KARDEMİR 1994 ruhu ile yoluna emin adımla ilerliyor
5 Nisan 1994 yılında dönemin hükumeti tarafından özelleştirilmesine bunun mümkün olmaması halinde kapatılma kararı verilen Karabük Demir Çelik Fabrikaları için 8 Kasım 1994´te hayatın durdurulduğu Karabük eyleminin 24. yılı kutlandı.
Tarih: 8.11.2018 15:33:09

 

KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 yapılan mücadelenin aslında fabrikayı bugünlere taşımasının en büyük etkenlerinden biri olduğunu söyleyerek, “ Bugün üçüncü çeyreği yüzde 37.8 karlılıkla kapattıysa, bu 1994 yılında başlayan mücadelenin meyvesidir” dedi. 
24 yıl önce dönemin hükumeti tarafından kapatılma kararı verilen Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri için verilen eylemin yıl dönümü fabrika içinde düzenlenen etkinlikle anıldı. 
KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan etkinlikte 1994 yılında yaşanan eylemleri anlatan bir belgesel yayınlandı. 
Etkinlikte konuşan KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, 8 Kasım 1994 tarihi 1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatür´ün talimatı ile hasta yatağından verdiği emir ile açılması kararlaştırılan ve Atatürk´ün en büyük emanetlerinden birinin kurtartılma mücadelesi olduğunu söyledi. 
Türkiye´nin ilk ve tek demir çelik tesisi 8 Kasım´da verilen mücadele olmasaydı Türkiye´nin bir çok yerinde tarih içinde kaybolmuş bazı emanetler gibi olacağını ifade eden Ünal, “8 Kasım 1994´te Karabük şehri KARDEMİR´de bir kurtuluş mücadelesi vermiş. Kaynak aktarılamadığı için KARDEMİR´in o dönem yaşaması teknik olarak mümkün değil. O günlerde KARDEMİR 500 bin ton üretim yapıyor. İnanılmaz bir mücadele. Yani Bugün 2.5 milyon tonda sadece Anadolu´dan 3 milyon ton cevher getiriyoruz. Aslında 8 Kasım 1994´te bugüne hazırlanmışsınız. O günün matematiğine baktığınızda KARDEMİR´in 2023 vizyonuna doğru gittiğimiz 3.5 milyonluk teslim almışsınız hükumetten. Hükumette sendikanın liderliğinde bu hareketi ilgi ile takdir etmiş. Dışarıdan 3´üncü göz olarak baktığımda şehir kurtulmuş ama baktığınız zaman demir çelik şirketlerine yardım yapmak artık yeni ticaret kanunlarında yasak. Çünkü 1995 yılında dönemin başbakanı Tansu Çiller Gümrük Birliğine imza attığı zaman devlet hiçbir demir çelik şirketine yardımcı olamıyor. Siz de devletten burayı isteyerek KARDEMİR çalışanları ile ayağa kaldıracağız demişsiniz. 1995-2000 yılları arasında bir süreç yaşanmış. Bir irade gösterip risk alıp Karabük halkı ile bir teslim alma süreci yaşamışsınız. Ama diğer taraftan sizlerin büyük bir çoğunluğunun içinde bulunduğu, sürekli döküm teknolojisine, daha verimli yüksek fırınlar ve konvertör teknolojisine geçişle beraber 8 Kasım´da burayı kapatmayıp başlatılan mücadelenin ikinci adımı var olmak. Var olmak mücadelesini de 2002´den sonra yapılan teknolojik yatırımlarla başlattı” dedi. 
Ünal: “94 yılında başlayan mücadelenin meyveleri” 
Kendisinin de içinde bulunduğu son dönemde KARDEMİR´de 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını da kaydeden Ercüment Ünal, “ Bu yatırımlarla birlikte üçüncü çeyrekte, Türkiye´nin en büyük entegre grubu ERDEMİR yüzde 34 kar ederken, KARDEMİR yüzde 37.8 kar etti. Bu 94 yılında başlayan mücadelenin meyveleridir. İnşaat demiri geçmiş 9 ayda 550 dolar iken, yassı mamul 600 dolar´a satılıyor. Limanımız yok ama diğer taraftan 3 milyon ton yerli cevher kullanıyoruz. Yerli cevher aldığımız Sivas, Kayseri, Malatya, Elazığ gibi bölgelerden aldığımız cevher ile 100 bin kişi ekmek yiyor. Biz aslında sadece bir kenti kurtarmadık. Bugün TTK´nın kömürünü tek kullanan biziz. Ereğli Demir Çelik sıfır yerli maden kullanıyor. Biz yüzde 75 -80 arası, İSDEMİR ise yüzde 25-30 arası kullanıyor. Kaybetmeyi birkaç defa yaşayan insan, kaybetmekten korkar. Onun için 1994´ten beri buranın çalışanları o kadar sımsıkı sarılmış ki KARDEMİR´e, benim bile çalışmaktan en çok gurur duyduğum yer” ifadelerine yer verdi. 
“ Büyük karlılıkta en büyük ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız” 
Türkiye´nin son dönemde döviz üzerinden ekonomik baskısının yoğun olduğu bir dönemden geçtiğini de belirten KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal, şunları söyledi: 
“Hepimizin çalışmaları, alın teri evdeki eşlerinin duaları ile KARDEMİR olarak 94 ruhunu yaşatarak, inancımızı yetirmeyerek bulunduğumuz durumdan rehavete kapılmadığımız sürece, büyük karlılıkta Türkiye´nin ilk 10 sanayi kuruluşu içinde olacağız. Net karlılıkta ise ilk 15 şirket arasında olacağız. Bu lafımızı yemeyeceğiz ve başaracağız. Kasım ayı mallarını sattık ve önümüzde bir ayımız kaldı. 2018 yılında Türkiye üzerine oynan ekonomik baskıdan etkilenmemiş, hedefimizde dimdik gidiyoruz. KARDEMİR´in bu mücadelesi, Batı Karadeniz´de limansız ve inşaat sektöründe yaşanan sıkıntılara rağmen hedefimizi başaracağız. Türkiye´nin en çok kar eden ilk 10 sanayi kuruluş haline geleceğiz. 
Gelecek yıl Eylül ayında 3.5 ton seviyesinde devreye alacağımız yeni sürekli döküm makinesi ve konvektörlerde 120 ton geçişi de tamamlayacağız. Gelecek sene hedefler daha büyük.” 
Değirmenci: “O günkü mücadele, KARDEMİR´e hayat vermiştir” 
Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci ise, ‘Fabrikalar yapan fabrika´ olarak nam salmış bir fabrikanın ölüm fermanının yırtılıp aldığı 8 Kasım´ı anmak için bir araya geldiklerini belirterek, “Bundan 24 yıl önce dönemin Hükumeti, 5 Nisan ekonomik kararları çerçevesinde ´Kardemir´in özelleştirilemezse kapatılmasına´ karar vermişti. Türkiye´nin umutsuzluk deryasında boğulduğu bir dönemde, bu karar alınmıştı. KARDEMİR´in kapatılması demek, artık evine ekmek götüremeyecek binlerce işsiz insan demekti. KARDEMİR´e kilit vurmak demek, bir şehrin yok olması demekti. 53 yıl önce Özçelik-İş´e hayat veren KARDEMİR´e, can suyu verme sırası, bu kez Sendikamıza gelmişti. Konfederasyonumuz Hak-İş ve Özçelik-İş önderliğinde bir şehir ayakta kalmış, yöre insanı tek vücut olmuş, destansı bir mücadele verilmişti. “Kardemir Kapatılamaz, Karabük Karartılamaz” eylemleriyle verilen bu mücadeleye, yalnız Kardemir işçileri değil, esnafı, siyasetçisi, sanayicisi, iş adamları, öğrencisi ve bütün sivil toplum örgütleri ile tüm Karabük halkı destek vermişti. 
Bu sayede Kardemir, küllerinden yeniden doğmuş, yeni umutlara yelken açmıştı. O gün verilen büyük mücadele, bugün Türkiye´nin demir-çelik sektöründe en büyük fabrikalarından biri olan Kardemir´in yeniden doğmasını sağlamıştır. O günkü mücadele, bugün ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olan Kardemir´e hayat vermiştir. O günkü mücadele, bir davaya inanıldığında nelerin başarılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Bugün Kardemir´in ve Özçelik İş Sendikası´nın geldiği konum, 8 Kasım mücadelesinin boşa gitmediğini göstermektedir.” dedi. 
Konuşmaların ardından, okullarda düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışması ile KARDEMİR işçileri arasında düzenlenen futbol turnuvasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı
9 yaşındaki öğrenciyi taciz eden kantinci tutuklandı
Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde bir ilköğretim okulunda 9 yaşındaki öğrenciyi dudağından öperek tacizde bulunduğu iddia edilen şüpheli tutuklandı.
Gerede´ye yeni mesire alanı kazandırıldı
Gerede´ye yeni mesire alanı kazandırıldı
Bolu´nun Gerede İlçesi´nde bulunan 125 bin metrakarelik alanda yapılacak peyzaj düzenlemelerinin ardından, bölge mesire alanı olarak vatandaşların kullanımına açılacak.
Karabük´te 4 kaçak Afganlı yakalandı
Karabük´te 4 kaçak Afganlı yakalandı
Karabük´te ülkeye kaçak yollara girdiği belirlenen 4 Afgan uyruklu genç yakalandı.
Ünal  Basınla Bir Araya Geldi
Ünal Basınla Bir Araya Geldi
AK Pati Safranbolu Belediye Başkan Aday Adayı Abdullah Ünal Safranbolu Gerdan restoranında düzenlenen toplantıda basınla bir araya geldi.
Türk Ocakları sohbetlerine devam ediyor
Türk Ocakları sohbetlerine devam ediyor
Türk Ocakları Karabük Şubesi her hafta cuma akşamları düzenlediği ocak sohbetlerine ‘Türkiye´nin Teröre Karşı Suriye Operasyonları: Fırat Kalkanı´ndan İdlib Operasyonu´na´ adlı konuyla devam etti.
Yük treni yayaya çarptı: 1 yaralı
Yük treni yayaya çarptı: 1 yaralı
Eskipazar´da hemzemin geçitte yük treninin çarptığı bir kişi yaralandı.
Şehit Cemil Kaçmaz son yolculuğuna uğurlandı
Şehit Cemil Kaçmaz son yolculuğuna uğurlandı
Şırnak´ın Uludere ilçesinde havan mermisinin eğitim atışı sırasında patlaması sonucu şehit olan Piyade Sözleşmeli Er Cemil Kaçmaz, memleketi Kahramanmaraş´ta son yolculuğuna uğurlandı.
Bolu´da silahlı kavga: 1 yaralı
Bolu´da silahlı kavga: 1 yaralı
Bolu´da, iki grup arasında çıkan kavgada Tolga Kurul (22) isimli şahıs başından silahla vurularak yaralandı. Olayla ilgili 5 kişi gözaltına alındı.
“IAAF Çocuk Atletizmi” Koordinatörü Ayaz´dan Başkan Vergili´ye Ziyaret
“IAAF Çocuk Atletizmi” Koordinatörü Ayaz´dan Başkan Vergili´ye Ziyaret
IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, Milli Atlet İsmail Akçay ve Atletizm Federasyonu personeli Kübra Islak Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili´ye ziyaret etti.
TAF´dan Rektör Polat´a teşekkür belgesi
TAF´dan Rektör Polat´a teşekkür belgesi
Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat´a teşekkür belgesi verildi.
Ziynetleri çalan hırsızlık zanlıları her yerde aranıyor
Ziynetleri çalan hırsızlık zanlıları her yerde aranıyor
Zonguldak´ta bir apartmana giren 3 zanlı, kapısını kartla açtıkları daireden ziynet eşyası çalındığı iddiasıyla her yerde aranıyor.
Bolu´nun yüksek kesimleri beyaza büründü
Bolu´nun yüksek kesimleri beyaza büründü
Bolu´da, gece saatlerinde başlayan kar yağışıyla birlikte yüksek kesimler beyaz örtüyle kaplandı.
Taksici cinayetinde karar: Sanığa müebbet hapis
Taksici cinayetinde karar: Sanığa müebbet hapis
Zonguldak´ın Gökçebey ilçesinde taksi sürücüsü Sezai Kıyılıoğlu´nu tabanca ile öldüren çiftçi Veli Ermiş hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle devam eden duruşmada karar verildi. Ermiş ömür boyu hapis cezasına çaptırıldı.
Camide abdest alan vatandaşın 8 bin TL´sini çalan 3 kişi adliyeye sevk edildi
Camide abdest alan vatandaşın 8 bin TL´sini çalan 3 kişi adliyeye sevk edildi
Bolu´da camide abdest alan bir vatandaşın cebindeki 8 bin TL´sini ‘pislikçilik´ ismini verdikleri yankesicilik yöntemiyle çalan 3 kişi, polis ekiplerince yakalanarak adliyeye sevk edildi.
KBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlüklerini giydi
KBÜ Tıp Fakültesi öğrencileri beyaz önlüklerini giydi
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Tıp Fakültesi 1. sınıf öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi.
İtfaiyede LPG Eğitimi
İtfaiyede LPG Eğitimi
Safranbolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeline LPG ile ilgili eğitim verildi.
SAKEM´de Eskiyen Mobilyalar Sanata Dönüştürülüyor
SAKEM´de Eskiyen Mobilyalar Sanata Dönüştürülüyor
Safranbolu Belediyesine bağlı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi (SAKEM) çeşitli kurumlarla ortaklaşa açtığı kurs eğitimlerine her geçen gün yenisini ekliyor.
Safranbolu´ya YAPEX Fuarında Yoğun İlgi
Safranbolu´ya YAPEX Fuarında Yoğun İlgi
Akdeniz Tanıtım A.Ş tarafından bu yıl 26. düzenlenen Uluslararası Yapı Malzemeleri, İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarında (YAPEX) Safranbolu 2. gün de ziyaretçilerini ağırlıyor.
Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projesi ele alındı
Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projesi ele alındı
2018 yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Karabük Üniversitesi tarafından sunulması planlanan “Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Projesi” istişare toplantısı yapıldı.
Karın gelmesini beklemediler onlar kara gittiler
Karın gelmesini beklemediler onlar kara gittiler
Karabük´ün yüksek kesimlerinde dün gece yarısı başlayan kar yağışını fırsat bilen Karabük Offroad Sporları Kulübü üyeleri, 1150 rakımlı Sarıçiçek yaylasına çıktı.
Erik ağacı çiçek açıp meyve verdi
Erik ağacı çiçek açıp meyve verdi
Yenice´ye bağlı Şirinköy´de bir erik ağacının Kasım ayının ikinci haftasında çiçek açıp meyve vermesi görenleri hayrete düşürdü.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Karabük
18 Kasım 2018 Pazar
Bugün
Bulutlu
15 °C
3 °C
Pazartesi
Sağanak
15 °C
6 °C
Salı
Fırtına
13 °C
6 °C
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?

Hacı Bektaşı Veli
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları