KARDEMİR 1994 ruhu ile yoluna emin adımla ilerliyor
5 Nisan 1994 yılında dönemin hükumeti tarafından özelleştirilmesine bunun mümkün olmaması halinde kapatılma kararı verilen Karabük Demir Çelik Fabrikaları için 8 Kasım 1994´te hayatın durdurulduğu Karabük eyleminin 24. yılı kutlandı.
Tarih: 8.11.2018 15:33:09

 

KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 yapılan mücadelenin aslında fabrikayı bugünlere taşımasının en büyük etkenlerinden biri olduğunu söyleyerek, “ Bugün üçüncü çeyreği yüzde 37.8 karlılıkla kapattıysa, bu 1994 yılında başlayan mücadelenin meyvesidir” dedi. 
24 yıl önce dönemin hükumeti tarafından kapatılma kararı verilen Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri için verilen eylemin yıl dönümü fabrika içinde düzenlenen etkinlikle anıldı. 
KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan etkinlikte 1994 yılında yaşanan eylemleri anlatan bir belgesel yayınlandı. 
Etkinlikte konuşan KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 tarihi 1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatür´ün talimatı ile hasta yatağından verdiği emir ile açılması kararlaştırılan ve Atatürk´ün en büyük emanetlerinden birinin kurtartılma mücadelesi olduğunu söyledi. 
Türkiye´nin ilk ve tek demir çelik tesisi 8 Kasım´da verilen mücadele olmasaydı Türkiye´nin bir çok yerinde tarih içinde kaybolmuş bazı emanetler gibi olacağını ifade eden Ünal, “8 Kasım 1994´te Karabük şehri KARDEMİR´de bir kurtuluş mücadelesi vermiş. Kaynak aktarılamadığı için KARDEMİR´in o dönem yaşaması teknik olarak mümkün değil. O günlerde KARDEMİR 500 bin ton üretim yapıyor. İnanılmaz bir mücadele. Yani Bugün 2.5 milyon tonda sadece Anadolu´dan 3 milyon ton cevher getiriyoruz. Aslında 8 Kasım 1994´te bugüne hazırlanmışsınız. O günün matematiğine baktığınızda KARDEMİR´in 2023 vizyonuna doğru gittiğimiz 3.5 milyonluk teslim almışsınız hükumetten. Hükumette sendikanın liderliğinde bu hareketi ilgi ile takdir etmiş. Dışarıdan 3´üncü göz olarak baktığımda şehir kurtulmuş ama baktığınız zaman demir çelik şirketlerine yardım yapmak artık yeni ticaret kanunlarında yasak. Çünkü 1995 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller Gümrük Birliğine imza attığı zaman devlet hiçbir demir çelik şirketine yardımcı olamıyor. Siz de devletten burayı isteyerek KARDEMİR çalışanları ile ayağa kaldıracağız demişsiniz. 1995-2000 yılları arasında bir süreç yaşanmış. Bir irade gösterip risk alıp Karabük halkı ile bir teslim alma süreci yaşamışsınız. Ama diğer taraftan sizlerin büyük bir çoğunluğunun içinde bulunduğu, sürekli döküm teknolojisine, daha verimli yüksek fırınlar ve konvertör teknolojisine geçişle beraber 8 Kasım´da burayı kapatmayıp başlatılan mücadelenin ikinci adımı var olmak. Var olmak mücadelesini de 2002´den sonra yapılan teknolojik yatırımlarla başlattı” dedi. 
Ünal: “94 yılında başlayan mücadelenin meyveleri” 
Kendisinin de içinde bulunduğu son dönemde KARDEMİR´de 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını da kaydeden Ercüment Ünal, “ Bu yatırımlarla birlikte üçüncü çeyrekte, Türkiye´nin en büyük entegre grubu ERDEMİR yüzde 34 kar ederken, KARDEMİR yüzde 37.8 kar etti. Bu 94 yılında başlayan mücadelenin meyveleridir. İnşaat demiri geçmiş 9 ayda 550 dolar iken, yassı mamul 600 dolar´a satılıyor. Limanımız yok ama diğer taraftan 3 milyon ton yerli cevher kullanıyoruz. Yerli cevher aldığımız Sivas, Kayseri, Malatya, Elazığ gibi bölgelerden aldığımız cevher ile 100 bin kişi ekmek yiyor. Biz aslında sadece bir kenti kurtarmadık. Bugün TTK´nın kömürünü tek kullanan biziz. Ereğli Demir Çelik sıfır yerli maden kullanıyor. Biz yüzde 75 -80 arası, İSDEMİR ise yüzde 25-30 arası kullanıyor. Kaybetmeyi birkaç defa yaşayan insan, kaybetmekten korkar. Onun için 1994´ten beri buranın çalışanları o kadar sımsıkı sarılmış ki KARDEMİR´e, benim bile çalışmaktan en çok gurur duyduğum yer” ifadelerine yer verdi. 
“ Büyük karlılıkta en büyük ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız” 
Türkiye´nin son dönemde döviz üzerinden ekonomik baskısının yoğun olduğu bir dönemden geçtiğini de belirten KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, şunları söyledi: 
“Hepimizin çalışmaları, alın teri evdeki eşlerinin duaları ile KARDEMİR olarak 94 ruhunu yaşatarak, inancımızı yetirmeyerek bulunduğumuz durumdan rehavete kapılmadığımız sürece, büyük karlılıkta Türkiye´nin ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız. Net karlılıkta ise ilk 15 şirket arasında olacağız. Bu lafımızı yemeyeceğiz ve başaracağız. Kasım ayı mallarını sattık ve önümüzde bir ayımız kaldı. 2018 yılında Türkiye üzerine oynan ekonomik baskıdan etkilenmemiş, hedefimizde dimdik gidiyoruz. KARDEMİR´in bu mücadelesi, Batı Karadeniz´de limansız ve inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara rağmen hedefimizi başaracağız. Türkiye´nin en çok kar eden ilk 10 sanayi kuruluş haline geleceğiz. 
Gelecek yıl Eylül ayında 3.5 ton seviyesinde devreye alacağımız yeni sürekli döküm makinesi ve konvektörlerde 120 ton geçişi de tamamlayacağız. Gelecek sene hedefler daha büyük.” 
Değirmenci: “O günkü mücadele, KARDEMİR´e hayat vermiştir” 
Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ise, ‘Fabrikalar yapan fabrika´ olarak nam salmış bir fabrikanın ölüm fermanının yırtılıp aldığı 8 Kasım´ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Bundan 24 yıl önce dönemin Hükumeti, 5 Nisan ekonomik kararları çerçevesinde ´Kardemir´in özelleştirilemezse kapatılmasına´ karar vermişti. Türkiye´nin umutsuzluk deryasında boğulduğu bir dönemde, bu karar alınmıştı. KARDEMİR´in kapatılması demek, artık evine ekmek götüremeyecek binlerce işsiz insan demekti. KARDEMİR´e kilit vurmak demek, bir şehrin yok olması demekti. 53 yıl önce Özçelik-İş´e hayat veren KARDEMİR´e, can suyu verme sırası, bu kez Sendikamıza gelmişti. Konfederasyonumuz Hak-İş ve Özçelik-İş önderliğinde bir şehir ayakta kalmış, yöre insanı tek vücut olmuş, destansı bir mücadele verilmişti. “Kardemir Kapatılamaz, Karabük Karartılamaz” eylemleriyle verilen bu mücadeleye, yalnız Kardemir işçileri değil, esnafı, siyasetçisi, sanayicisi, iş adamları, öğrencisi ve bütün sivil toplum örgütleri ile tüm Karabük halkı destek vermişti. 
Bu sayede Kardemir, küllerinden yeniden doğmuş, yeni umutlara yelken açmıştı. O gün verilen büyük mücadele, bugün Türkiye´nin demir-çelik sektöründe en büyük fabrikalarından biri olan Kardemir´in yeniden doğmasını sağlamıştır. O günkü mücadele, bugün ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan Kardemir´e hayat vermiştir. O günkü mücadele, bir davaya inanıldığında nelerin başarılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bugün Kardemir´in ve Özçelik İş Sendikası´nın geldiği konum, 8 Kasım mücadelesinin boşa gitmediğini göstermektedir.” dedi. 
Konuşmaların ardından, okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışması ile KARDEMİR işçileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yenice´de kart postallık manzaralar oluştu
Yenice´de kart postallık manzaralar oluştu
Yenice´de etkili olan kar yağışı sonrası kartpostalları aratmayan manzaralar ortaya çıkardı.
Aniden frene basınca kaza kaçınılmaz oldu: 3 yaralı
Aniden frene basınca kaza kaçınılmaz oldu: 3 yaralı
Karabük´te sürücüsünün aniden frene bastığı otomobil ile arkadan gelen aracın çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi yaralandı.
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı
Karabük´te 123 köy yolu ulaşıma açıldı. Ekipler 123 köy yolunu ulaşıma açmış olup gece Saat 00:00´a kadar çalışmalarına aralıksız devam edecek.
Sinema eğitiminde KBÜ ilk 10 üniversite arasında
Sinema eğitiminde KBÜ ilk 10 üniversite arasında
Karabük Üniversitesi, 2017 – 2018 yılı film festivali değerlendirme sonuçlarına göre ödül alan film yönetmenlerinin sinema eğitimi aldığı okullar sıralamasında ilk 10 üniversite arasına girdi.
MARZINC, ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi´ aldı
MARZINC, ‘Çevre İzin ve Lisans Belgesi´ aldı
Türkiye´de, demir çelik sektörünün önde gelen 5 şirketi tarafından Karabük OSB alanına kurulan ve 8 yıldır faaliyete olan Marmara Geri Kazanım Tesisi (MARZINC) çevre izin ve lisans belgesini yenilediğini duyurdu.
Köyde rahatsızlanınca imdadına UMKE ekipleri yetişti
Köyde rahatsızlanınca imdadına UMKE ekipleri yetişti
Eflani ilçesine bağlı Bostancı köyünde yaşayan 45 yaşındaki Reyhan Gürsoy, solunum sıkıntısı ve şiddetli ağrıları olunca yakınları durumu 112 Acil Servise bildirdi.
"Halk Günü" Toplantıları devam ediyor
"Halk Günü" Toplantıları devam ediyor
Vali Fuat Gürel Başkanlığında düzenlenen “Halk Günü” toplantıları devam ediyor.
Kastamonu´da bir evde yangın çıktı ev sahibi yaşlı kadına henüz ulaşılamadı
Kastamonu´da bir evde yangın çıktı ev sahibi yaşlı kadına henüz ulaşılamadı
Kastamonu´da yalnız yaşayan yaşlı bir kadının evinde yangın çıktı. Yangında ev tamamen yanarak kullanılamaz hale gelirken yaşlı kadının cansız bedenini arama çalışmaları ise devam ediyor.
Safranbolu´da karla mücadele çalışmaları
Safranbolu´da karla mücadele çalışmaları
Karabük ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı sonrası belediye ekipleri mahallelerde yol açma çalışmaları yapılıyor.
4 bin 580 parça tarihi eserle yakalandı
4 bin 580 parça tarihi eserle yakalandı
Karabük´te, KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla tarihi eser kaçakçılığı yaptığı öne sürülen Y.Ç. (39), Helenistik, Roma, Bizans ve değişik dönemlere ait 4 bin 580 tarihi eserle yakalandı.
‘Zamanda Safranbolu´ Belgesel Filmin Galası Yapıldı
‘Zamanda Safranbolu´ Belgesel Filmin Galası Yapıldı
Türk belgesel sinemacılığının ustası olarak gösterilen ve 2004´te vefat eden Suha Arın´ın 1976 yılında hazırladığı, Altın Portakal Ödüllü "Safranbolu´da Zaman" belgeseli, Suha Arın´ın kardeşi Reha Arın ve öğrencileri Nesli Çölgeçen, Yalçın Yelence ve Kemal Sevimli tarafından 42 yıl sonra "Zamanda Safranbolu" olarak yeniden çekilirken, filminin Safranbolu Galası yapıldı.
Vali Fuat Gürel Safranbolu´da Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Vali Fuat Gürel Safranbolu´da Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Safranbolu´da ilk olarak Safranbolu İlçe Emniyet Müdürlüğünü ziyaret eden Karabük Valisi Vali Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali Sefa Yılmaz ve kurum müdürleri tarafından karşılandı.
Sokak ortasında öldüresiye dayak
Sokak ortasında öldüresiye dayak
Zonguldak´ta üç kişinin sokak ortasında öldüresiye kavgası güvenlik kameralarına yansıdı.
Afrikalı öğrenciler ilk kez kar görmenin sevincini yaşadı
Afrikalı öğrenciler ilk kez kar görmenin sevincini yaşadı
Karabük Üniversitesine, Afrika ülkelerinden eğitim için gelen öğrenciler, hayatlarında ilk kez gördükleri karın keyfini doyasıya çıkardı.
Karabük´te 223 köy yolu açma çalışmaları devam ediyor
Karabük´te 223 köy yolu açma çalışmaları devam ediyor
Karabük´te yoğun kar yağışı nedeniyle 223 köy yolu ulaşama kapandı. Ekipler, 223 köy yolunu ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız sürüyor.
Safranbolu´da çıkan yangında 2 katlı ev alevlere teslim oldu
Safranbolu´da çıkan yangında 2 katlı ev alevlere teslim oldu
Safranbolu´da çıkan yangında iki katlı ev tamamen yanarak kullanılmaz hale geldi.
Başkan Vergili yeni dönem yeni projelerini açıkladı
Başkan Vergili yeni dönem yeni projelerini açıkladı
Karabük Belediye Başkanı ve adayı Rafet Vergili, yeni dönem projelerini düzenlediği tanıtım toplantısı ile açıkladı.
Safranbolu Konakları beyaz gelinlik giydi
Safranbolu Konakları beyaz gelinlik giydi
Tarihi konakları ile ünlü Dünya Miras Listesi´nde yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesi kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi.
Ekipler Gecede Görev Başında
Ekipler Gecede Görev Başında
Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler 7/24 görev başında.
Karabük Defterdarlığından Duyuru
Karabük Defterdarlığından Duyuru
Karabük Defterdarlığı tarafından 7143 sayılı Kanuna eklenen geçici 2´nci maddesi ile yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödemedikleri tutarları yapılandırma ve matrah artırımı hükümlerinden yeniden yararlanma imkânıyla ilgili açıklamada bulundu.
Şehit Aybüke öğretmen davasında çıkan karara baba Sadık Yalçın tepki gösterdi
Şehit Aybüke öğretmen davasında çıkan karara baba Sadık Yalçın tepki gösterdi
Batman´da Müzik Öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın´ın şehit olduğu terör saldırısına ilişkin açılan davada yargılanan 5 sanığın, 18´er yıl hapis cezasına çarptırılmasına baba Sadık Yalçın, tepki gösterdi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.3563
EURO
6.1030
18 Ocak 2019 Cuma
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları