir sindirim için gıdaların küçük parçalara ayrılarak, yavaş yavaş tüketilmesini önerdi.
Diş teli olanlarda ağız bakımına dikkat
Diş teli olanlarda ağız bakımına dikkat
Diş Hekimi Zafer Kazak, diş teli olanlarda ağız bakımına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Sessizliğe mahkum olmaya son
Sessizliğe mahkum olmaya son
Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kaybının gelişen teknoloji ile beraber sorun olmaktan çıktığını söyledi.
Bileğinizde ağrı, parmaklarınızda uyuşma mı var?
Bileğinizde ağrı, parmaklarınızda uyuşma mı var?
Avrupa Hospital Adana Hastanesi El Cerrahisi ve Mikro Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Bicik, elin en önemli siniri olan “median” sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan ve eskiden daktilo kullananlarda sık görüldüğü için “sekreter” hastalığı olarak bilinen “Karpal Tünel Sendromu”nun, tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemde kalıcı sorunlara neden olabileceğini bildirdi.
Panik atağınızla yüzleşmelisiniz
Panik atağınızla yüzleşmelisiniz
Klinik Psikolog Filiz Yakmaz Basılgan, panik atak yaşayanların bundan kurtulmak için hastalıkla yüzleşmeleri gerektiğini söyledi.
Bilgisayar ve televizyon obeziteye neden oluyor
Bilgisayar ve televizyon obeziteye neden oluyor
Eskişehir Özel GürLife Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Dinç, kronik bir hastalık olan şişmanlığın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekerek çeşitli öneri ve uyarılarda bulundu.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
16 Şubat 2019 Cumartesi
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları