Duayen görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı, KBÜ´de
Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Radyo Tv Programcılığı tarafından düzenlenen “Türk Sinemasında Görüntü Yönetmenliği” adlı söyleşide duayen görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı öğrencilerle buluştu.
Tarih: 22.3.2019 11:23:07

 

Karabük Üniversitesi Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Radyo Tv Programcılığı tarafından “Türk Sinemasında Görüntü Yönetmenliği” adlı söyleşi düzenlendi. Tıp Fakültesi Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen etkinliğe Muhsin Bey, Yılanların Öcü, Arabesk gibi filmlerin görüntü yönetmenliğini yapan Aytekin Çakmakçı konuşmacı olarak katıldı.

Duayen yönetmen Aytekin Çakmakçı programda sinemaya nasıl başladığını, ışık ve gölgenin sinemadaki önemi, Türk sinemasına kazandırdığı görsel biçimini ve meslekteki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

“Yarım asır klasiğin kalıplaşmış şekliyle süren bir süreçte doğalcı film yapmak istedim”

Sinemada etkilendiği tarzın empresyonist ve doğalcılık olduğunu belirten Çakmakçı devamında şunları söyledi: “Heyecanın ve coşkunun asla bitmediği bir süreçtir sinema. Empresyonist (izlenimci) ve doğalcılığın dili benim çalışma tarzım. Türk Sinemasında yarım asrı aşan bir dönem klasik kalıplarla sinema inşa edildi. O dönemin talepleri bunlardı. O dönem klasik biçim etkiliydi ama siz aslında klasiğe karşı kendi biçimini geliştiren bir görüntü yönetmeni olarak tanınıyorsunuz. 1980´lerde dünya sinemasını takip ederken doğalcılığın ve empresyonist çalışmanın etkin olduğunu gördüm. Ben kalktım yarım asır klasiğin kalıplaşmış şekliyle süren bir süreçte doğalcı film yapmak istedim.”

“İki kere işten kovdular fakat yine de devam ettim”

Reklam kameramanlığı yaparken gelen bir teklif üzerine sinemayla buluştuğunu ifade eden Çakmakçı, “Filmlerde doğallığın koyu olduğu, ışık kaynağının tek noktadan gittiği ve rengi soft bir uygulama yapmak istedim. Bu yüzden iki kere işten kovdular fakat yine de devam ettim. Çok büyük sıkıntılar yaşadım. Bir yandan sürekli eleştiriliyordum, bir yandan da her yeni gelen iş teklifinin çıtası bir öncekinden biraz daha yukarıda oluyordu. Oyuncular çok şikayetçi oldu benden.” diye konuştu.

“Oyuncunun en büyük enstrümanı yüzündeki gölgeler”

Sinemada oyuncunun yüzünde oluşan gölgelerin önemine değinen Çakmakçı, görüntü yönetmenliği yaptığı filmlerde reflektör kullanmadığını belirterek şunları söyledi: “Oyuncunun en büyük enstrümanı yüzündeki gölgeler ve buruşukluklardır. Sektörde o dönem oyuncular için reflektör kullanılırdı. Reflektörleri tamamen kaldırdım. Oyuncunun en büyük enstrümanını kullanma şansı kalmıyor, reflektör verdiğin zaman gölge falan kalmıyor. Hiçbir derinlik de olmuyor yüzde.  Oyuncunun yüzünde gölgeler olursa gölgelere anlam ve ifade birikirse o oyuncu hangi rolü canlandırıyor ve onun kimliğine bürünebiliyorsa seyirciyi daha fazla etkileyebiliyor. Bir karede gölge olmazsa sayfaları boş bir kitaba benzer. O yüzden genişte olsa yakın planda olsa mutlaka oyuncuların yüzlerinde veya karenin içinde gölgelerin olması zorunludur ve yararlıdır.”

Yılanların Öcü filmiyle ilk ödülünü aldığını belirten Çakmakçı, “İlk ödülümü o filmle alınca benim görsel değişimdeki inadıma inananlar çoğalmaya başladı. Ödüller geldikçe bu taleplerim kabul görmeye başladı. Sinemada yeni bir yaşam biçimi başladı.” dedi.

“Filminiz sosyolojik gerçeklerle örtüşmeli”

Filmin sosyolojik gerçeklerle örtüşmesi gerektiğini savunan Çakmakçı şöyle konuştu: “Bir filme başlanacaksa zemini sosyolojik gerçekler üzerinde inşa edilmeli. Mesela Düttürü Dünya filminde Kemal Sunal klarnet çalıyor. Bizim kahramanımız klarnetçi Kemal garip, öyle garip ki kaldığı gecekondunun bile kirasını ödeyemiyor. Kemal Sunal´ın sınıf olarak daha düşük bir gece kulübünde çalışması lazım ki patronu ona az para verdiği için ailesini geçindiremiyor. Filmi çekeceğimiz yer ise çok lüks bir yerdi ve gerçeği yansıtmama durumu vardı. Ben de bir formül buldum ve mekanın duvarlarını gölge yaptım ve duvarları karanlık tutmaya çalıştım. Işıkları kontrolsüz ışıklar yaparak yani belli bir görsel dili olmayan savruk ve kontrolsüz estetikten uzak. Kırık ışıklar kullanarak çekimlere başladık durumu öyle kurtarmaya çalıştık.”

“Sinemada seyirci, filmle birlikte bir yolculuğa çıkar”

“Fotoğraf bir sözdür. Her karenin bir sözü olmalı.” diyen ünlü yönetmen Çakmakçı, yönetmenin izleyiciyi filme empoze etmekle görevli olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Seyircinin o filmi yapan kişiler kadar sinema kültürü olmayabilir, olmak zorunda da değildir. Bir yerde bir yanlış yapıldığı zaman adını koyamaz. Burada aks atlaması var, burada yanlış diyalog kullanıldı deme yeterliliğine sahip değildir. Fakat bir şeyler rahatsız eder. Seyircinin belleklerine dokunamıyorsak o film belleğinde kötü film olarak kalır. Çünkü izleyici filmle beraber bir yolculuğa çıkar. Eğer bir noktada film bir yerde hata yapmışsa izleyiciden kopmuşsa o film hataları olan bir film olur. Hatalar çoğalırsa, seyirci filmle çıktığı o yolculuğu bırakır, ayrılır. Seyirci yolculuğu bıraktığı zaman o film zihinlerde kötü film olarak kalır.  ”

“Filmlerimde görüntüyle hikayeyi anlattım”

Sinemada iki türün olduğundan söz eden Çakmakçı, birincisini diyaloğa dayalı sinema yapanlar, ikinciyi ise fotoğrafla hikayeyi anlatmayı sevenler olarak tanımladı.

Ertem Eğilmez´in diyalogla hikaye anlatmayı çok sevdiğini kaydeden ünlü yönetmen, “O, çok iyi laf edebilen biriydi. O yüzden çok iyi anlatırdı. Görüntüye çok fazla itibar etmezdi ve diyaloglarla bunları çözeceğini düşünürdü, adamın başarısı diyaloglarına dayalı. Duygusallığın ağır bastığı kelimeleri çok şiddetle kullanırdı. Görüntüyle hikayeyi iyi inşa etmeye kalkan yönetmenler ise Yılmaz Güney, Sinan Çetin. Bunlar filmlerinde az diyalog kullanırlardı. Ben ise filmlerde görüntüyle hikaye anlatmayı severim. Görüntüyle duyguları vermeye çalışırım. Yarattığım görüntülerle her zaman filme destek vermeye çalıştım.” diye konuştu.

“Son yıllarda dizilere önem verilmeye başlandı”

Son yıllarda dizilere ciddi bir yatırım yapıldığına dikkat çeken Çakmakçı,  “Hem oyuncu kadrosu önemseniyor hem teknik alt yapıya yatırımlar yapılıyor. Akıllı prodüktörlerle akıllı yönetmen buluşunca bu ikisinin tavrı direk sete yansıyor. Şu an bütçesi yükselen Çukur var, Söz var. Bu yatırımlarda iyileşmeler var. Bunlarda itinalı çekim başladı. Oyuncuları da önemsenmeye başlandı.” dedi.

Sinemada ise kalitenin düştüğünü vurgulayan Çakmakçı, “Filmler iz bırakmıyor bende. Filmler çıkıyor adı sanı belli değil. Kötü komediler yapıyorlar. Komedinin altın devrinde çıraklığım geçti. Komedinin ne olduğunu bilirim ama şimdi çekilen komediler komedi değil. Çok ucuz güldürmeye yönelik, argo konuşmalarıyla insanları güldürmeye zorluyorlar gelinen nokta bu.” şeklinde konuştu.

“Kısa film çekimlerinin içinde bulunmaya çalışın”

Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Çakmakçı, “Genç olduğunuz ve imkanınız da olduğu için bol bol kısa filmlerde bulunun. İster çekin ister çekenin yanında bulunun. Kısa film çekimlerinin içinde bulunmaya çalışın. Eğer kendiniz çekerseniz kuvvetli yanlarınızı da zayıf yanlarınızı da görmeniz lazım. Ona göre filmler çekmeye başlarsınız. Sinemada doğruyu anlatmak önemlidir. Doğruysa güzeldir.” diye konuştu.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sünnet Gölü Tabiat Parkı´ndaki konaklama alanı yanarak küle döndü
Sünnet Gölü Tabiat Parkı´ndaki konaklama alanı yanarak küle döndü
Bolu´nun Göynük İlçesi´nde bulunan Sünnet Gölü Tabiat Parkı içerisinde bulunan evde çıkan yangında, ev kullanılamaz hale geldi.
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya: "Cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu bulunmaktadır”
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya: "Cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu bulunmaktadır”
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, bugün itibariyle cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu olduğunu belirterek, “Bulunduğumuz coğrafya zor bir coğrafya. Ülkemizi huzur içerisinde bırakmamak için gece gündüz planlar hesaplar yapan şer güçlerin bunları istemediği çok açık. Türk milleti olarak, tüm kurumlarımızla gücümüzü kararlılığımızı, ülkeyi savunma noktasındaki duruşumuzu bir istiklal mücadelesi ruhu ile hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.
Seyir halindeki otomobilde yangın çıktı
Seyir halindeki otomobilde yangın çıktı
Zonguldak´ta seyir halindeki bir otomobilde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.
Batman´da yürek burkan görüntü! 23 Nisan şenliklerini kağıt topladığı aracının üzerinde izledi...
Batman´da yürek burkan görüntü! 23 Nisan şenliklerini kağıt topladığı aracının üzerinde izledi...
Batman´da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk Parkı´nda gerçekleştirilirken, Suriyeli bir çocuk kutlamaları katı atık topladığı kağıt aracının üzerinden izledi.
ÜRKMEZER, “EN İYİ 30 BELEDİYEDEN BİRİNİ BIRAKTIK”
ÜRKMEZER, “EN İYİ 30 BELEDİYEDEN BİRİNİ BIRAKTIK”
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse tarafından sosyal medyada yayınlanan Mali durum tablosunun yayınlanması üzerine Safranbolu Kaymakamı ve Geçmiş dönem Belediye Başkan Vekili(Kayyum) Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, gazetemize açıklamalarda bulundu.
Safranbolu´da Çocuklar Gönüllerince Eğlendi
Safranbolu´da Çocuklar Gönüllerince Eğlendi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Safranbolu Belediyesi tarafından Misak-ı Milli Demokrasi Meydanına kurulan Oyun Köyünde çocuklar gönüllerince eğlendiler.
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya Karabük´te
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya Karabük´te
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karabük´e geldi.
BARO BAŞKANLARI STRAZBURG´A GİDİYOR
BARO BAŞKANLARI STRAZBURG´A GİDİYOR
Karabük Barosunu temsilen Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan geziye katılıyor.
Karabük´te 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
Karabük´te 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
Karabük, tüm yurtta olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk´ün tüm çocuklara hediyesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
Dünya Mirası Safranbolu´da 23 Nisan Coşkusu
Dünya Mirası Safranbolu´da 23 Nisan Coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dünya Miras Kenti Safranbolu´da coşku ile kutlanıyor.
Bolu´da, işten çıkarılan belediye işçisi intihar girişiminde bulundu
Bolu´da, işten çıkarılan belediye işçisi intihar girişiminde bulundu
Bolu´da, işten çıkarılan temizlik işçisi Barış Yiğit, belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Polis ekipleri tarafından ikna edilen işçi, intihar girişiminden vazgeçirildi.
Yenice´de 23 Nisan Başkanı Hazel Bostancı
Yenice´de 23 Nisan Başkanı Hazel Bostancı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Yenice´de de öğrenciler resmi kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ettiler.
İkinci el araç alacaklar bu habere dikkat
İkinci el araç alacaklar bu habere dikkat
Araç fiyatlarının eskisi gibi yaz ve kış aylarına göre farklılık göstermediğini belirten Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satışlardaki fiyatların galerilere göre daha yüksek olduğunu söyledi.
Bartın Üniversitesi öğrencilerinin 11 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi
Bartın Üniversitesi öğrencilerinin 11 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi
Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 11 proje "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı" kapsamında destek almaya hak kazandı.
Türk Yıldızları Çanakkale Abidesi´ni selamladı
Türk Yıldızları Çanakkale Abidesi´ni selamladı
Çanakkale Savaşlarının 104. yılı dolayısıyla 24-25 Nisan günlerinde iki gösteri uçuşu yapacak olan Türk Yıldızları, Şehitler Abidesi üzerinde çevre tanıma uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuş kokpit kamerasına böyle yansıdı
Şeker kanyonunda HES için 9 kişilik bilirkişi inceleme yaptı
Şeker kanyonunda HES için 9 kişilik bilirkişi inceleme yaptı
Yenice´de turizmin başlangıç noktası olan Şeker Kanyonu´na yapılması planlanan HES´le ilgili Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinin keşif talebi üzerine üç hakim ile 9 kişilik bilirkişi heyeti Şeker Kanyonu´na gelerek keşif yaptılar.
Jandarma komutanının koltuğuna kız çocuğu oturdu
Jandarma komutanının koltuğuna kız çocuğu oturdu
Zonguldak Alaplı İlçe Jandarma Komutanı Vekili Kıdemli Başçavuş Mükremin Sabuncu´nun koltuğuna, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 4.sınıf Bahçeşehir Koleji 4 sınıf öğrencisi Canberk Buyurucu´ya koltuğunu devretti.
Kene vakasında aynı kaderi paylaştığı oğluyla yan yana defnedildi
Kene vakasında aynı kaderi paylaştığı oğluyla yan yana defnedildi
Karabük´te Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle geçen hafta oğlunu kaybeden anne Kadriye Kadriye Kader´de (59) aynı kaderi yaşayarak son yolculuğuna uğurlandı.
Nisan karı yaban hayatı etkiledi
Nisan karı yaban hayatı etkiledi
Karabük´te yüksek kesimlerinde 3 gündür etkili olan kar yağışı doğada yaban hayatı olumsuz etkiledi.
23 Nisan Başkanı Eray Müezzinoğlu
23 Nisan Başkanı Eray Müezzinoğlu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Vilayetler Birliği Ortaokulu Öğrencileri Başkan Köse´yi ziyaret etti.
Başkan Köse Sabah Duasın Katıldı
Başkan Köse Sabah Duasın Katıldı
Safranbolu´da geleneksel hale gelen ve Safranbolu Sanayilinde gerçekleştirilen Pazartesi duaları devam ediyor.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
24 Nisan 2019 Çarşamba
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah?ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları