Müze köy: Yörük
UNESCO Dünya Miras Listesi´nde ve "en iyi korunan 20 kent" arasında yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesine bağlı Yörük köyü, her yıl binlerce turist ağırlıyor.
Tarih: 20.11.2019 15:34:22

 

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, cami, çeşme ve köprüleriyle "açık hava müzesini" andıran Safranbolu merkeze 11 kilometre uzaklıkta olan Yörük köyü, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997´de Türk-Türkmen köyü oluşu ve tarihi yapılarının görkemi nedeniyle koruma altına alındı. 20. yüzyılın önemli sopranolarından biri olarak görülen, "La Diva Turca", "La Gencer", "La Regina" olarak ün kazanan ve 10 yıl önce hayatını kaybeden Leyla Gencer´in baba ocağı da olan Yörük köyü, Cemil İpekçi ve Gülgün Feyman gibi ünlülerin köklerinin dayandığı ünlü bir köy olarak da dikkatleri çekiyor. 93 tescilli eserin bulunduğu, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğradığı Yörük köyü, ilçenin önemli destinasyon merkezlerinden birisi.

Çadır hayatından yerleşik yaşama
Yörük köyünde 250 yıllık Sipahioğlu konağının sahibi Ali Rıza Tunca, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, köyün 650 senelik geçmişi olduğunu söyledi. Burada yaşamın çadırla başladığını, daha sonra köyün bir ayağının da İstanbul´da olması dolayısıyla, Osmanlı zamanında sipahi, fırıncı, börekçi gibi çeşitli işlerde görev alan kişilerin orada kazandıkları paralarla bu evleri yaptırdığını ve çadır hayatını bırakıp yerleşik hayata geçtiklerini ifade eden Tunca, "İlk Türk köylerinden bir tanesi. Buraya gelirken üç kardeş geliyorlar. En büyükleri Hüseyin bu köyü kuruyor, Davut ´Davut Ovası´nı, Hacı ´Hacılar Obası´nı kuruyor. Köyümüzde 117 tane tescil bina var. Köy olarak 1996´da vakıf kurduk, 1997´de köyümüzü sit alanı altına aldırdık. Ondan sonra evlerin dört cephe rölöveleri yapıldı. Bunlar Anıtlar Yüksek Kuruluna sunuldu. Bu evler hayvancılık ve tarımla yapılan evler değil, çoğunluğu İstanbul´da kazanılan paralarla yapılan evlerdir. Burası Safranbolu´nun bir minyatürüdür. Safranbolu bizden daha eskidir" diye konuştu.

Görkemli konaklar
Evin 8. kuşak sahibi olduğunu aktaran Tunca ise, şunları kaydetti:
"Evimizin 250 senelik bir tarihi var. Tavan süslemeleri, tavan göbeği orijinal haliyle, orijinal 140 senelik bir cam küre, gündüzleri ayna, gelen ışıkları yansıtır ve odayı komple içine alır. Geceleri lambalar yakıldığı zaman ışığı bir parçada olsa yansıtmaya yarar. Kalem işleri, boyamaların yapıldığı tarih, eski yazıyla maşallah ve 1294. Boyamalar 1878 senesinde yapılma. O tarihte yaşadıkları kültüre anlatıyorlar."
Evde mihrap içine alınmış 12 açmış karanfilin 12 imamları ehlibeyti gösterdiğini, boyamaları yaptıran dedelerinin resminin yer aldığını anlatan Tunca, resmin üzerine Bektaşi sarığı yer aldığını belirtti. Oymaların 12 olduğunu, ocakların kenar taşlarında sarıklı taşlar, hayat ağacı gibi Bektaşi ocağının simgelerinin yer aldığını anlatan Tunca, burada 3´ler, 5´ler, 7´ler, 40´ların mevcut olduğunu kaydetti. Başodanın içerisinde yer alan ve içinde 3 çiçek bulunan 3 vazonun Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ali´yi, 5 vazo ve çiçeğin Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin´i temsil ettiğini vurgulayan Tunca, odadaki karanfillerin sayısının 40 olduğunu, bunların da 40´ları gösterdiğini, vazoda açmış 4 çiçeğin 4 kapı 40 makam olduğunu ifade etti.

Yörük köyü evleri
Safranbolu´nun aksine arsa ve engebeli arazi sorunu olmayan Yörük köyündeki evler neredeyse bitişik nizamda inşa edilirken, Anadolu köylerinde genellikle görülen ev kümelenmesi yerine ana cadde boyunca yapılanmış. Osmanlı dönemi klasik üslubun ev mimarisindeki en güzel örnekleriyle dolu olan Yörük köyü, bilinen köy evi tarzının dışında bir yerleşme olarak yer alıyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Müze Yörük
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emekli madencilerden resim sergisi
Emekli madencilerden resim sergisi
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) dan emekli maden işçileri Halit Kaya ve Kazım Darıcı´nın Yağlı Boya resim sergisi açıldı.
Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı
Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı
Daday Devlet Hastanesinde UMKE, sağlık ekipleri ve itfaiye ekiplerinin desteği ile gerçeği aratmayan yangın tatbikatı gerçekleştirildi.
Huzurevinde deprem ve yangın tatbikatı
Huzurevinde deprem ve yangın tatbikatı
Karabük´te huzurevinde kalan yaşlılara deprem sonrası meydana gelen yangınlarda nasıl hareket etmeleri konusunda bilgilendirmek amacıyla tatbikat gerçekleştirildi.
İki katlı evin çatısındaki yangın korkuttu
İki katlı evin çatısındaki yangın korkuttu
Yenice´de meydana gelen yangında iki katlı evin çatısı küle döndü.
KBÜ´de ‘İş dünyasında etkili iletişim´ söyleşisi düzenlendi
KBÜ´de ‘İş dünyasında etkili iletişim´ söyleşisi düzenlendi
Sandalye Fabrikası CEO´su Sertaş Karakaş, Karabük Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerine, ‘İş dünyası, finans, kurumsal iletişim, müşteri ilişkileri´ hakkında tavsiyeler verdi.
Hasarlı Konteynırlar Tamir Ediliyor
Hasarlı Konteynırlar Tamir Ediliyor
Karabük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, hasarlı olan çöp konteynırlarının tamirlerini yaparak, tekrar kullanıma hazır hale getiriyor. Tamiri mümkün olmayan konteynırlar ise yenileri ile değiştiriliyor.
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse´nin talimatı ile başlayan ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen Halk Günü Toplantıları devam ediyor.
Vali Gürel vatandaşları evlerinde ziyaret ediyor
Vali Gürel vatandaşları evlerinde ziyaret ediyor
Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Mahallesi´nde ikamet eden görme engelli Satı Dikbaş ve geçirdiği bir rahatsızlık sonucu sıkıntılar yaşayan Fehmi Alyat´ı evinde ziyaret etti.
Vali Gürel´den şehit ailesine ziyaret
Vali Gürel´den şehit ailesine ziyaret
Karabük Valisi Fuat Gürel, 2017 yılında Suriye´nin El Bab bölgesinde yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı´nda şehit olan İstihkam Uzman Onbaşı Umut Aytekin´in Karabük Mahallesi´nde ikamet eden ailesini ziyaret etti.
Kadınlar ekmeğini keresteden çıkarıyor
Kadınlar ekmeğini keresteden çıkarıyor
Türkiye´nin en büyük blok ormanlarının yer aldığı ve orman işçiliğinin yoğun olarak yaşandığı Karabük´ün Yenice ilçesinde bulunan kereste fabrikasında çalışan kadınlar, ekmeğini ağaçtan çıkarıyor.
Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesinden Rektör Polat´a ziyaret
Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesinden Rektör Polat´a ziyaret
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesi Endüstri Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sunardi Sunardi ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Festival İcra Komite Toplantısı Yapıldı
Festival İcra Komite Toplantısı Yapıldı
Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komite Başkanı Elif Köse Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıya Komite Üyelerinin tamamı katıldı.
Vali Gürel özel öğrencileri ziyaret etti
Vali Gürel özel öğrencileri ziyaret etti
Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ile birlikte dezavantajlı bireylere yönelik hizmetler sunan eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret etti.
Vali Gürel, ödüllü aşçıları ziyaret etti
Vali Gürel, ödüllü aşçıları ziyaret etti
Vali Fuat Gürel, "Uluslararası Aşçılar Şampiyonasında" dereceye giren öğrencileri okullarında ziyaret ederek tebrik etti.
Halk günü toplantısı Vali Gürel Başkanlığında yapıldı
Halk günü toplantısı Vali Gürel Başkanlığında yapıldı
Vatandaşların istek, şikâyet ve önerilerini dile getirebilecekleri Halk Günü Toplantısı Vali Fuat Gürel Başkanlığında yapıldı.
Ekipler Soğuk Hava Şartlarına Rağmen Durmuyor
Ekipler Soğuk Hava Şartlarına Rağmen Durmuyor
Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Şefliği ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Sokak hayvanlarına "şefkat eli"
Sokak hayvanlarına "şefkat eli"
UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük´ün Safranbolu ilçesinde, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sokak hayvanları için her mahalle, sokak ve caddeye kedi evi, mama ve su aparatları konuldu.
Safranbolu´da zabıtadan fırın denetimi
Safranbolu´da zabıtadan fırın denetimi
Safranbolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede faaliyet gösteren fırınları denetledi.
Elleri kelepçeli mahkum jandarmanın elinden kaçtı
Elleri kelepçeli mahkum jandarmanın elinden kaçtı
Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde hırsızlık suçlamasıyla tutuklanan mahkum cezaevine teslimat öncesi hastanede rapor alındığı sırada jandarmanın elinden kaçarak kayıplara karıştı.
Kanyonda kaçak kazı yapan 8 kişi suçüstü yakalandı
Kanyonda kaçak kazı yapan 8 kişi suçüstü yakalandı
Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipleri, Pınarbaşı´nda Horma Kanyonunda kaçak kazı yaptığı tespit edilen 8 kişiyi suçüstü yakaladı.
Bolu´da dini nikahlı eşine tüfekle 3 el ateş eden şahıs yakalandı
Bolu´da dini nikahlı eşine tüfekle 3 el ateş eden şahıs yakalandı
Bolu´da, bir süredir ayrı yaşadığı 1 çocuğunun annesi dini nikahlı eşine sokak ortasında tüfekle 3 el ateş ettikten sonra kaçan Recai Bozkurt, olaydan 3 saat sonra yakalandı. Sağlık kontrolü için hastaneye götürülen Bozkurt, “Ben kendime ateş ettim” dedi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434
12 Aralık 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları