Ali Şir Nevai, KBÜ´de anıldı
Türk dünyasının önemli şahsiyetlerinden şair, düşünür ve devlet adamı Ali Şir Nevai, Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlikle anıldı.
Tarih: 9.1.2019 16:03:10

 

Karabük Üniversitesi Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye´deki Özbek Öğrenciler Birliği ve Edebiyat Kulübü iş birliği ile 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu´nda “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev, Büyükelçilik Basın Danışmanı Abdülmelik Tuyçibayev, Genel Sekreter Lütfü Köm,  akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikten önce Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı´nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Türk Dünyası Evleri Müdürü Salih Doğan´ın, Özbekistan kültür varlıkları fotoğraflarından oluşan serginin açılışı yapıldı. Sergide Taşkent, Semerkant, Buhara gibi şehirlerde bulunan tarihi abideler, medreseler, tekkeler ve türbeleri içeren 30 fotoğraf yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, etkinliğin Karabük Üniversitesinde düzenlenmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bizlere Ali Şir Nevai´yi böyle güzel anlattıkları için çok teşekkür ediyorum. Ali Şir Nevai´den çok etkilendim. Şiirlerinden de şunu gördüm ki Ali Şir Nevai, Feridüddin Attar, Mevlana hep aynı perdeden konuşmuşlar. Bunu okuyanlar hemen bilir, hissederler. Özbekistan´da artık yeni bir kapımız var. Onların da burada bir kapısı var. Birlikte sürekli programlar, antlaşmalar yapacağız. Keyifli, güzel işler yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise konuşmasında dil, din ve kültürümüzün Özbekistan´la bir olduğunun altını çizerek, “Türkiye´deki öğrencilerimiz ile Türk Cumhuriyetlerindeki öğrencilerimizin, tarihimizdeki yüzyıllık kırılmış olan ilgi ve alakayı tekrar bir araya getirip ülkelerimiz arasında gidiş gelişlerimizin mutlaka yaygın bir şekilde çoğalarak artması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte o yüzyıllık ayrılığın getirmiş olduğu bir takım farklılıkları gidererek bir amaç, bir ülkü oraya koyarak hep birlikte dünyayı yaşanabilir kılarız.” diye konuştu. 

Bobur I. Tagaev

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev ise konuşmasında Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinin tarihte görülmemiş derecede ilerlediğini ifade ederek “Bu bağlamda eğitim ve bilimsel çalışmalar kapsamında anlaşmalar imzalandı. Karabük Üniversitesi ile Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi arasında yapılan antlaşma çok önemli ve yararlı oldu.” dedi.

Doç. Dr. Cıldız İsmailova

Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cıldız İsmailova da Ali Şir Nevai´nin milletine, diline ve inancına son derece aşık birisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu aşıklığın ömrü edebi olmuştur. Her zaman milletinin dilinde konuşarak halkının geleceğini aydınlatmıştır. Nevai, sadece bir şair değil, gerçek anlamda sanatkar şairdir. Tarihimize yön vermiş insanlara farklı bir gözle bakmalıyız. Dünyadaki varlığımızı ve kültürümüzü korumalıyız. Artık yüzyılların planlamasını beraber yapmamız lazımdır. Çünkü Türk Dünyası ancak beraberce yücelip, yükselebilir.”

Konuşmaların ardından “Türkiye Özbekistan dostluğu ve son dönemdeki gelişmeler” ile “Ali Şir Nevai´nin hayatı ve faaliyetleri” hakkında kısa film gösterisi sunuldu. Film gösterilerinin ardından Özbekistanlı öğrenciler Zahro ve Numanjon ile Afganistanlı öğrenci Muhammed Zahir tarafından gazel dinletisi, Özbekistanlı öğrenciler tarafından da tuyuğ ve rubai dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte Özbekistanlı öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle gerçekleştirmiş olduğu Özbek dansı da renkli görüntülere sahne oldu.

“Ali Şir Nevai hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı”

Yapılan gösterilerin ardından Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, “Ali Şir Nevai´nin Velilik Faziletleri” konulu konferans verdi. Shuhrat Sirojiddinov konferansın başında, “Türkiye ile yakın ilişkilerimizin başlaması beni çok mutlu etti. Biz bugün Karabük Üniversitesi ile büyük işlere imza attık. Karabük Üniversitesi bizim kardeş üniversitemiz oldu. Bu iki kardeş devlet arasında gelişmeler, yakınlaşmalar son derece önemli.” şeklinde konuştu.

Konferansta Rektör Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Ali Şir Nevai´nin, Türk diliyle konuşan halkların kültürel ve manevi hayatının gelişiminde önemli bir insan olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Onun edebi mirası son derece muazzam ve çok yönlüdür. Nevai, bütün şuurlu hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı. Türklerin, ilim, fen ve sanat olarak gelişmesine kendini adadı.” 

Sirojiddinov,  Ali Şir Neavi´nin Allah´ın sevdiği veli bir kişi olduğunun altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onun hayatını okuyan kişi bunun çokça ispatını bulabilir. 6 yaşında Kur´an-ı Kerim´i ezberleyerek hafız olması, çok gençken Feridüddin Attar´ın ‘Mantıkü´t Tayr‘ adlı anlaşılması derin ve tasavvufi ilahiyat bilgilerini gerektiren eserini okuyabilmesi onun vücudunda ilahi bir nimet olduğunu kanıtlar. Nevai, velilere özgü olan büyük faziletlerin sahibi. Ömrünü iyilik ve insanlık için adadı. Halkın sıkıntısıyla yaşadı. Eserlerinde de insanoğlunun arzu ve ümitlerinin gün yüzüne çıkmasını belirten mütefekkir olarak tarihte kaldı.”

Etkinliğin sonunda, Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı´nda katılımcılara Özbek Pilavı ikram edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nevai anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan şüpheli tutuklandı
Uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan şüpheli tutuklandı
Karabük´te uyuşturucuyla mücadele kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan şüpheli, çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.
´Bosna Kasabı´ Karadzic´in temyiz kararı açıklandı
´Bosna Kasabı´ Karadzic´in temyiz kararı açıklandı
Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic´in temyiz davasında karar açıklandı.
Uysal, Belediye çalışanları ile bir araya gelerek projelerini anlattı
Uysal, Belediye çalışanları ile bir araya gelerek projelerini anlattı
AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal Karabük Belediyesi işçileri ile bir araya geldi.
Otoyolda sıkıştırılan otomobil köprüden uçtu: 5 yaralı
Otoyolda sıkıştırılan otomobil köprüden uçtu: 5 yaralı
Diyarbakır´da, başka bir aracın sıkıştırması sonucu, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil köprüden uçtu, kazada biri bebek biri de çocuk olmak üzere 5 kişi yaralandı.
İşte bölücü örgütün gerçek yüzü
İşte bölücü örgütün gerçek yüzü
Bölücü terör örgütü PKK/KCK´dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan teröristin ifadesi ile örgütün gençleri nasıl kandırdığı ve örgütteki yoz ilişkiler gün ışığına çıktı.
Muhtar Adaylarından Gazetemize Ziyaret
Muhtar Adaylarından Gazetemize Ziyaret
75.Yıl Mahallesi Muhtar adayı Şengül Orhan ve Yeşil Mahalle Muhtar adayı Fatma Aşık gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Dursun Doğan´ı ziyarette bulundular.
63 yaşındaki bisiklet sporcusu, araba çarpması sonucu hayatını kaybetti
63 yaşındaki bisiklet sporcusu, araba çarpması sonucu hayatını kaybetti
Çanakkale Zaferi´nin 104. yılı etkinliklerine katılmak için yola çıktı emniyet şeridinde araç çarptı
Karabük´te uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı
Karabük´te uyuşturucu operasyonu: 4 gözaltı
Karabük´te uyuşturucuyla mücadele kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı.
Yenice Jandarmadan öğrencilere trafik eğitimi
Yenice Jandarmadan öğrencilere trafik eğitimi
Yenice İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik ekiplerince ilkokul öğrencilerine trafik eğitimi verildi.
ABD Türkiye´ye iki F-35 daha gönderecek
ABD Türkiye´ye iki F-35 daha gönderecek
ABD Savunma Bakanlığı Müşterek Taarruz Uçağı Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova, iki F-35 savaş uçağının daha Türkiye´ye teslim edilmek üzere son hazırlıklarının yapıldığını açıkladı.
Muharrem İnce ´Safranbolu Ayrıcalıklı Bir Kent´
Muharrem İnce ´Safranbolu Ayrıcalıklı Bir Kent´
CHP´li Muharrem İnce, Yenice ve Safranbolu´da vatandaşlarla buluştu.
PKK yandaşlarından Almanya´da televizyon binasına baskın
PKK yandaşlarından Almanya´da televizyon binasına baskın
Almanya´da terör örgütü PKK yandaşları, televizyon binasını basarak işgal etmeye kalkıştı.
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: “Küresel anlamda hazımsızlığın farkına varmak zorundayız”
Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın: “Küresel anlamda hazımsızlığın farkına varmak zorundayız”
Karabük Üniversitesi 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu´nda Memur-Sen Derneği tarafından ‘Büyük Teşkilat Buluşması´ programı düzenlendi.
Tüp bebekte yumurta rezervi fark oluşturuyor
Tüp bebekte yumurta rezervi fark oluşturuyor
Op.Dr. Suzan Gençsoy, tüp bebekte yumurta dondurma işlemi hakkında bilgiler verdi.
Kiraladıkları araçla il il, market market gezip soygun yaptılar
Kiraladıkları araçla il il, market market gezip soygun yaptılar
Kiraladıkları araçla il il, market market gezip soygun yapan zanlılar bu sefer yakayı ele verdi. 12 ilde hırsızlık yapıp ortadan kaybolan şüpheliler kıskıvrak yakalandı. Sabıka kaydı kabarık olan soyguncular çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
KARDEMİR´de TİS sözleşmesinde işçiye rekor zam
KARDEMİR´de TİS sözleşmesinde işçiye rekor zam
KARDEMİR AŞ. ile Özçelik İş Sendikası arasında bir süredir devam etmekte olan ve 2019-2020 yıllarını kapsayan 14. Dönem Toplu İş Sözleşmesi sonucu işçiye totalde rekor düzeyde zam yapıldı.
Endonezya´yı sel vurdu: en az 92 ölü, 160 yaralı
Endonezya´yı sel vurdu: en az 92 ölü, 160 yaralı
Endonezya´nın doğusunda bulunan Papua eyaletinde meydana gelen sel felaketinde en az 92 kişinin öldüğü, 160 kişinin yaralandığı, 75 kişinin kayıp olduğu ve 8 bin 507 kişinin ise evlerinden olduğu açıklandı.
İstanbul merkezli 3 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 37 gözaltı
İstanbul merkezli 3 ilde yasa dışı bahis operasyonu: 37 gözaltı
İstanbul merkezli 3 ilde yasa dışı sanal bahis çetesine yönelik operasyonda 37 şüpheli gözaltına alındı.
Araçta öldürdüğü eşinin cenazesiyle 40 dakika dolaştı
Araçta öldürdüğü eşinin cenazesiyle 40 dakika dolaştı
İstanbul Küçükçekmece´de şiddetli geçimsizlik yüzünden eşiyle boşanma aşamasına gelen ve uzaklaştırma kararı bulunan öfkeli koca barışmak için çağırdığı karısını araç içerisinde tek kurşunla öldürdü. Karısının cenazesiyle yaklaşık 40 dakika dolaştıktan sonra karakola gidip teslim olan cani koca nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Brüksel´de bomba alarmı !
Brüksel´de bomba alarmı !
Belçika´nın başkenti Brüksel´de İngiliz Büyükelçiliği yakınlarında bomba alarmı verildi.
Spor Bakanı Kasapoğlu: “Cumhurbaşkanımızı 1994´ten beri engellemeye hatta öldürmeye teşebbüs ettiler”
Spor Bakanı Kasapoğlu: “Cumhurbaşkanımızı 1994´ten beri engellemeye hatta öldürmeye teşebbüs ettiler”
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 31 Mart seçimlerin önemine değinerek, “Cumhurbaşkanımızı engellemek için sadece 17 yıldır değil 1994´ten beri bir takım odaklar durmadan çalıştılar, engellemeye onu yasaklamaya hatta 15 Temmuz´da öldürmeye kadar götürdüler, bunu başaramadılar. Sizlerin o onurlu ve dik duruşuyla, basiretiyle, ferasetiyle başaramadılar, inşallah bunu hiçbir zaman başaramayacaklar.” dedi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
21 Mart 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları