Öğrenciler "Nostalji Müzesi"yle geçmişle bağ kuruyor
Karabük Şehit Mehmet Dinçel İlkokulu´nda açılan "Nostalji Müzesi"yle eski dönemdeki aile yaşantısı anlatılırken, o günün koşulları, kullanılan araç ve gereçlerle gösterilerek, öğrencilerin geçmişle bağının kopmaması sağlanıyor.
Tarih: 14.11.2019 15:30:33

 

Okul 3/B sınıfı öğretmeni Semre İnce´nin Milli Eğitim Bakanlığının verdiği Türkçe ders kitabında yer alan "Bir sınıf müzesi oluşturuyorum" isimli metinden yola çıkarak hayata geçirdiği "Nostalji Müzesi", öğrencilerin aile büyüklerinin geçmişteki yaşantısını göstermede yardımcı olurken, öğrencilerin bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin kullanımının azaltılmasına da yardımcı olması amaçlanıyor.
Güğüm, telefon, beşik, kaset, bakraç, daktilo, soba, yer sofrası, elek, gaz lambası gibi birçok eski eşyanın yer aldığı Nostalji Müzesi´nde, öğrenciler de konu mankenliği yapıyor. Öğrenciler müzede, kanaviçe yapıp, yer sofrasında yemek yeyip, beşikte çocuk sallıyor.
Karabük Şehit Mehmet Dinçel İlkokulu Müdürü Erdoğan Ünver, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, okul öğretmenlerinden Semra İnce´nin müze açma teklifi getirdiğini, kendilerinin de konuyu beğendiklerini ve müzeyi açtıklarını söyledi.
İlk başta bu kadar güzel bir müzenin ortaya çıkacağını tahmin etmediğini ancak öğretmen, veli ve öğrencilerin güzel bir iş başardığını ifade eden Ünver, "Milli Eğitim Bakanlığımız, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde geçmişten günümüze köprü kuracak bu tarz etkinlikleri sürekli destekliyorlar. Karabük Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de destekleri ve faaliyetleri var. İnşallah bundan sonra da 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde başka faaliyetlerimizi, okul ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesindeki kurumlarla sürdüreceğiz" dedi.
Müzeyi birkaç günlük sergilemek üzere açtıklarını ancak güzel ilgi gördüğünü aktaran Ünver, şunları kaydetti:
"İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Fatih Vargeloğlu´nun katılımlarıyla müzemizi açtık. Kendileri müzenin bir iki gün değil de daha uzun süreli kalarak diğer okuldaki öğrencilerimizin de görmelerini istediler. Biz de ara tatilde müzeyi açık tutmayı düşünüyoruz. 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında 25 Kasım´da Karabük Kültür Merkezi´nde bu sergiyi daha geniş bir ortamda sergileme ve daha geniş kitlelere ulaştıracağız."
Çocukların geçmiş kültürü çok bilmediğini vurgulayan Ünver, "Onlar şu anda ellerinde bilgisayarlar ya da elektronik eşyalar, başka dünyaların insanı oldular. Bu sergiyle biraz da olsa onları geçmişle bir bağ kurdurmak, o dönemde insanlar nasıl yaşamışlar, hangi araçları kullanarak, hangi imkanlarla yaşamışlar ve bugün hangi imkanlara kavuşmuşuz, geçmişteki sınırlı imkanlarla bugünkü geniş imkanları da görmüş oldular. Bugün ellerindeki nimetleri de fark etmiş oldular. Geçmiş kültürümüzle çocuklarımızı asla koparmamamız gerekiyor. Onların da keyif aldığını gördük" değerlendirmesinde bulundu.
3/B sınıfı öğretmeni Semra İnce de fikrin Milli Eğitim Bakanlığının vermiş olduğu Türkçe ders kitabında yer alan "Bir sınıf müzesi oluşturuyorum" isimli metinden çıktığını belirtti.
Velilerin destekleriyle müzeyi oluşturmaya başladıklarını anlatan İnce, şu ifadelere yer verdi:
"Herkes durumdan memnun. Öğrencilerim de memnun, çok şey öğrendiler, güzel oldu. Sınıf anneleriyle yola çıkarak velilere ulaşmam sonucunda onların eşinden, akrabalarından gelen malzemeler var. Kendi evimden anneme, babama ait olan anılar var. Bunları toparladık, getirdiler, emanet ettiler. Özenle yerleştirdik, yerleştirirken güldük, eğlendik, oturduk ağladık, eskileri yad ettik. Bu anılarımızdan öğrencilerime de anlattık. Onlarında geçmişini tanımalarını, geleceğe taşımalarını istediğimizi söyledik. Çok değerli olduğunu gördüler, yaşayarak öğrendiler. Amacımız yaşayarak öğrenmeleriydi, amacıma ulaştık diye düşünüyorum."
Öğrencilerden Elanur Şahin ise çok güzel bir müze olduğunu ve mutlu olduğunu kaydetti. Eskiyi tanımak, eski eşyaları görmenin çok güzel olduğunu belirten Şahin, "Çok güzel eşyalar. Beni çok sevindirdi eski eşyaları görmek" dedi.
Öğrencilerden Buğra Aslan da güzel bir Nostalji Müzesi olduğunu, eski eşyaları görmenin güzel bir duygu olduğunu belirtti. Aslan, "Öğretmenler ödev verince bilemediğimiz ödevleri internetten sorabiliyoruz ama eskiden sorma imkanı yoktu" diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ve Şube Müdürü Erdal Üngören, müzeyi ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet etti.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Emekli madencilerden resim sergisi
Emekli madencilerden resim sergisi
Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) dan emekli maden işçileri Halit Kaya ve Kazım Darıcı´nın Yağlı Boya resim sergisi açıldı.
Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı
Hastanedeki tatbikat gerçeği aratmadı
Daday Devlet Hastanesinde UMKE, sağlık ekipleri ve itfaiye ekiplerinin desteği ile gerçeği aratmayan yangın tatbikatı gerçekleştirildi.
Huzurevinde deprem ve yangın tatbikatı
Huzurevinde deprem ve yangın tatbikatı
Karabük´te huzurevinde kalan yaşlılara deprem sonrası meydana gelen yangınlarda nasıl hareket etmeleri konusunda bilgilendirmek amacıyla tatbikat gerçekleştirildi.
İki katlı evin çatısındaki yangın korkuttu
İki katlı evin çatısındaki yangın korkuttu
Yenice´de meydana gelen yangında iki katlı evin çatısı küle döndü.
KBÜ´de ‘İş dünyasında etkili iletişim´ söyleşisi düzenlendi
KBÜ´de ‘İş dünyasında etkili iletişim´ söyleşisi düzenlendi
Sandalye Fabrikası CEO´su Sertaş Karakaş, Karabük Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerine, ‘İş dünyası, finans, kurumsal iletişim, müşteri ilişkileri´ hakkında tavsiyeler verdi.
Hasarlı Konteynırlar Tamir Ediliyor
Hasarlı Konteynırlar Tamir Ediliyor
Karabük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, hasarlı olan çöp konteynırlarının tamirlerini yaparak, tekrar kullanıma hazır hale getiriyor. Tamiri mümkün olmayan konteynırlar ise yenileri ile değiştiriliyor.
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Halk Günü Toplantıları Devam Ediyor
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse´nin talimatı ile başlayan ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirilen Halk Günü Toplantıları devam ediyor.
Vali Gürel vatandaşları evlerinde ziyaret ediyor
Vali Gürel vatandaşları evlerinde ziyaret ediyor
Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Mahallesi´nde ikamet eden görme engelli Satı Dikbaş ve geçirdiği bir rahatsızlık sonucu sıkıntılar yaşayan Fehmi Alyat´ı evinde ziyaret etti.
Vali Gürel´den şehit ailesine ziyaret
Vali Gürel´den şehit ailesine ziyaret
Karabük Valisi Fuat Gürel, 2017 yılında Suriye´nin El Bab bölgesinde yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı´nda şehit olan İstihkam Uzman Onbaşı Umut Aytekin´in Karabük Mahallesi´nde ikamet eden ailesini ziyaret etti.
Kadınlar ekmeğini keresteden çıkarıyor
Kadınlar ekmeğini keresteden çıkarıyor
Türkiye´nin en büyük blok ormanlarının yer aldığı ve orman işçiliğinin yoğun olarak yaşandığı Karabük´ün Yenice ilçesinde bulunan kereste fabrikasında çalışan kadınlar, ekmeğini ağaçtan çıkarıyor.
Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesinden Rektör Polat´a ziyaret
Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesinden Rektör Polat´a ziyaret
Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Endonezya´nın Ahmet Dahlan Üniversitesi Endüstri Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sunardi Sunardi ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.
Festival İcra Komite Toplantısı Yapıldı
Festival İcra Komite Toplantısı Yapıldı
Safranbolu Belediye Başkanı ve Festival Komite Başkanı Elif Köse Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıya Komite Üyelerinin tamamı katıldı.
Vali Gürel özel öğrencileri ziyaret etti
Vali Gürel özel öğrencileri ziyaret etti
Karabük Valisi Fuat Gürel, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu ile birlikte dezavantajlı bireylere yönelik hizmetler sunan eğitim ve rehabilitasyon merkezlerini ziyaret etti.
Vali Gürel, ödüllü aşçıları ziyaret etti
Vali Gürel, ödüllü aşçıları ziyaret etti
Vali Fuat Gürel, "Uluslararası Aşçılar Şampiyonasında" dereceye giren öğrencileri okullarında ziyaret ederek tebrik etti.
Halk günü toplantısı Vali Gürel Başkanlığında yapıldı
Halk günü toplantısı Vali Gürel Başkanlığında yapıldı
Vatandaşların istek, şikâyet ve önerilerini dile getirebilecekleri Halk Günü Toplantısı Vali Fuat Gürel Başkanlığında yapıldı.
Ekipler Soğuk Hava Şartlarına Rağmen Durmuyor
Ekipler Soğuk Hava Şartlarına Rağmen Durmuyor
Safranbolu Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı Asfalt Şantiye Şefliği ekipleri çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.
Sokak hayvanlarına "şefkat eli"
Sokak hayvanlarına "şefkat eli"
UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan ve "En iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük´ün Safranbolu ilçesinde, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sokak hayvanları için her mahalle, sokak ve caddeye kedi evi, mama ve su aparatları konuldu.
Safranbolu´da zabıtadan fırın denetimi
Safranbolu´da zabıtadan fırın denetimi
Safranbolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçede faaliyet gösteren fırınları denetledi.
Elleri kelepçeli mahkum jandarmanın elinden kaçtı
Elleri kelepçeli mahkum jandarmanın elinden kaçtı
Zonguldak´ın Ereğli ilçesinde hırsızlık suçlamasıyla tutuklanan mahkum cezaevine teslimat öncesi hastanede rapor alındığı sırada jandarmanın elinden kaçarak kayıplara karıştı.
Kanyonda kaçak kazı yapan 8 kişi suçüstü yakalandı
Kanyonda kaçak kazı yapan 8 kişi suçüstü yakalandı
Kastamonu İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipleri, Pınarbaşı´nda Horma Kanyonunda kaçak kazı yaptığı tespit edilen 8 kişiyi suçüstü yakaladı.
Bolu´da dini nikahlı eşine tüfekle 3 el ateş eden şahıs yakalandı
Bolu´da dini nikahlı eşine tüfekle 3 el ateş eden şahıs yakalandı
Bolu´da, bir süredir ayrı yaşadığı 1 çocuğunun annesi dini nikahlı eşine sokak ortasında tüfekle 3 el ateş ettikten sonra kaçan Recai Bozkurt, olaydan 3 saat sonra yakalandı. Sağlık kontrolü için hastaneye götürülen Bozkurt, “Ben kendime ateş ettim” dedi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.7875
EURO
6.4434
12 Aralık 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dünyada iki yüzlü olanlar, kıyamet günü ateşten iki yüzlü olarak gelirler.

Hz. Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları