Karabük´te proloterapi tedavisinin ilki yapıldı
Geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavilerinden olan ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören proloterapi tedavisi, Karabük´te ilk defa Özel Medikar Hastanesinde uygulandı.
Tarih: 16.9.2019 10:06:45

 

Vücudun kendi kendini tamir etmesi için vücuda enjekte yardımı ile yapılan ve son dönemlerde popüler olan proloterapi tedavisi, ilk defa Medikar Hastanesinde uygulanmaya başladı. Zayıflamış, aşınmış, yıpranmış, hasarlanmış, gevşemiş ve gücünü kaybetmiş tendon, ligament ve eklemlerde hücre ve doku yenilenmesine destek olan, dokularda yenilenme, çoğalma oluşturarak bu dokuların yenilenmesini ve eski gücüne kavuşmasını sağlayan bir tedavi yöntemi olan proloterapi tedavisi ile hastaların ameliyatsız rahatsızlıklarından kurtulmaları sağlanıyor. Karabük´te daha önce diz ağrıları tedavisinde uygulanan bu yöntem artık bel ağrıları için de kullanılmaya başladı.

“Bu tedavi ağrı kesici bir tedavi değil”
Proloterapi tedavisi hakkında bilgi veren Uzman Dr. Necdet Çatalbaş, yöntemin son dönemde popüler olan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları içerisinde bulunduğunu belirterek, “Aslında uzun yıllardır uygulanmakta bir tedavi ama ülkemizde yeni yeni popüler olmakta. Bir çeşit enjeksiyon yöntemi. Proloterapi yöntemi ile değişik maddelerin vücutta özellikle bağların kemiğe yapıştığı noktalara, tendonların kemiğe yapıştığı noktalara yaparak orada küçük bir enflamasyon oluşturup vücudun kendi kendini tamir etme mekanizmalarını hayata geçiriyoruz. Burası önemli çünkü vücut kendi kendini tamir ediyor. Bizim verdiğimiz dışarıdan maddenin tedavi anlamında vücuda bir etkisi yok. Vücut tamamen kendini tamir ediyor. Doğal yollarla iyileşmiş oluyor. Bu tedavi ağrı kesici bir tedavi değil. Biz orada bağları tedavi ettiğimiz zaman eklemleriniz tekrardan o eski halini almaya başlıyor. Öyle olduğunda otomatikman hem ağrı azalıyor hem de eklemlerin fonksiyonları düzelmiş oluyor. Dolayısı ile yaptığımız tedavi ağrı kesici tedavi değil, tedavi için tedavidir. Bu manada çok değerli bir tedavidir” dedi.
Çatalbaş, proloterapi tedavisinin Karabük´te daha önce dizde uyguladıklarını ama belde ilk defa uygulayacaklarını ifade ederek, bundan sonra da rahatsızlıkları olan hastaları bu tedavi yöntemi ile daha kısa sürede etkili bir şekilde tedavi olmalarını sağlayacaklarını söyledi.

“Ameliyata gerek kalmaksızın bu rahatsızlıklarından kurtulabilmesini sağlayabilmekteyiz”
Tedavi yönteminin hangi rahatsızlıklarda kullanabileceğini anlatan Çatalbaş, “Bu tedavi yöntemi boyun fıtıkları, bel fıtıkları, diz ve kalça kireçlenmeleri, omuzlardaki kas yırtıkları, ayak ve el bilekleri sorunları dahil eklemlerle ilgili kas ve iskelet sistemi ile ilgili neredeyse tüm hastalıklarda uygulayabilmekteyiz. Böylelikle hastaların ameliyata gerek kalmaksızın bu rahatsızlıklarından kurtulabilmesini sağlayabilmekteyiz” diye konuştu.

“Proloterapi yöntemi ile şifa bulduğuna şahit oldum”
Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan ve proloterapi yöntemi Karabük´te ilk defa kendisine uygulanacak olan 38 yaşındaki Çetin Yüce ise şunları söyledi:
“Bunu tedavi etme noktasında arayış içerisine girdim. Hocamla karşılaştım. Hocamla görüşmelerim sonucu proloterapi yöntemini öğrendim ve araştırmaya koyuldum. Detaylı bir araştırma sonucu bu yöntemin ameliyata göre daha mantıklı olduğunu, en azından denenmesi gerektiği sonucuna vardım. Asıl en büyük etken, bu belki Türkiye´de yeni biliniyor olabilir ama 15-20 yıl önce büyükbabama uygulanan bir yöntem aslında. Bizzat şahit oldum. Çok sancılı bir bel ağrısı şikayeti ile İstanbul´a gidip, oradan hiçbir şey olmamış gibi geri dönmesi çok şaşırttı beni. Aynı yöntemle, yani omurilik sistemine enjekte edilerek şifa bulduğuna şahit oldum. 90 yaşına yaklaştı ve hiçbir şikayet yaşamadı. En azından denenmesi noktasında karar vermemi sağladı.”
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bebeklerde inek sütü protein alerjisine dikkat
Bebeklerde inek sütü protein alerjisine dikkat
Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Çocuk Doktoru Yasin Yoldaş, inek sütünün bebeklerde da protein alerjisine neden olduğunu söyledi.
Halsizliğiniz depresyondan değil kansızlıktan olabilir
Halsizliğiniz depresyondan değil kansızlıktan olabilir
Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Kurnaz, demir eksikliğinin halsizlik gibi şikayetlere neden olduğunu belirterek, “Halsizlik ve yorgunluk şikayeti olan bireyler anemi açısından değerlendirilmelidir” dedi.
Yağ dokusu azalmasına dikkat
Yağ dokusu azalmasına dikkat
Op.Dr. Defne Erkara, yüzde ve vücudun basen, bacak gibi bölgelerinde yağlanmanın azalması sonucu oluşan çökmelerin, yağ enjeksiyonu ile düzeltilebildiğini söyledi.
Lekelerden kurtulmanın yolları
Lekelerden kurtulmanın yolları
Dr. Ata Nejat Ertek, ciltte oluşan lekelerden kurtulma yolları hakkında bilgiler verdi.
Dr. Öğretim Üyesi Zeynel Abidin Taşbaş: “Kalorifer, hastalıkları kronikleştiriyor”
Dr. Öğretim Üyesi Zeynel Abidin Taşbaş: “Kalorifer, hastalıkları kronikleştiriyor”
Doktor Öğretim Üyesi Zeynel Abidin Taşbaş, kaloriferin ortamdaki nemi azaltarak çeşitli hastalıkların kronikleşmesine neden olabildiğini söyledi.
Anne-babalar dikkat: Çocuğunuzda migren olabilir
Anne-babalar dikkat: Çocuğunuzda migren olabilir
Prof. Dr. Aynur Özge, çocuklarda migren görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çekerek, aileleri uyardı. Birçok ailenin çocuğundaki migreni fark etmediğine işaret eden Özge, “Çocuklar, ‘başım ağrıyor´ demezler. Çocuğun baş ağrısının anahtarı davranışındadır, sözünde değil. Gerekli önlemler alınmazsa bizi yakın gelecekte yaşam kalitesi, yaşam algısı, mutluluk düzeyi düşük, depresif, kaygılı ve beyin fonksiyonları zayıflamış bir nesil bekliyor” uyarısında bulundu.
Şiş ve kırmızı diş etlerine dikkat
Şiş ve kırmızı diş etlerine dikkat
Diş Hekimi Erce Beleçoğlu, diş eti ve diş eti hastalıkları konusunda önemli bilgiler verdi.
Hamileler stresten uzak durmalı
Hamileler stresten uzak durmalı
Özel Doruk Setbaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuray Kuzukıran, hamilelerin stresten korunma yollarını anlattı.
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Kurban Bayramı´nda et nasıl tüketilmeli?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayca Yılmaz Kaya, Kurban Bayramı´nda etlerin ızgara ve haşlama şeklinde tüketilmesinin sağlık açısından daha yararlı olacağına dikkat çekerek aşırı et tüketiminin bir çok sağlık sorununu beraberinde getireceği konusunda uyarılarda bulundu.
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş ağrısı psikolojiyi bozuyor
Diş Hekimi Zafer Kazak, diş çürüğünün ilerlediği durumlarda dişin içerisindeki sinir-damar paketinin etkilenip zamanla ağrı oluşabileceğini belirterek diş ağrısının kişinin psikolojisini bozduğunu söyledi.
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Yaz sıcakları gebeleri zorluyor
Medline Adana Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Eray Memeç, gebeliğin normal sürecinde doğal olarak vücut ısısının yükseldiğine dikkat çekerek, “Yaz ayları hamileler için zorlu geçen bir dönemdir. Ayrıca gebelik hormonları cildin güneşe karşı duyarlılığını da artırır” diyerek anne adaylarına uyarılarda bulundu.
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Mezoterapi bir çok soruna çözüm oluyor
Dr. Metehan Özgür, mezoterapi uygulamasının birçok soruna çözüm olduğunu söyledi.
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Uzmanından yaz enfeksiyonundan korunmanın yolları
Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünden Uz. Dr. Şirin Elmi, yaz tatilinde enfeksiyon risklerinden korunma yolları ile ilgili önerilerde bulundu.
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Ailelere ´rota virüsü´ uyarısı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Serap Savar, rota virüsünün çoğunlukla bebeklerde ve küçük çocuklarda ishale neden olan bir virüs olduğunu belirterek, "Tüm dünyada her yıl 600 bin çocuğun ölümüne sebep olur ve özellikle bunların yüzde 85´i bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde olmaktadır. Ölümler en sık 2 yaş altında görülebilmektedir” dedi.
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öz: “Kalp hastaları piknikte çok ağır tüketimden kaçınmalı"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, kalp ve böbrek hastalarının piknikte çok ağır tüketimden kaçınmaları gerektiğini söyleyerek piknik öncesinde alınması gereken önlemlerden bahsetti.
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
"Yeni doğan bebeklerde oluşan beyin anomalileri kalıcı hasarlara yol açabilir"
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hidayet Akdemir, yeni doğan bebek ve çocukların anomalilerinin genetik faktörlere veya kullanılan ilaçlara bağlı olabileceğini söyledi.
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Bebeği emzirmeden kesme süreci nasıl olmalı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç, bebekleri memeden kesme süreci konusunda önemli bilgiler verdi.
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Deli balı şifa niyetine yiyip ölmeyin
Arıların ‘orman gülü´ adlı bitkinin nektarından ürettikleri "deli bal" konusunda uzmanlar uyarılarda bulundu.
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Uzmanlar uyarıyor: "Kaliteli güneş gözlüğü kullanımı göz sağlığı açısından önemli."
Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, ultraviyole ışınlarını geçirmeyen, kaliteli güneş gözlüğü kullanımının göz sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Narsistik kişilik bozukluğuna dikkat
Psikolog Gülcem Yıldırım, narsistik kişilik bozukluğunun çoğunlukla erkeklerde görüldüğünü söyledi.
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Dövme silmede süreci kısaltan yöntem
Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, dövme silme tedavisinde Q-switched ND-YAG lazerlerle fraksiyonel lazerlerin aynı anda birlikte kullanılmasının tedavi süresinin kısalmasına ve seans sayısının azalmasına pozitif katkı sağladığını söyledi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.7712
EURO
6.4158
23 Ekim 2019 Çarşamba
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.

Hz. Muhammed
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları