Korona virüs Osmanlı kentini vurdu
Geçen yıl Çin´de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesini ziyaret eden turist sayısında dört kat düşüş yaşandı.
Tarih: 22.12.2020 16:15:59


Yaşantısı, şehir hayatı ve mimarisiyle Osmanlı´nın parmak izi olarak adlandırılan tarihi kent pandemi öncesi yılda yaklaşık 320 bin konaklamalı turist ağırlarken, bir milyondan fazla günü birlik ziyaretçi ağırlıyordu.
"Korumanın başkenti", "En iyi korunan 20 kent", "Açık hava müzesi" gibi unvanlarla anılan Safranbolu´da, 2019 yılında 318 bin konaklamalı turist yer alırken, bu sayı 2020 yılında 90 bine düştü.
Karabük Valisi Fuat Gürel, turizm toplantısında yaptığı konuşmada, korona virüs nedeniyle turizmde büyük düşüş yaşandığını söyledi.
Bugünlerin geçeceğini belirten Gürel, "Turizm anlamında bölgemizin ve ülkemizin en nadide yerlerinden biri olan Safranbolu´muz da geçmiş yıllara oranla 4 katı kadar bir kaybımız söz konusu. 2019 yılında 318 bin olan konaklama sayımız 90 binlere kadar düşmüş durumda. Safranbolu ülkemizin en önemli kültür turizmi noktalarından bir tanesi, 1994 yılında UNESCO Kültür Mirası Listesi´ne dahil edilmesi ile birlikte mevcut durumu üzerine kat be kat değer katarak bütün dünyadan misafirleri çekmeye başlamış bir kültür noktası. Tabi bu hemen olan bir hadise değil, 1970´li yıllardan itibaren dönemin yöneticileri ve insanlarımızın katkıları ile günümüze, İnşallah bizlerinde çabalarıyla geleceğe taşınmış olacak" dedi.
Safranbolu bütüncül korunan bir şehir olduğunu vurgulayan Gürel, "Aynı zamanda yaşayan bir şehir ve İnşallah bu şekilde yaşamaya da devam edecektir. Ancak mevcut bu kültür altyapısı ile devam etmek bir müddet sonra insanları sıkabilir, bu manada geçmişten bu yana bu değerleri çeşitlendirmek adına birtakım projeler gerçekleştirilmiş. Geçmişteki yöneticilerimiz örneğin cam terası kazandırmışlar, yüzbinlerce insanın oraya ziyaret etmesi sağlanmış, mağara turizmi adına Bulak Mencilis Mağarası devreye sokulmuş. Bunun gibi bazı örnekler Safranbolu altyapısına katkıları olmuş. Gelen misafirlerin sadece Safranbolu tarihi çarşısını ziyaret etmelerini değil, Safranbolu´nun diğer güzelliklerini yaşamalarına da imkan vermiş. Geçen sene sadece 400 bin insanın sadece cam terasa çıktığını biliyoruz" diye konuştu.

/resimler/2020-12/22/1622160200573.jpgDoğa turizmi revaçta
Karabük´ün, Safranbolu ile birlikte Batı Karadeniz Bölgesi´nde var olan doğa turizminin de en üst seviyede olduğu noktalardan bir tanesi olduğunu aktaran Gürel, şunları kaydetti:
"İlimizin yüzde 71´i ormanlarla kaplı olması nedeniyle ülkemizde orman varlığının en fazla olduğu yer, Yenice ilçemizde bu oran yüzde 87´leri geçiyor. Bu kadar orman varlığının olduğu bir yerde doğa turizminin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle Yenice ilçemizi ziyaret ettiğinizde bir orman denizini görüyorsunuz, uçsuz bucaksız bir güzellik, önünüzde hele birde sonbahar aylarında doğanın bütün renklerinin kesintisiz bir şekilde gözler önüne serildiği bir alan. Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti önemli noktalarımızdan bir tanesi, çok önemli bir altyapısı mevcut, mozaiklerin güzelliği ve yapısı ile Hatay ve Gaziantep bölgesinde var olan mozaik yoğunluğu ve güzelliğini bize gösteriyor. ´Batı Karadeniz´in Zeugması´ diye adlandırılıyor. Önemli bir kilise mevcut, üst yapısı, çatısı hazırlanmış ziyarete açık. Biz bu kilise, hamam ve bir roma konutunun da aynı şekilde üstünü kapatıp ziyarete açmak istiyoruz. Ayrıca birde karşılama merkezi yaptığımızda Hadrianapolis Antik Kenti bir ören yeri statüsüne kavuşarak bölgemize gelen misafirlerimize de orayı gösterme şansına kavuşacağız. Bölgemizin doğal güzelliklerinin yaşanması adına Baklabostan Tabiat Parkımız var ve turizme kazandırmak adına bir kısım çalışmalarımız devam etmekte, tabiat parkı olarak hizmete alacağız."

Keltepe Kayak Merkezinde çalışmalar tamamlandı
Karabük Keltepe Kayak Merkezinin kış turizmi için planlanan bir tesis olduğunu belirten Gürel, "Kayak Merkezindeki çalışmalarımız bitti ve bu sene daha organize bir şekilde misafirlerimize açmış olacağız. En büyük eksiğimiz konaklama ile ilgili bir tesisimiz henüz yok, Safranbolu´yu entegre ederek bu sorunu çözebiliriz. Önümüzdeki yıllarda konaklama tesisi gerçekleştirerek bu eksikliğinde giderileceğini düşünüyoruz. Keltepe´nin planlanması sadece kış turizmine yönelik değil, biz onu yaz turizmine de elverişli hale getirmeyi, Eskipazar, Yenice ve Eğriova Göleti arasında yürüyüş parkurları ile birleştirerek kamp, trekking, bisiklet, oryantrinig ve foto safari gibi alternatif turizm olanaklarını sunmayı planlıyoruz" ifadelerine yer verdi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Aksoy´un Karaelmas Ekspresi tren güzergahıyla Karabük´e geldiğini hatırlatan Vali Gürel, şunları söyledi:
"Bu trenin Zonguldak ilimize kadar gitmesi gerekiyor, çünkü esas doğa güzellikleri buradan başlıyor. Özellikle Yenice doğası ve tünelleri bu tünellerde önemli bir tarihi yansıtıyor, Karaelmas Ekspresi projesinin önümüzdeki sene için düşünüldüğü biliyoruz, bakanlığımız bu konuda çalışmalar gerçekleştiriyor, bu proje bize ekstradan bir değer katacak. Tüm bunlar yöremize bir ilginin olduğunu gösteriyor, bu gelişmelerde valilik, kaymakamlıklar, belediyeler ve sivil toplum örgütleri olarak bizlere bazı görevler yüklüyor.
Toplantıda, 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanan turizm destinasyonlarının daha etkin tanıtılmasını sağlamak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansından (TGA) gelen uzmanlar tarafından "İller ve Destinasyonlar Tanıtım Çalışması” hakkında bilgi verildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Korona virüs Osmanlı kentini vurdu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BİK´ten AYM kararıyla ilgili açıklama
BİK´ten AYM kararıyla ilgili açıklama
Anayasa Mahkemesi´nin (AYM) 10 Mart 2022 tarihinde oy çokluğu ile aldığı 2016/5903 başvuru numaralı karar, Resmi Gazete´nin 10 Ağustos 2022 tarih ve 31919 sayılı nüshasında yayımlanmasının ardından Basın İlan Kurumu tarafından, gerekçesiyle birlikte bugün öğrenilen AYM kararına ilişkin açıklamalarda bulunularak kamuoyu bilgilendirmesi yapıldı.
Safranbolu´da 2022 de 9 bin ton asfalt yapıldı
Safranbolu´da 2022 de 9 bin ton asfalt yapıldı
Safranbolu Belediyesi yaz sezonu ile birlikte hız verdiği asfalt çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
Otluk alanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
Otluk alanda çıkan yangın paniğe sebep oldu
Karabük´te otluk alanda çıkan yangın büyümeden kontrol altına alındı.
Safranbolu Kıtırı´nda bir yılda 2 bin 100 kilo üzerinde üretim
Safranbolu Kıtırı´nda bir yılda 2 bin 100 kilo üzerinde üretim
Safranbolu´da Belediye Başkanı Elif Köse önderliğinde çalışmalarına devam eden Safranbolu Belediyesi üretmeye devam ediyor.
Profesyonel ekip izinsiz girdiği kanyonda mahsur kaldı
Profesyonel ekip izinsiz girdiği kanyonda mahsur kaldı
Sakaralan Yacı kanyonuna giren 6 kişiden 4´ü kendi imkanlarıyla kanyondan çıkmayı başardı. Diğer iki kişiyi kurtarmak için çalışmalar sürüyor.
KARDEMİR 2,29 milyar lira kar etti
KARDEMİR 2,29 milyar lira kar etti
Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), 2022´nin yarı yılında 2,29 milyar lira kar elde etti.
Silah Ve Mühimmat Kaçakçılığı Operasyonu
Silah Ve Mühimmat Kaçakçılığı Operasyonu
Safranbolu´da silah ve mühimmat kaçakçılığına yönelik düzenlenen operasyonda çok sayıda silah ve mermi ele geçirildi.
“Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef”
“Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hakkında “Güvenli Yapılaşma İçin Şart: Her Şantiyeye Bir Şef” sloganıyla bir basın açıklaması yapıldı.
Türköz´ün acı günü
Türköz´ün acı günü
Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz´ün ağabeyi Fuat Türköz Hakk´ın rahmetine kavuştu.
MHP Heyeti, yapılanları ve yapılacakları Karabüklü´ye anlattı
MHP Heyeti, yapılanları ve yapılacakları Karabüklü´ye anlattı
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin talimatları doğrultusunda başlatılan Adım Adım 2023; İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma programları çerçevesinde Karabük´e gelen MHP Genel Merkez Heyeti Karabük´te geçmişten günümüze yaşanan bir dizi olayı, yapılan ve yapılacak olan projeleri anlattı.
Gözaltına alınışı tepki çekmişti, ailesi açılan davayla neye uğradığını şaşırdı
Gözaltına alınışı tepki çekmişti, ailesi açılan davayla neye uğradığını şaşırdı
Safranbolu´da bisiklet çaldığı iddiasıyla polis ekipleri tarafından yere yatırılarak gözaltına alınan 12 yaşındaki çocuğun ailesi, haklarında açılan dava ile neye uğradığını şaşırdı.
Bamya ve mısır hırsızları vatandaşların kabusu oldu
Bamya ve mısır hırsızları vatandaşların kabusu oldu
Karabük´te hırsızlar girdikleri bahçeleri talan ederek bamya ve fasulye gibi pahalı sebzeleri çaldı.
‘Maniye´ domatesi coğrafi işaretle tescillendi
‘Maniye´ domatesi coğrafi işaretle tescillendi
Safranbolu´da , kendine has koku ve tadıyla sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan yerli domates "maniye" coğrafi işaret tescili aldı.
 Safranbolu´daki park sorunu turistleri ve esnafı zor durumda
Safranbolu´daki park sorunu turistleri ve esnafı zor durumda
UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Safranbolu´da yaşanan park sorunu nedeniyle çok sayıda ziyaretçi geçiş güzergahı olan tarihi kenti gezmeden terk etmek zorunda kalıyor.
Kayıp olan şahıs çay kenarında ölü bulundu
Kayıp olan şahıs çay kenarında ölü bulundu
Yenice´de yaklaşık 1 haftadır kendisinden haber alınamayan şahıs, Filyos Çayı´nın kenarında ölü
Kanyonda Mahsur Kalan 15 Kişi, 9 Saat Sonra Kurtarıldı
Kanyonda Mahsur Kalan 15 Kişi, 9 Saat Sonra Kurtarıldı
Yenice Şeker Kanyonunda izinsiz doğa gezisine çıktıktan sonra mahsur kalan 15 kişi jandarma, AFAD ve UMKE ekiplerinin çalışmalarıyla kurtarıldı. 9 saat sonra mahsur kaldıkları yerden kurtarılan gezi ekibinin içerisindekilerin çoğunluğunun hakim ve savcılardan oluştuğu öğrenildi.
 Karabük´te günlük 100´ün üzerinde Covid-19 vakası görülmeye başlandı
Karabük´te günlük 100´ün üzerinde Covid-19 vakası görülmeye başlandı
Kurban Bayramı ile birlikte hareketliliğin arttığı Karabük´te günlük 100´ün üzerinde vaka sayısı görülmeye başlandı. İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, vatandaşlara yeniden maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulundu.
Aşırı Sıcaklara Dikkat Uyarısı
Aşırı Sıcaklara Dikkat Uyarısı
Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı bugünlerde Karabük İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aşırı sıcaklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları hususunda uyarı yapılarak aşırı sıcaklardan korunma yolları açıklandı.
Öz İplik İş Sendikası saldırıya uğrayan işçiye sahip çıktı
Öz İplik İş Sendikası saldırıya uğrayan işçiye sahip çıktı
Öz İplik İş Sendikası Karabük İl Başkanlığı, sendika üyesi tekstil işçisi Zekeriya Çakır´ın darp edilmesini kınadı.
Dolmuştan inen kadının yaptığı hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı
Dolmuştan inen kadının yaptığı hırsızlık güvenlik kamerasına yansıdı
Karabük´te dolmuştan inen bir kadının büfenin önüne gelerek kova, su hortumu ve demir çubuğu çaldığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
İki kişinin yaralandığı kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı
İki kişinin yaralandığı kaza anı güvenlik kamerasına yansıdı
Safranbolu´da hafif ticari aracın otomobile çarptıktan sonra savrulup aydınlatma direğine çarpması sonucu iki kişinin yaralandığı kaza güvenlik kamerasına yansıdı.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

 

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
17.9308
EURO
18.3411
10 Ağustos 2022 Çarşamba
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları