Frengi hastalığına dikkat
Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı, Frengi hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 31.3.2019 13:55:07

 

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı, hastalığın taylar tarafından Amerika´dan Avrupa´ya geldiğini ifade ederek “Sifilizin etkeni olan Treponema pallidum´un 1493´de Kristof Kolomb´un Amerika´yı keşfinden sonra taylar tarafından Avrupa´ya getirildiği iddia edilir. Bu taylardan bazıları Fransa kralı VIII.Charles´ın Napoli´yi kuşatmasına katılmışlar ve hastalığı yaymışlardır. Bu olaydan sonra hastalık Fransızlarca Napoli hastalığı, İtalyanlarca da Fransa hastalığı olarak anılmıştır. Türkiye´de hastalığa Frenk hastalığı anlamına gelen Frengi adı verilmiştir. Sifiliz 1940´larda penisilinin keşfedilmesinden sonra eski önemini yitirmeye başlamıştır. Bugüne kadar penisiline dirençli trepanomapallidium suşu saptanmamıştır. Günümüzde klasik kitaplarda sözü edilen 3. devresifiliz, kardiyovasküler sifiliz ve nörosifiliz olgularına son derece nadir olarak rastlanmaktadır” dedi. 
İlk belirtilerin cinsel organlarda görüldüğünü belirten Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı, “Sifilizde kuluçka süresi 3-4 haftadır. İlk belirti genellikle cinsel organlarda görülen 4-5 mm çapında ağrısız, zemini sert, pembe mat, yüzeysel bir ülserasyondur. Bu lezyon bol miktarda spiroket içerir. Şankr, ulkusmolle, uyuz şankrı, herpes genitalis ve genital aftlar ile karışabilir. Şankr çıktıktan 1 hafta sonra en yakın lenf düğümünde (genellikle inguinal yani kasık bölgesinde) büyüme görülür. Şankr 6-8 hafta sürer ve iz bırakmadan iyileşir. Şankr vagina rektum veya rahim ağzında ise hasta tarafından farkedilmeyebilir. Şankr´dan ortalama 6 hafta (2 hafta-6 ay) sonra sekonder sifiliz belirtileri başlar. Gövde ve kollarda pembe rozeol adını alan maküller, ağrısız lenfadenopatiler, hafif ateş, başağrısı, güve yeniği şeklinde saç dökülmeleri ve seste kalınlaşma bu belirtilerden bazılarıdır. Gövde, kol, bacaklar, avuç içi ve ayak tabanında papüler lezyonlar görülebilir. Bu papüller genital bölgede yerleştiğinde ‘´kandiloma lata´´ adını alır. Mukozal bölgedeyse papüllere ´´plak mükoz´´ adı verilmektedir. Tüm bu deri lezyonları, bol miktarda spiroket içerdiğinden son derece bulaştırıcıdır. 2. devre hastaların %25´inde çok hafifi geçer ve fark edilmez. İkinci devre belirtileri birkaç ay içinde geriler ve hastalık erken latent devreye girer. 2-4 yıla kadar uzayabilen bu dönemde belirtiler tekrarlayabilir. Rozeoller kızamık, kızamıkçık gibi ateş ve döküntü ile seyreden enfeksiyon hastalıkları ile, papüler lezyonlar ise uyuz ve psoriazis (sedefhastalığı) ile karışabilir. Hastalık bu dönemde tedavi edilmezse geç döneme girilir.Geç dönemde tarama testleri (spesifik olmayan testler) pozitiftir, ancakçoğu hastada hiçbir belirti yoktur. Bazı hastalarda ( yüzde17) gom (gumma), tüberkül gibi doku harabiyeti ile seyreden lezyonlar görülebilir” şeklinde konuştu. 
Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı tanının nasıl konulduğunu ise şöyle sıraladı: 
“1.Etkenin Varlığının Saptanması 
2.Etkene Karşı oluşan antikorların saptanmasıyla konur. 
Lezyonlardan (şankr,rozeol) alınan meteryalde treponemalar saptanabilir. Ayrıca son yıllarda etkene ait antijenleri saptayan spesifik ELISA testleri giderek yaygınlaşmaktadır. 
Sifilizde oluşan antikorlar 2 türlüdür: 
1. T.Pallidum´un içerdiği antijenlere karşı oluşan spesifik antikorlardır. TPHA (Treponema Pallidum Hemagglutination Assay), FTAABS (Florescent Treponemal Antibody Absorption) bu antikorları tespit eder. 
2. Doku hasarı sonucu ortaya çıkan maddelere (kardiyolopin gibi) karşı oluşan ve spesifik olmayan antikorlar. Bu antikorlar spesifik olmadığı için varlıklarını saptayan testler de tam güvenilir değildir. Doku harabiyeti ile seyreden çeşitli hastalıklarda da yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu testler VDRL (Veneral Disease Research Laboratory), RPR (RapidPlasma Reagin) gibi testler olup tarama çalışmalarında kullanılırlar. VDRL ve RPR´nin yanlış pozitif sonuç verdiği akut hastalıklar arasında pnömoni, grip, infeksiyoz, mononükleoz, yumuşak şankr, sıtma, kızıl ve hepatit sayılabilir. Lepra, tüberküloz, kollajen doku hastalıkları gibi kronik hastalıklarda da bu testler pozitif bulunabilir. HIV infeksiyonu ile birlikte olan vakalarda serolojik testlerin negatif çıkması tanı güçlüğü doğuracağından direkt ajanın gösterilmesi yöntemine gidilmelidir. Bu vakalarda tedaviye dirençli santral sinir sistemi tutulumları geliştiği gözlenmiştir” 
Sifiliz tedavisi Türkiye´de kanunlarla düzenlendiğini kaydeden Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı, “Bugüne kadar penisiline dirençli T.pallidum suşu saptanamadığından tedavide ilk seçenek penisilinlerdir. Doz ve süre hastalığın evresine göre değişmektedir. Sifiliz + gebelik vakalarında veya penisilin allerjisi söz konusu olduğunda eritromisin önerilmektedir. Başarılı bir tedavi sonrası VDRL titrelerinin düşmesi gerekmektedir. Erken tedavi edilenlerde bu, 6-12. ayda, 1 yıldan uzun süreli hastalıklarda 12-18 ay sonra olmaktadır” dedi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Frengi hastalığına dikkat
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayca Yılmaz Kaya, Kurban Bayramı´nda etlerin ızgara ve haşlama şeklinde tüketilmesinin sağlık açısından daha yararlı olacağına dikkat çekerek aşırı et tüketiminin bir çok sağlık sorununu beraberinde getireceği konusunda uyarılarda bulundu.
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş Hekimi Zafer Kazak, diş çürüğünün ilerlediği durumlarda dişin içerisindeki sinir-damar paketinin etkilenip zamanla ağrı oluşabileceğini belirterek diş ağrısının kişinin psikolojisini bozduğunu söyledi.
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Eray Memeç, gebeliğin normal sürecinde doğal olarak vücut ısısının yükseldiğine dikkat çekerek, “Yaz ayları hamileler için zorlu geçen bir dönemdir. Ayrıca gebelik hormonları cildin güneşe karşı duyarlılığını da artırır” diyerek anne adaylarına uyarılarda bulundu.
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Dr. Metehan Özgür, mezoterapi uygulamasının birçok soruna çözüm olduğunu söyledi.
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Şirin Elmi, yaz tatilinde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili önerilerde bulundu.
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Serap Savar, rota virüsünün çoğunlukla bebeklerde ve küçük çocuklarda ishale neden olan bir virüs olduğunu belirterek, "Tüm dünyada her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olur ve özellikle bunların yüzde 85´i bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır. Ölümler en sık 2 yaş altında görülebilmektedir” dedi.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, kalp ve böbrek hastalarının piknikte çok ağır tüketimden kaçınmaları gerektiğini söyleyerek piknik öncesinde alınması gereken önlemlerden bahsetti.
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, yeni doğan bebek ve çocukların anomalilerinin genetik faktörlere veya kullanılan ilaçlara bağlı olabileceğini söyledi.
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç, bebekleri memeden kesme süreci konusunda önemli bilgiler verdi.
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Arıların ‘orman gülü´ adlı bitkinin nektarından ürettikleri "deli bal" konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, ultraviyole ışınlarını geçirmeyen, kaliteli güneş gözlüğü kullanımının göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Psikolog Gülcem Yıldırım, narsistik kişilik bozukluğunun çoğunlukla erkeklerde görüldüğünü söyledi.
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, dövme silme tedavisinde Q-switched ND-YAG lazerlerle fraksiyonel lazerlerin aynı anda birlikte kullanılmasının tedavi süresinin kısalmasına ve seans sayısının azalmasına pozitif katkı sağladığını söyledi.
“İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir”
“İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına neden olabilir”
Baş ağrılarında bölgesel değişikliklerin yüksek tansiyon belirtisi olabileceğini söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Selen Gür Özmen, “İhmal edilen baş ağrısı beyin kanamasına yol açabilmektedir” dedi.
Sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü
Sağlıklı bronzlaşmak mümkün mü
Zaman içinde atmosferin zarar görmesi ile birlikte güneş ışınlarının özellikle yazın vücudumuza vermiş olduğu zararlardan bahseden Yrd. Doç. Dr. Didem Mullaaziz aynı zamanda bronzlaşmanın artık sağlıklı olmadığına dair uyarılarda bulundu.
İnsülin direncini kırmadan kilo vermek imkansız
İnsülin direncini kırmadan kilo vermek imkansız
Çağın en çok rastlanan hastalıklarından biri olan ve kilo verememenin en büyük nedenleri arasında gösterilen insülin direnci hakkında bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Çabuk, insülin direncini kırmadan kilo vermenin imkansız olduğunu vurguladı.
Yaz mevsimi varis hastaları için adeta kabus
Yaz mevsimi varis hastaları için adeta kabus
Her ne kadar, venöz yetmezlik veya varisin nedenleri arasında bulunmasa da, güneşin ve sıcak havaların yoğun olduğu yaz mevsimi; varis hastaları için adeta kabus halini alır.
Boyun germe estetiği ile yıllara meydan okuyun
Boyun germe estetiği ile yıllara meydan okuyun
Doç.Dr. Karaca Başaran, boyun germe estetiği hakkında bilgi verdi. P
Diş çekimi sonrası bunlara dikkat
Diş çekimi sonrası bunlara dikkat
Diş Hekimi Mahmut Genç, diş çekimi sonrası dikkat edilecek noktalar konusunda önemli bilgiler verdi.
Keneye karşı alınması gereken önlemler
Keneye karşı alınması gereken önlemler
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Abdülkadir Yıldırım, kene ısırması sonucu meydana gelen ölümlerin arttığı son günlerde alınması gereken tedbirlere ilişkin önemli uyarılarda bulundu.
40 yaş sonrası göz tansiyonuna dikkat
40 yaş sonrası göz tansiyonuna dikkat
Kayseri Doktoröz Göz ve Cerrahi Lazer Merkezi Başhekimi, Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Özkırış, 45 yaş üzeri bireylerde sık görülen glokom yani göz tansiyonunun, erken evrede herhangi bir belirti vermeden sinsice ilerlediğini belirtti.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.7096
EURO
6.3359
22 Ağustos 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..

BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A)
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları