Karabüklü Yazar-Şair ve Gazeteciler Anılacak
Yazar Şair Döndü Açıkgöz´ün girişimleriyle Karabüklü Yazar-Şair ve Gazetecileri anma programı gerçekleştirilecek.
Tarih: 2.6.2022 19:46:01


Karabüklü Yazar-Şair ve Gazetecileri anma programı Yazar-Şair Döndü Açıkgöz moderatörlüğünde, anılara yolculuk konuşmaları, müzik ve şiir dinletileri ve kokteyl şeklinde gerçekleştirilecek. Karabük Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi´nde düzenlenen anma programı 4 Haziran Cumartesi günü saat 14:00´te başlayacak.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Yazar-Şair Döndü Açıkgöz programda vefat etmiş Karabüklü Yazar-Şair ve Gazetecileri anmayı, onların hatıralarını yaşatmayı amaçladıklarını ifade ederek, “Türkiye´nin neresine gidersek gidelim her yerin ayrı bir kültürü gelenek, görenekleri vardır. Ve her kent, kasaba gelenekleri, görenekleri ile anılır. Kentlere kimlik kazandıran da kültürüdür, sanatçısıdır. Bu tüm dünyada da böyledir. Büyük kentlerden bakınca Karabük ‘taşra´ gibi görünse de içinde yetiştirdiği değerler büyük kent sanatçılarına bu deyimin ne kadar boş olduğunu gösterir. Unutmamalı ki; en büyük sanatçılar bile ‘taşra´ diye adlandırılan yerden çıkmıştır. Aydın ve bilinçli bir toplum olmanın yolu kültürünü, sanatını, sanatçısını ne kadar önemsediği ile ilintilidir. Sosyal yaşamın devre dışı kalması, kentleri zamanla beyinsel ve fiziki göç vermeye, zorlar. İnsanlar toplumsal varlık olduğunu unuttuğu gün her türlü daralmayı, hareketsizliği en önemlisi de kendi gerçeğini bilmekten, yaşamaktan vazgeçmiş olacaktır. Hiç düşüncesi olmayan boşluğa benzeyen toplumlar ise birer çöpten ibarettir. Nesnelerin bile hareket ettiği evrende insanların sessizliği, yeteneklerinin olmamasından değil, kendini keşfetmemiş olmasından ileri gelir. Unutmamalı ki, mutlu olmak da bir yetenek işidir. Zira çaba gerektirir.” dedi.
Karabük ve Safranbolu´da dünden bu yana birçok şair-yazar ve gazetecinin yaşadığına ve hepsinin kendine özgü yeteneklerinin olduğuna vurgu yapan Açıkgöz, “Kimi şiirler, öyküler yazdı, kimi resim yaptı. Kimi yaptığı haberlerle bu kent insanlarının aydınlanmasını, olup bitenlerden haberdar olmasını sağladı. Ve her biri yakınlarına, dostlarına geride unutulmaz anılar bıraktı. Bizler de onların o güzel hatıralarını anarak kendilerini yâd etmek istiyoruz. Bu kent var olduysa böylesi değerler sayesindedir. Onlar yılda bir kez de olsa anılmayı, hatırlanmayı hak ediyorlar. Bir insanın yaşarken sahip olduğu en büyük kazanç ardından güzel konuşulacak dostlar, an´lar biriktirmiş olmasıdır. ‘Ne tür bir güzelliği vardır, dünyadan hafif adımlarla geçip gidenlerin.´ sözü bu bağlamda çok önemlidir.” dedi.
Konuşmasında Karabük´ten yetişmiş isimlere de yer veren Yazar Şair Döndü Açıkgöz, “Mesela Suha Arın, biz onu bizden biri bildik. ‘Safranbolu´da Zaman´ belgesel filmi ile bu coğrafyaya çok şey katmış, Safranbolu´yu dünyaya tanıtmada hem köprü, hem de elçilik görevi yaparak, yüreğimizde yer etmiştir. O artık bizden biridir. Niyazi Şengül, 80´nin üzerinde yaptığı besteler TRT repertuarından geçerek Safranbolu´nun ‘Kültür Elçisi´ olmuştur. Aynı zamanda sözlerini Yavuz Özen´le birlikte yazdığı ve bestesi Niyazi Şengül´e ait ‘Sen Ne Güzel Beldesin´ şarkısı da Safranbolu için bestelenmiş, ölümsüzleşmiştir. Mustafa Yanık, yıllardır bu kentte yaşamış, 1980´li yıllarda Remzi Tüfekçi ile elele verip Ekin SANAT dergisini çıkarmış, şiirler, gazetelerde makaleler yazmış, emeklilik sonrası BRTV Televizyonu´nda 18 yıl çalışarak, 18 yıl boyunca her gün “Günün Yorumu” ile bu kentin sorunlarını dile getirmiş, çözümler aramıştır. Sağlığının hiç de iyi olmadığı günlerde giderayak üç kitap birden çıkarmıştır. Yine Remzi Tüfekçi, Mustafa Yanık´ın can arkadaşı, sanatta hep aynı yolda yürümüş şiirler, makaleler yazmış, o da emeklilik sonrası BRTV Televizyonu´nda yıllarca çalışmış ve ne hazindir ki, iki can arkadaş aynı kaderi paylaşmıştır. Dört ay bile yoktu aralarında sonsuzluğa uğurlandıkları yıllarda. İlhan Karaman ise Karabük´te yaşadığı yıllarda bu coğrafyanın kültürüne yön veren değerlerimizden. Şiir Ve Anı kitapları olan yazarımız Safranbolu´yu, Karabük´ü ‘Müze Kentte Zaman Ve Ötesi- Safranbolu´ adlı kitapta her yönü ile ele almış, dünden bu güne sanatçılarını, yapılan sanatsal faaliyetleri yazarak tarihe ışık tutmuştur. Hüseyin Avni Cinozoğlu, 18 kitap çıkarmış, ‘Zalifre´ adındaki dergiyi kazandırmıştır sanata. İbrahim Yıldız´da öyle, şiirleri Fransızca´ya çevrilmiş ve birçok şiir kitabı vardır. Halk Ozanı Aşık Mehmet Pekmez, Karabük Demir Çelik Fabrikası´nın temeli atıldığı günlerde yazdığı şiirle kazınmıştır hafızalara.” dedi.
Açıkgöz konuşmasını, “Gerek gazeteci, gerek şair-yazar, belgesel film yönetmenleri bu coğrafyanın adını yaşadıkları sürece yaşatmışlardır. Şimdi de sıra bizlerde. Vefa, İstanbul´da bir semt adı olarak kalmamalı. Bence gazetecilerimizin de hayatını anlatan bir kitap bile yapılabilir. Şair, yazar, bestecileri ve yine yaşadıkları süre zarfında yaptıkları haberlerle toplumun aydınlanmasını sağlamış gazetecileri anma etkinliğindeki amacımız, bu değerlerimizi unutturmamak, onların bedenen olmasa da ruhen hâlâ bizlerle anılarımızda yaşadığını ifade edebilmek. 4 Haziran 2022 saat 14:00´te, ‘Sanatçı- Yazar ve Gazetecileri Anma Etkinliği´ne tüm halkımız, sanatseverler, basın mensupları, uzaktan yakından gelebilecek herkes davetlidir.” şeklinde devam ettirdi.
Şair Yazar Döndü Açıkgöz konuşmasını, “Anma etkinliğine katkı veren Zübeyde Hanım İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hülya Özgün ve ekibine, BRTV Televizyon´u sahipleri Mehmet ve Osman Cetinkaya beylere ve ekibine, Safranbolu Sonsöz Gazetesi ekibine, emeği geçen herkese, gösterdikleri duyarlılığa teşekkür ederim.” diyerek sonlandırdı.

Anma Etkinliği kapsamındaki sanatçılar ve gazeteciler ise şu şekilde:
Sadi Yaver Ataman- Folklorcu /İbrahim Yıldız-Şair- Yazar/ Sevim Yazar-Şair- Öykücü / Niyazi Şengül- Besteci / Mustafa Yanık-Gazeteci- Şair-Yazar / Remzi Tüfekçi-Gazeteci- Şair / İlhan Karaman-Şair-Yazar / Hüseyin Avni Cinazoğlu -Şair- Yazar / Ahmet Büyükkaragöz - Kanun Sanatçısı /Zeki Çetin -İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı / Aşık Mehmet Pekmez -Halk Ozanı / Hulusi Yazıcıoğlu –Yazar / İsmail Turgut - Halk Ozanı /Suha Arın - Belgesel Film Yönetmeni / Tuncer Ersözlü –Gazeteci /Nedim As –Gazeteci / Ferit Doğan Gürel-Gazeteci / Hakki Bilgücü –Gazeteci / Olcay Ulusoy –Gazeteci / Kasım Şenol –Gazeteci / Mazhar Çiçek –Gazeteci / Osman Natıroğlu -Gazeteci-İş Adamı
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BİK´ten AYM kararıyla ilgili açıklama
BİK´ten AYM kararıyla ilgili açıklama
Anayasa Mahkemesi´nin (AYM) 10 Mart 2022 tarihinde oy çokluğu ile aldığı 2016/5903 başvuru numaralı karar, Resmi Gazete´nin 10 Ağustos 2022 tarih ve 31919 sayılı nüshasında yayımlanmasının ardından Basın İlan Kurumu tarafından, gerekçesiyle birlikte bugün öğrenilen AYM kararına ilişkin açıklamalarda bulunularak kamuoyu bilgilendirmesi yapıldı.
Safranbolu´da 2022 de 9 bin ton asfalt yapıldı
Safranbolu´da 2022 de 9 bin ton asfalt yapıldı
Safranbolu Belediyesi yaz sezonu ile birlikte hız verdiği asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Otluk alanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
Otluk alanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
Karabük´te otluk alanda çıkan yangın büyümeden kontrol altına alındı.
Safranbolu Kıtırı´nda bir yılda 2 bin 100 kilo üzerinde üretim
Safranbolu Kıtırı´nda bir yılda 2 bin 100 kilo üzerinde üretim
Safranbolu´da Belediye Başkanı Elif Köse önderliğinde çalışmalarına devam eden Safranbolu Belediyesi üretmeye devam ediyor.
Profesyonel ekip izinsiz girdiği kanyonda mahsur kaldı
Profesyonel ekip izinsiz girdiği kanyonda mahsur kaldı
Sakaralan Yacı kanyonuna giren 6 kişiden 4´ü kendi imkanlarıyla kanyondan çıkmayı başardı. Diğer iki kişiyi kurtarmak için çalışmalar sürüyor.
KARDEMİR 2,29 milyar lira kar etti
KARDEMİR 2,29 milyar lira kar etti
Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), 2022´nin yarı yılında 2,29 milyar lira kar elde etti.
Silah Ve Mühimmat Kaçakçılığı Operasyonu
Silah Ve Mühimmat Kaçakçılığı Operasyonu
Safranbolu´da silah ve mühimmat kaçakçılığına yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda silah ve mermi ele geçirildi.
“Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef”
“Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında “Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef” sloganıyla bir basın açıklaması yapıldı.
Türköz´ün acı günü
Türköz´ün acı günü
Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz´ün ağabeyi Fuat Türköz Hakk´ın rahmetine kavuştu.
MHP Heyeti, yapılanları ve yapılacakları Karabüklü´ye anlattı
MHP Heyeti, yapılanları ve yapılacakları Karabüklü´ye anlattı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin talimatları doğrultusunda başlatılan Adım Adım 2023; İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma programları çerçevesinde Karabük´e gelen MHP Genel Merkez Heyeti Karabük´te geçmişten günümüze yaşanan bir dizi olayı, yapılan ve yapılacak olan projeleri anlattı.
Gözaltına alınışı tepki çekmişti, ailesi açılan davayla neye uğradığını şaşırdı
Gözaltına alınışı tepki çekmişti, ailesi açılan davayla neye uğradığını şaşırdı
Safranbolu´da bisiklet çaldığı iddiasıyla polis ekipleri tarafından yere yatırılarak gözaltına alınan 12 yaşındaki çocuğun ailesi, haklarında açılan dava ile neye uğradığını şaşırdı.
Bamya ve mısır hırsızları vatandaşların kabusu oldu
Bamya ve mısır hırsızları vatandaşların kabusu oldu
Karabük´te hırsızlar girdikleri bahçeleri talan ederek bamya ve fasulye gibi pahalı sebzeleri çaldı.
‘Maniye´ domatesi coğrafi işaretle tescillendi
‘Maniye´ domatesi coğrafi işaretle tescillendi
Safranbolu´da , kendine has koku ve tadıyla sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan yerli domates "maniye" coğrafi işaret tescili aldı.
 Safranbolu´daki park sorunu turistleri ve esnafı zor durumda
Safranbolu´daki park sorunu turistleri ve esnafı zor durumda
UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu´da yaşanan park sorunu nedeniyle çok sayıda ziyaretçi geçiş güzergahı olan tarihi kenti gezmeden terk etmek zorunda kalıyor.
Kayıp olan şahıs çay kenarında ölü bulundu
Kayıp olan şahıs çay kenarında ölü bulundu
Yenice´de yaklaşık 1 haftadır kendisinden haber alınamayan şahıs, Filyos Çayı´nın kenarında ölü
Kanyonda Mahsur Kalan 15 Kişi, 9 Saat Sonra Kurtarıldı
Kanyonda Mahsur Kalan 15 Kişi, 9 Saat Sonra Kurtarıldı
Yenice Şeker Kanyonunda izinsiz doğa gezisine çıktıktan sonra mahsur kalan 15 kişi jandarma, AFAD ve UMKE ekiplerinin çalışmalarıyla kurtarıldı. 9 saat sonra mahsur kaldıkları yerden kurtarılan gezi ekibinin içerisindekilerin çoğunluğunun hakim ve savcılardan oluştuğu öğrenildi.
 Karabük´te günlük 100´ün üzerinde Covid-19 vakası görülmeye başlandı
Karabük´te günlük 100´ün üzerinde Covid-19 vakası görülmeye başlandı
Kurban Bayramı ile birlikte hareketliliğin arttığı Karabük´te günlük 100´ün üzerinde vaka sayısı görülmeye başlandı. İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, vatandaşlara yeniden maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulundu.
Aşırı Sıcaklara Dikkat Uyarısı
Aşırı Sıcaklara Dikkat Uyarısı
Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı bugünlerde Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aşırı sıcaklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları hususunda uyarı yapılarak aşırı sıcaklardan korunma yolları açıklandı.
Öz İplik İş Sendikası saldırıya uğrayan işçiye sahip çıktı
Öz İplik İş Sendikası saldırıya uğrayan işçiye sahip çıktı
Öz İplik İş Sendikası Karabük İl Başkanlığı, sendika üyesi tekstil işçisi Zekeriya Çakır´ın darp edilmesini kınadı.
Dolmuştan inen kadının yaptığı hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı
Dolmuştan inen kadının yaptığı hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı
Karabük´te dolmuştan inen bir kadının büfenin önüne gelerek kova, su hortumu ve demir çubuğu çaldığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
İki kişinin yaralandığı kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı
İki kişinin yaralandığı kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı
Safranbolu´da hafif ticari aracın otomobile çarptıktan sonra savrulup aydınlatma direğine çarpması sonucu iki kişinin yaralandığı kaza güvenlik kamerasına yansıdı.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

 

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
17.9308
EURO
18.3411
10 Ağustos 2022 Çarşamba
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hepimiz ölümün nişanlısıyız?

CENAP ŞEHABETTİN
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları