Ali Şir Nevai, KBÜ´de anıldı
Türk dünyasının önemli şahsiyetlerinden şair, düşünür ve devlet adamı Ali Şir Nevai, Karabük Üniversitesinde düzenlenen “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlikle anıldı.
Tarih: 9.1.2019 16:03:10

 

Karabük Üniversitesi Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkiye´deki Özbek Öğrenciler Birliği ve Edebiyat Kulübü iş birliği ile 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu´nda “Dünyaya Yön Veren Şahsiyetler: Ali Şir Nevai” adlı etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Prof. Dr. Refik Polat, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev, Büyükelçilik Basın Danışmanı Abdülmelik Tuyçibayev, Genel Sekreter Lütfü Köm,  akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikten önce Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı´nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Türk Dünyası Evleri Müdürü Salih Doğan´ın, Özbekistan kültür varlıkları fotoğraflarından oluşan serginin açılışı yapıldı. Sergide Taşkent, Semerkant, Buhara gibi şehirlerde bulunan tarihi abideler, medreseler, tekkeler ve türbeleri içeren 30 fotoğraf yer aldı.

Rektör Prof. Dr. Refik Polat

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Refik Polat, etkinliğin Karabük Üniversitesinde düzenlenmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Bizlere Ali Şir Nevai´yi böyle güzel anlattıkları için çok teşekkür ediyorum. Ali Şir Nevai´den çok etkilendim. Şiirlerinden de şunu gördüm ki Ali Şir Nevai, Feridüddin Attar, Mevlana hep aynı perdeden konuşmuşlar. Bunu okuyanlar hemen bilir, hissederler. Özbekistan´da artık yeni bir kapımız var. Onların da burada bir kapısı var. Birlikte sürekli programlar, antlaşmalar yapacağız. Keyifli, güzel işler yapacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül ise konuşmasında dil, din ve kültürümüzün Özbekistan´la bir olduğunun altını çizerek, “Türkiye´deki öğrencilerimiz ile Türk Cumhuriyetlerindeki öğrencilerimizin, tarihimizdeki yüzyıllık kırılmış olan ilgi ve alakayı tekrar bir araya getirip ülkelerimiz arasında gidiş gelişlerimizin mutlaka yaygın bir şekilde çoğalarak artması gerekiyor. Bundan sonraki süreçte o yüzyıllık ayrılığın getirmiş olduğu bir takım farklılıkları gidererek bir amaç, bir ülkü oraya koyarak hep birlikte dünyayı yaşanabilir kılarız.” diye konuştu. 

Bobur I. Tagaev

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı ve İkinci Kâtibi Bobur I. Tagaev ise konuşmasında Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinin tarihte görülmemiş derecede ilerlediğini ifade ederek “Bu bağlamda eğitim ve bilimsel çalışmalar kapsamında anlaşmalar imzalandı. Karabük Üniversitesi ile Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi arasında yapılan antlaşma çok önemli ve yararlı oldu.” dedi.

Doç. Dr. Cıldız İsmailova

Cengiz Aytmatov Türk Dünyası Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cıldız İsmailova da Ali Şir Nevai´nin milletine, diline ve inancına son derece aşık birisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu aşıklığın ömrü edebi olmuştur. Her zaman milletinin dilinde konuşarak halkının geleceğini aydınlatmıştır. Nevai, sadece bir şair değil, gerçek anlamda sanatkar şairdir. Tarihimize yön vermiş insanlara farklı bir gözle bakmalıyız. Dünyadaki varlığımızı ve kültürümüzü korumalıyız. Artık yüzyılların planlamasını beraber yapmamız lazımdır. Çünkü Türk Dünyası ancak beraberce yücelip, yükselebilir.”

Konuşmaların ardından “Türkiye Özbekistan dostluğu ve son dönemdeki gelişmeler” ile “Ali Şir Nevai´nin hayatı ve faaliyetleri” hakkında kısa film gösterisi sunuldu. Film gösterilerinin ardından Özbekistanlı öğrenciler Zahro ve Numanjon ile Afganistanlı öğrenci Muhammed Zahir tarafından gazel dinletisi, Özbekistanlı öğrenciler tarafından da tuyuğ ve rubai dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlikte Özbekistanlı öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle gerçekleştirmiş olduğu Özbek dansı da renkli görüntülere sahne oldu.

“Ali Şir Nevai hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı”

Yapılan gösterilerin ardından Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, “Ali Şir Nevai´nin Velilik Faziletleri” konulu konferans verdi. Shuhrat Sirojiddinov konferansın başında, “Türkiye ile yakın ilişkilerimizin başlaması beni çok mutlu etti. Biz bugün Karabük Üniversitesi ile büyük işlere imza attık. Karabük Üniversitesi bizim kardeş üniversitemiz oldu. Bu iki kardeş devlet arasında gelişmeler, yakınlaşmalar son derece önemli.” şeklinde konuştu.

Konferansta Rektör Prof. Dr. Shuhrat Sirojiddinov, Ali Şir Nevai´nin, Türk diliyle konuşan halkların kültürel ve manevi hayatının gelişiminde önemli bir insan olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Onun edebi mirası son derece muazzam ve çok yönlüdür. Nevai, bütün şuurlu hayatını Türk halklarının nüfuzunu, milli gurur ve özelliklerini onarmaya, geri getirmeye harcadı. Türklerin, ilim, fen ve sanat olarak gelişmesine kendini adadı.” 

Sirojiddinov,  Ali Şir Neavi´nin Allah´ın sevdiği veli bir kişi olduğunun altını çizerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Onun hayatını okuyan kişi bunun çokça ispatını bulabilir. 6 yaşında Kur´an-ı Kerim´i ezberleyerek hafız olması, çok gençken Feridüddin Attar´ın ‘Mantıkü´t Tayr‘ adlı anlaşılması derin ve tasavvufi ilahiyat bilgilerini gerektiren eserini okuyabilmesi onun vücudunda ilahi bir nimet olduğunu kanıtlar. Nevai, velilere özgü olan büyük faziletlerin sahibi. Ömrünü iyilik ve insanlık için adadı. Halkın sıkıntısıyla yaşadı. Eserlerinde de insanoğlunun arzu ve ümitlerinin gün yüzüne çıkmasını belirten mütefekkir olarak tarihte kaldı.”

Etkinliğin sonunda, Teknoloji Fakültesi Fuaye Alanı´nda katılımcılara Özbek Pilavı ikram edildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nevai anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yenice´de kart postallık manzaralar oluştu
Yenice´de kart postallık manzaralar oluştu
Yenice´de etkili olan kar yağışı sonrası kartpostalları aratmayan manzaralar ortaya çıkardı.
Aniden frene basınca kaza kaçınılmaz oldu: 3 yaralı
Aniden frene basınca kaza kaçınılmaz oldu: 3 yaralı
Karabük´te sürücüsünün aniden frene bastığı otomobil ile arkadan gelen aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi yaralandı.
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı. Ekipler 123 köy yolunu ulaşıma açmış olup gece Saat 00:00´a kadar çalışmalarına aralıksız devam edecek.
Sinema eğitiminde KBÜ ilk 10 üniversite arasında
Sinema eğitiminde KBÜ ilk 10 üniversite arasında
Karabük Üniversitesi, 2017 – 2018 yılı film festivali değerlendirme sonuçlarına göre ödül alan film yönetmenlerinin sinema eğitimi aldığı okullar sıralamasında ilk 10 üniversite arasına girdi.
MARZINC, ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi´ aldı
MARZINC, ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi´ aldı
Türkiye´de, demir çelik sektörünün önde gelen 5 şirketi tarafından Karabük OSB alanına kurulan ve 8 yıldır faaliyete olan Marmara Geri Kazanım Tesisi (MARZINC) çevre izin ve lisans belgesini yenilediğini duyurdu.
Köyde rahatsızlanınca imdadına UMKE ekipleri yetişti
Köyde rahatsızlanınca imdadına UMKE ekipleri yetişti
Eflani ilçesine bağlı Bostancı köyünde yaşayan 45 yaşındaki Reyhan Gürsoy, solunum sıkıntısı ve şiddetli ağrıları olunca yakınları durumu 112 Acil Servise bildirdi.
"Halk Günü" Toplantıları devam ediyor
"Halk Günü" Toplantıları devam ediyor
Vali Fuat Gürel Başkanlığında düzenlenen “Halk Günü” toplantıları devam ediyor.
Kastamonu´da bir evde yangın çıktı ev sahibi yaşlı kadına henüz ulaşılamadı
Kastamonu´da bir evde yangın çıktı ev sahibi yaşlı kadına henüz ulaşılamadı
Kastamonu´da yalnız yaşayan yaşlı bir kadının evinde yangın çıktı. Yangında ev tamamen yanarak kullanılamaz hale gelirken yaşlı kadının cansız bedenini arama çalışmaları ise devam ediyor.
Safranbolu´da karla mücadele çalışmaları
Safranbolu´da karla mücadele çalışmaları
Karabük ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı sonrası belediye ekipleri mahallelerde yol açma çalışmaları yapılıyor.
4 bin 580 parça tarihi eserle yakalandı
4 bin 580 parça tarihi eserle yakalandı
Karabük´te, KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla tarihi eser kaçakçılığı yaptığı öne sürülen Y.Ç. (39), Helenistik, Roma, Bizans ve değişik dönemlere ait 4 bin 580 tarihi eserle yakalandı.
‘Zamanda Safranbolu´ Belgesel Filmin Galası Yapıldı
‘Zamanda Safranbolu´ Belgesel Filmin Galası Yapıldı
Türk belgesel sinemacılığının ustası olarak gösterilen ve 2004´te vefat eden Suha Arın´ın 1976 yılında hazırladığı, Altın Portakal Ödüllü "Safranbolu´da Zaman" belgeseli, Suha Arın´ın kardeşi Reha Arın ve öğrencileri Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence ve Kemal Sevimli tarafından 42 yıl sonra "Zamanda Safranbolu" olarak yeniden çekilirken, filminin Safranbolu Galası yapıldı.
Vali Fuat Gürel Safranbolu´da Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Vali Fuat Gürel Safranbolu´da Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Safranbolu´da ilk olarak Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret eden Karabük Valisi Vali Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali Sefa Yılmaz ve kurum müdürleri tarafından karşılandı.
Sokak ortasında öldüresiye dayak
Sokak ortasında öldüresiye dayak
Zonguldak´ta üç kişinin sokak ortasında öldüresiye kavgası güvenlik kameralarına yansıdı.
Afrikalı öğrenciler ilk kez kar görmenin sevincini yaşadı
Afrikalı öğrenciler ilk kez kar görmenin sevincini yaşadı
Karabük Üniversitesine, Afrika ülkelerinden eğitim için gelen öğrenciler, hayatlarında ilk kez gördükleri karın keyfini doyasıya çıkardı.
Karabük´te 223 köy yolu açma çalışmaları devam ediyor
Karabük´te 223 köy yolu açma çalışmaları devam ediyor
Karabük´te yoğun kar yağışı nedeniyle 223 köy yolu ulaşama kapandı. Ekipler, 223 köy yolunu ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürüyor.
Safranbolu´da çıkan yangında 2 katlı ev alevlere teslim oldu
Safranbolu´da çıkan yangında 2 katlı ev alevlere teslim oldu
Safranbolu´da çıkan yangında iki katlı ev tamamen yanarak kullanılmaz hale geldi.
Başkan Vergili yeni dönem yeni projelerini açıkladı
Başkan Vergili yeni dönem yeni projelerini açıkladı
Karabük Belediye Başkanı ve adayı Rafet Vergili, yeni dönem projelerini düzenlediği tanıtım toplantısı ile açıkladı.
Safranbolu Konakları beyaz gelinlik giydi
Safranbolu Konakları beyaz gelinlik giydi
Tarihi konakları ile ünlü Dünya Miras Listesi´nde yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesi kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi.
Ekipler Gecede Görev Başında
Ekipler Gecede Görev Başında
Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler 7/24 görev başında.
Karabük Defterdarlığından Duyuru
Karabük Defterdarlığından Duyuru
Karabük Defterdarlığı tarafından 7143 sayılı Kanuna eklenen geçici 2´nci maddesi ile yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödemedikleri tutarları yapılandırma ve matrah artırımı hükümlerinden yeniden yararlanma imkânıyla ilgili açıklamada bulundu.
Şehit Aybüke öğretmen davasında çıkan karara baba Sadık Yalçın tepki gösterdi
Şehit Aybüke öğretmen davasında çıkan karara baba Sadık Yalçın tepki gösterdi
Batman´da Müzik Öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın´ın şehit olduğu terör saldırısına ilişkin açılan davada yargılanan 5 sanığın, 18´er yıl hapis cezasına çarptırılmasına baba Sadık Yalçın, tepki gösterdi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
18 Ocak 2019 Cuma
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları