KARDEMİR 1994 ruhu ile yoluna emin adımla ilerliyor
5 Nisan 1994 yılında dönemin hükumeti tarafından özelleştirilmesine bunun mümkün olmaması halinde kapatılma kararı verilen Karabük Demir Çelik Fabrikaları için 8 Kasım 1994´te hayatın durdurulduğu Karabük eyleminin 24. yılı kutlandı.
Tarih: 8.11.2018 15:33:09

 

KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 yapılan mücadelenin aslında fabrikayı bugünlere taşımasının en büyük etkenlerinden biri olduğunu söyleyerek, “ Bugün üçüncü çeyreği yüzde 37.8 karlılıkla kapattıysa, bu 1994 yılında başlayan mücadelenin meyvesidir” dedi. 
24 yıl önce dönemin hükumeti tarafından kapatılma kararı verilen Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri için verilen eylemin yıl dönümü fabrika içinde düzenlenen etkinlikle anıldı. 
KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan etkinlikte 1994 yılında yaşanan eylemleri anlatan bir belgesel yayınlandı. 
Etkinlikte konuşan KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 tarihi 1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatür´ün talimatı ile hasta yatağından verdiği emir ile açılması kararlaştırılan ve Atatürk´ün en büyük emanetlerinden birinin kurtartılma mücadelesi olduğunu söyledi. 
Türkiye´nin ilk ve tek demir çelik tesisi 8 Kasım´da verilen mücadele olmasaydı Türkiye´nin bir çok yerinde tarih içinde kaybolmuş bazı emanetler gibi olacağını ifade eden Ünal, “8 Kasım 1994´te Karabük şehri KARDEMİR´de bir kurtuluş mücadelesi vermiş. Kaynak aktarılamadığı için KARDEMİR´in o dönem yaşaması teknik olarak mümkün değil. O günlerde KARDEMİR 500 bin ton üretim yapıyor. İnanılmaz bir mücadele. Yani Bugün 2.5 milyon tonda sadece Anadolu´dan 3 milyon ton cevher getiriyoruz. Aslında 8 Kasım 1994´te bugüne hazırlanmışsınız. O günün matematiğine baktığınızda KARDEMİR´in 2023 vizyonuna doğru gittiğimiz 3.5 milyonluk teslim almışsınız hükumetten. Hükumette sendikanın liderliğinde bu hareketi ilgi ile takdir etmiş. Dışarıdan 3´üncü göz olarak baktığımda şehir kurtulmuş ama baktığınız zaman demir çelik şirketlerine yardım yapmak artık yeni ticaret kanunlarında yasak. Çünkü 1995 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller Gümrük Birliğine imza attığı zaman devlet hiçbir demir çelik şirketine yardımcı olamıyor. Siz de devletten burayı isteyerek KARDEMİR çalışanları ile ayağa kaldıracağız demişsiniz. 1995-2000 yılları arasında bir süreç yaşanmış. Bir irade gösterip risk alıp Karabük halkı ile bir teslim alma süreci yaşamışsınız. Ama diğer taraftan sizlerin büyük bir çoğunluğunun içinde bulunduğu, sürekli döküm teknolojisine, daha verimli yüksek fırınlar ve konvertör teknolojisine geçişle beraber 8 Kasım´da burayı kapatmayıp başlatılan mücadelenin ikinci adımı var olmak. Var olmak mücadelesini de 2002´den sonra yapılan teknolojik yatırımlarla başlattı” dedi. 
Ünal: “94 yılında başlayan mücadelenin meyveleri” 
Kendisinin de içinde bulunduğu son dönemde KARDEMİR´de 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını da kaydeden Ercüment Ünal, “ Bu yatırımlarla birlikte üçüncü çeyrekte, Türkiye´nin en büyük entegre grubu ERDEMİR yüzde 34 kar ederken, KARDEMİR yüzde 37.8 kar etti. Bu 94 yılında başlayan mücadelenin meyveleridir. İnşaat demiri geçmiş 9 ayda 550 dolar iken, yassı mamul 600 dolar´a satılıyor. Limanımız yok ama diğer taraftan 3 milyon ton yerli cevher kullanıyoruz. Yerli cevher aldığımız Sivas, Kayseri, Malatya, Elazığ gibi bölgelerden aldığımız cevher ile 100 bin kişi ekmek yiyor. Biz aslında sadece bir kenti kurtarmadık. Bugün TTK´nın kömürünü tek kullanan biziz. Ereğli Demir Çelik sıfır yerli maden kullanıyor. Biz yüzde 75 -80 arası, İSDEMİR ise yüzde 25-30 arası kullanıyor. Kaybetmeyi birkaç defa yaşayan insan, kaybetmekten korkar. Onun için 1994´ten beri buranın çalışanları o kadar sımsıkı sarılmış ki KARDEMİR´e, benim bile çalışmaktan en çok gurur duyduğum yer” ifadelerine yer verdi. 
“ Büyük karlılıkta en büyük ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız” 
Türkiye´nin son dönemde döviz üzerinden ekonomik baskısının yoğun olduğu bir dönemden geçtiğini de belirten KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, şunları söyledi: 
“Hepimizin çalışmaları, alın teri evdeki eşlerinin duaları ile KARDEMİR olarak 94 ruhunu yaşatarak, inancımızı yetirmeyerek bulunduğumuz durumdan rehavete kapılmadığımız sürece, büyük karlılıkta Türkiye´nin ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız. Net karlılıkta ise ilk 15 şirket arasında olacağız. Bu lafımızı yemeyeceğiz ve başaracağız. Kasım ayı mallarını sattık ve önümüzde bir ayımız kaldı. 2018 yılında Türkiye üzerine oynan ekonomik baskıdan etkilenmemiş, hedefimizde dimdik gidiyoruz. KARDEMİR´in bu mücadelesi, Batı Karadeniz´de limansız ve inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara rağmen hedefimizi başaracağız. Türkiye´nin en çok kar eden ilk 10 sanayi kuruluş haline geleceğiz. 
Gelecek yıl Eylül ayında 3.5 ton seviyesinde devreye alacağımız yeni sürekli döküm makinesi ve konvektörlerde 120 ton geçişi de tamamlayacağız. Gelecek sene hedefler daha büyük.” 
Değirmenci: “O günkü mücadele, KARDEMİR´e hayat vermiştir” 
Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ise, ‘Fabrikalar yapan fabrika´ olarak nam salmış bir fabrikanın ölüm fermanının yırtılıp aldığı 8 Kasım´ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Bundan 24 yıl önce dönemin Hükumeti, 5 Nisan ekonomik kararları çerçevesinde ´Kardemir´in özelleştirilemezse kapatılmasına´ karar vermişti. Türkiye´nin umutsuzluk deryasında boğulduğu bir dönemde, bu karar alınmıştı. KARDEMİR´in kapatılması demek, artık evine ekmek götüremeyecek binlerce işsiz insan demekti. KARDEMİR´e kilit vurmak demek, bir şehrin yok olması demekti. 53 yıl önce Özçelik-İş´e hayat veren KARDEMİR´e, can suyu verme sırası, bu kez Sendikamıza gelmişti. Konfederasyonumuz Hak-İş ve Özçelik-İş önderliğinde bir şehir ayakta kalmış, yöre insanı tek vücut olmuş, destansı bir mücadele verilmişti. “Kardemir Kapatılamaz, Karabük Karartılamaz” eylemleriyle verilen bu mücadeleye, yalnız Kardemir işçileri değil, esnafı, siyasetçisi, sanayicisi, iş adamları, öğrencisi ve bütün sivil toplum örgütleri ile tüm Karabük halkı destek vermişti. 
Bu sayede Kardemir, küllerinden yeniden doğmuş, yeni umutlara yelken açmıştı. O gün verilen büyük mücadele, bugün Türkiye´nin demir-çelik sektöründe en büyük fabrikalarından biri olan Kardemir´in yeniden doğmasını sağlamıştır. O günkü mücadele, bugün ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan Kardemir´e hayat vermiştir. O günkü mücadele, bir davaya inanıldığında nelerin başarılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bugün Kardemir´in ve Özçelik İş Sendikası´nın geldiği konum, 8 Kasım mücadelesinin boşa gitmediğini göstermektedir.” dedi. 
Konuşmaların ardından, okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışması ile KARDEMİR işçileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Otomobilin çarptığı yaşlı adam hayatını kaybetti
Otomobilin çarptığı yaşlı adam hayatını kaybetti
Safranbolu´da yolun karşısına geçmeye çalışan 70 yaşındaki yaşlı adam otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti.
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu yarın Karabük´te
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu yarın Karabük´te
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere yarın Karabük´e gelecek.
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, Halk Günü Toplantılarına devam ediyor.
Safranbolu´da Çanakkale Zaferinin 104´üncü Yılı Törenlerle Kutlandı
Safranbolu´da Çanakkale Zaferinin 104´üncü Yılı Törenlerle Kutlandı
Safranbolu´da Çanakkale Zaferinin 104. Yıldönümü Safranbolu Şehitlik Anıtı ve Safranbolu Şehit Murat Akdemir Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Patlayan HES kanalı tarlaları sular altında bıraktı
Patlayan HES kanalı tarlaları sular altında bıraktı
Safranbolu´da, hidroelektrik santralinin su kanalı patlayınca çevredeki tarlalar sular altında kalarak zarar gördü.
Karabük´te iki otomobil çarpıştı: 2´si çocuk 4 yaralı
Karabük´te iki otomobil çarpıştı: 2´si çocuk 4 yaralı
Karabük´te meydana gelen trafik kazasında iki otomobilin çarpışması sonucu 2´si çocuk olmak üzere 4 kişi yaralandı.
Her Apartman Sitesinin Önüne Bir Çöp Kovası Uygulaması Devam Ediyor
Her Apartman Sitesinin Önüne Bir Çöp Kovası Uygulaması Devam Ediyor
Karabük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince, temizlik faaliyetlerinin daha verimli hale getirilmesi ve çevre kirliğinin ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan "Her Apartman Sitesinin Önüne Bir Çöp Kovası" uygulaması Esentepe Mahallesi ile devam ediyor.
Dr. Özgür Bolat, "Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir" Konulu Seminer Verdi
Dr. Özgür Bolat, "Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir" Konulu Seminer Verdi
Vali Fuat Gürel himayesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Aile Akademisi Projesi kapsamında, Karabük Bahçeşehir Koleji işbirliği ile Dr. Özgür Bolat´ın “Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?” konulu semineri Karabük Kent Meydanı Nikah Salonunda gerçekleştirildi.
Çanakkale Zaferi´nin 104´ üncü Yıl Dönümü Karabük´te Kutlandı
Çanakkale Zaferi´nin 104´ üncü Yıl Dönümü Karabük´te Kutlandı
Türk Milleti´nin dünya tarihine yazdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü düzenlenen törenlerle Karabük´te kutlandı.
Kurtuluş Mücadelesinde en çok şehit veren köy, Çanakkale şehitlerini andı
Kurtuluş Mücadelesinde en çok şehit veren köy, Çanakkale şehitlerini andı
Kurtuluş Mücadelesinde en çok şehit veren Kastamonu´nun Araç ilçesine bağlı Güzlük köyü sakinleri, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü´nde şehitlerini andı.
Genç Ticaret Köprüsü Proje Toplantısı Yapıldı
Genç Ticaret Köprüsü Proje Toplantısı Yapıldı
Genç MÜSİAD Karabük ve Altınsafran Uluslarası Öğrenci Derneğinin birlikte organize ettiği “Genç Ticaret köprüsü” projesi toplantısı Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşti.
İl protokolünden 18 mart mesajı
İl protokolünden 18 mart mesajı
Karabük İl Protokolü tarafından18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 104. yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımlandı.
Yağmur Suyu Drenaj Çalışmaları Devam Ediyor
Yağmur Suyu Drenaj Çalışmaları Devam Ediyor
Karabük Belediyesi 100. Yıl Mahallesi Pazar yeri mevkiinde yağmur suyu drenaj çalışması başlattı.
Ereğli´de Pat Pat Kazası: 1 Yaralı
Ereğli´de Pat Pat Kazası: 1 Yaralı
ZONGULDAK(İHA)K.D.Z. Ereğli Karakovuz köyünde meydana gelen pat pat kazasında 1 kişi yaralandı.
Karabük´te Yeni Zelenda´daki katliam için gıyabi cenaze namazı kılındı
Karabük´te Yeni Zelenda´daki katliam için gıyabi cenaze namazı kılındı
Yeni Zelanda´da iki camiye düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için Karabük´te gıyabi cenaze namazı kılındı.
Vücutta oluşan kıl dönmesi problemine dikkat
Vücutta oluşan kıl dönmesi problemine dikkat
Doç. Dr. Fahri Yetişir, kıl dönmesi problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Yeni Zelanda´daki terör saldırısı Karabük´te protesto edildi
Yeni Zelanda´daki terör saldırısı Karabük´te protesto edildi
Karabük´te Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), Yedi Hilal ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği Yeni Zelanda´daki camiye yönelik gerçekleştirilen saldırıları protesto etti.
Anadolu Yıldızları Analig Yüzme Yarışları, Karabük´te başladı
Anadolu Yıldızları Analig Yüzme Yarışları, Karabük´te başladı
Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından 16-17 Mart tarihleri arasında düzenlenen Anadolu Yıldızları Analig Yüzme Yarışları, Karabük´te başladı.
8 bin bekçi alınacak
8 bin bekçi alınacak
Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 bin bekçi alınacağını, ön başvuruların 18 Mart-1 Nisan tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.
Yargıtay: Çiftçinin traktörü haczedilemez
Yargıtay: Çiftçinin traktörü haczedilemez
Yargıtay 12. Hukuk Dairesi, borçlu çiftçinin tarla-bahçede kullandığı traktörünün haczedilemeyeceğine hükmetti. Yüksek mahkeme, herhangi bir araştırma yapmadan çiftçinin traktörünün haczine hükmeden mahkeme kararını bozdu.
Yeni Zellanda´daki terör saldırısını övdüğü iddia edilen yazar gözaltında
Yeni Zellanda´daki terör saldırısını övdüğü iddia edilen yazar gözaltında
Yeni Zelanda´da iki camiye düzenlenen terör saldırısını övdüğü ileri sürülen "Ekşi Sözlük" yazarı Antalya´nın Alanya ilçesinde, gözaltına alındı.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
19 Mart 2019 Salı
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bu uçsuz bucaksız dünya içinde, bil ki, mutlu yaşamak iki türlü insana vergi: Biri iyinin kötünün aslını bilir, öteki ne dünyayı bilir, ne kendini?

Ömer Hayyam
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları