“Oyuncak Kütüphanesi” ile çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecek
Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü son sınıf öğrencisi Eren Gölge, küçük yaştaki çocuklarda kütüphane kültürünü oluşturmak için “Oyuncak Kütüphanesi” projesi hazırladı.
Tarih: 14.3.2019 13:28:11

 

Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Özyürek´in danışmanlığında, Çocuk Gelişimi Bölümü son sınıf öğrencisi Eren Gölge tarafından çocuklarda hem kütüphane kültürünü hem de sorumluluk ve paylaşma duygusunu oluşturmak amacıyla “Oyuncak Kütüphanesi” projesi hazırlandı. TÜBİTAK 2209 Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında yürütülen oyuncak kütüphanesinde, çocukların gelişim aşamasına göre materyal ve rehberlik hizmeti ile çocuklara oyuncak desteği sunuluyor. Minik çocukların yoğun ilgi gösterdiği kütüphanede çocukların yaş ve gelişim seviyelerine göre oyuncaklar yer alıyor. Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi Çocuk Kütüphanesi bünyesinde kurulan Oyuncak Kütüphanesi, çocukların hem güzel vakit geçirmesi hem de eğitilmesine katkı sağlıyor. Anaokulları ile randevu usulü çalışan oyuncak kütüphanesinde çocuklar kendilerine ait en az bir oyuncağı vererek yerine yeni bir oyuncak seçebiliyor. 
Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Özyürek, bu proje ile çocuklar sorumluluk ve paylaşma değerlerini kazandırmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu çalışmamıza oyuncak kütüphanesi adını verdik. Amacımız çocukları en çok sevdiği şeyle yani oyuncakla buluşturmaktı. Çocukların oyuncakları yok mu? Gereğinden fazla oyuncakları var. İlk amacımız çocukların oyuncak sahibi olması değil, oyuncaklarının birinden feragat edip onu başkasının da kullanabileceği şekilde kütüphanemize bağışlaması. Kendi eski oyuncaklarından bir tanesini kütüphanemize getiriyorlar ve istedikleri oyuncakları alıp götürüyorlar. Birden fazla oyuncak da getirip bağış yapabiliyorlar. Burada ayrıca değerleri de kazanmasını sağlıyoruz. Başta sorumluluk, paylaşma değerini kazanması amacımız. İleri vaade de ise çocukları kütüphaneye alıştırmak istiyoruz. Oyuncak değişimi ve oyuncaklarla oynadıktan sonra kütüphaneye üye olacaklar ve gelecekte kütüphanede birer kitap okuyucu olacaklar. Bundan sonraki süreçte üniversite olarak projemizi bitireceğiz. Bugün itibari ile de kütüphanemizi Safranbolu İlçe Kütüphanesine devredeceğiz. Biz öğrencilerimizle kütüphane çalışmasına destek olmaya devam edeceğiz” dedi. 
“Amacımız çocukları kütüphaneye çekmekti” 
Karabük Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü son sınıf öğrencisi Eren Gölge, çocuk kütüphanesi projesine geçen yıl Mayıs ayında başvurduklarını ifade ederek, “Bu senenin başında da projenin çıktığını öğrendiğimizde çok mutlu olduk. Projeyi faaliyete geçirmek için öncelikle bağışlar yoluyla yardım toplamaya başladık. Daha sonraki aşamada ise projenin bize verdiği bütçe ile oyuncakları aldık. Burada seçtiğimiz oyuncaklar çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygun oyuncakları seçmeye çalıştık. Daha sonra da randevu usulü ile anaokulları ile anlaşarak buraya davet ettik. Buradaki asıl amacımız çocukları kütüphaneye alıştırmak ve çocukları kütüphaneye çekmekti. Bundan sonrada çocukların kendi istekleri ile kütüphaneyi sıklıkla ziyaret edeceklerini düşünüyorum” diye konuştu. 
“Çocukların kitaplara saygılı ve güzel davranmalarını sağlıyoruz” 
Çocuk gelişimcilere destek verildiğinde güzel işler başarabildiklerini kaydeden Gölge “ Bunun en güzel örneklerinden birinin oyuncak kütüphanesi olduğunu düşünüyorum. Kütüphanede çocuk gelişimcilerin de bulunması gerektiğini düşünüyorum. Biz burada yaptığımız etkinliklerle çocukları kütüphanelere çekiyoruz. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırıyoruz. Yaptığımız etkinliklerle çocukların kitaplara daha saygılı ve güzel davranmalarını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı. 
“Çocukların paraya ve maddeye değer vermediğini görmek mutlu ediyor” 
Türkiye´de bu projeye uygun benzer örneklerin olduğunu ama diğer kütüphanelerde sembolik bir para karşılığında değişim yapıldığını söyleyen Gölge, “Bazı çocukların maddi durumları iyi olmuyor, bunu göz önüne alarak çocukların kendi oyuncaklarını getirterek yapıyoruz. Bazen çocuklarımız yanlarında oyuncak ile gelmiyor. Böyle bir durumda çocuklar kendi getirdiğimiz basit materyallerle kendilerine oyuncak tasarlıyor ve bize veriyor. Bizde bu oyuncağa karşılık en alt dereceden oyuncak veriyoruz. Burada daha önce yaptığımız çalışmalarda fark ettiğim bir anım var. Çocuklar burada 5. derecen oyuncak getirip 1. derecen oyuncak alabiliyor. Bu da çocukların paraya ve maddeye değer vermediğini, istediklerini seçtiklerini görüyoruz. Çocukların böyle bir yapısının olduğunu görmek bizi de mutlu ediyor” dedi. 
Oyuncak kütüphanesi projesine ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduğunu dile getiren Safranbolu İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Buket Akbulut çocukların erken yaşta kütüphane ile buluşmasını ve bunun oyuncaklarla yapılıp kütüphaneye alışmalarının sağlanması okuyan neslin fazla olması açısından önemli olduğunu belirtti. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Oyuncakları gören küçük Mirza´nın mutluluğu izleyenleri duygulandırdı
Oyuncakları gören küçük Mirza´nın mutluluğu izleyenleri duygulandırdı
Kars´ta bir aracın bagajın oyuncakları gören küçük Mirza´nın yüzündeki mutluluk hem duygulandırdı hem de güldürdü.
Komşusunu engelli oğluna cinsel saldırıda bulunduğu için öldürmüş
Komşusunu engelli oğluna cinsel saldırıda bulunduğu için öldürmüş
Zonguldak´ta Şubat ayında ahıra giderken silahla vurularak öldürülen şahsın katil zanlısı yakalandı. Zanlının şahsı 29 yaşındaki engelli oğluna cinsel saldırıda bulunduğu için öldürdüğü öne sürüldü.
Ürkmezer, Turistik ve Hediyelik Eşya Yapım Kursunu Ziyaret Etti
Ürkmezer, Turistik ve Hediyelik Eşya Yapım Kursunu Ziyaret Etti
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ve Eşi Miray Ürkmezer, Ovacuma´da Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR paydaşlığında açılan Turistik ve Hediyelik Eşya Yapımı Kursunu ziyaret ettiler.
Medikar Hastanesi ‘Bebek Dostu Hastane´ ünvanını korudu
Medikar Hastanesi ‘Bebek Dostu Hastane´ ünvanını korudu
Karabük ve bölgenin en büyük özel hastanesi konumunda olan Özel Medikar Hastanesi 2015 yılından bugüne sürdürdüğü ‘Bebek Dostu Hastane´ ünvanını kordu.
Vatandaşlara bez çanta dağıtımı devam ediyor
Vatandaşlara bez çanta dağıtımı devam ediyor
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer´in talimatı ile başlatılan ‘5 Plastik Şişe Getir, Bez Çantanı Götür´ kampanyası kapsamında 358 yıllık tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii´nin avlusunda vatandaşlara bez çanta dağıtıldı.
Çelik Dış Ticaret Derneğinden KARDEMİR´e çıkarma
Çelik Dış Ticaret Derneğinden KARDEMİR´e çıkarma
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği ve Çelik İhracatçıları Birliği´nin eski Başkanlarından, Çelik Dış Ticaret Derneği Başkanı Namık Ekinci ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri KARDEMİR´i ziyaret etti.
Sonunda bunu da yaptılar !
Sonunda bunu da yaptılar !
Bilecik´te kuyumculuk yapan İbrahim Rafet Sünetci, düğün sezonu öncesi müşterilerini ´Sahte çeğrek altın´ konusunda uyararak, "Sonunda bunu da yaptılar, dikkat edin" dedi.
Teröristlere ağır darbe! Hedefler imha edildi
Teröristlere ağır darbe! Hedefler imha edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak´a düzenlenen hava harekatında bölücü terör örgütünün silah, barınak, sığınak ve mühimmat depolarının imha edildiğini açıkladı.
Tarihi Kaymakamlar Evi restore edilecek
Tarihi Kaymakamlar Evi restore edilecek
Safranbolu´da bulunan tarihi Kaymakamlar Evi restore edilecek.
Çin´de tur otobüsü yandı: 26 ölü, 30 yaralı
Çin´de tur otobüsü yandı: 26 ölü, 30 yaralı
Çin´de tur otobüsünde çıkan yangında 26 kişi hayatını kaybetti, 30´dan fazla kişi yaralandı.
Safranbolu´da takla atan otomobil ağaçlık alana uçtu: 2 yaralı
Safranbolu´da takla atan otomobil ağaçlık alana uçtu: 2 yaralı
Karabük´ün Safranbolu ilçesinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği otomobil takla atarak ağaçlık alana uçtu. Kazada 2 kişi yaralandı.
Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem Flexible URS
Böbrek taşı tedavisinde yeni yöntem Flexible URS
Özel Hayat Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yasin Kapucu, idrar yolundan girilerek yapılan kapalı böbrek taşı ameliyatı (RIRS, Flexible URS) hakkında bilgi verdi.
PKK´nın İstanbul´daki hain planı çöktü
PKK´nın İstanbul´daki hain planı çöktü
Yaklaşan yerel seçimler öncesinde İstanbul´u kana bulamaya hazırlanan 2 PKK/KCK´lı terörist yakalandı. Şahısların üzerinden Suriye pasaportu ve kimliği çıktı.
GÜNDEM Kahramanmaraş´ta kralların yiyeceği ´trüf mantarı´ üretimi başlıyor
GÜNDEM Kahramanmaraş´ta kralların yiyeceği ´trüf mantarı´ üretimi başlıyor
Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 50 dekar alana bin 500 adet ‘trüf mantarı´ aşılanmış fidan dikildi.
Avrupa Birliği: İsrail´in Golan Tepelerindeki egemenliğini tanımıyoruz
Avrupa Birliği: İsrail´in Golan Tepelerindeki egemenliğini tanımıyoruz
Avrupa Birliği, İsrail´in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımadığını duyurdu.
47 yaşında askere çağrıldı
47 yaşında askere çağrıldı
Hatay´da künefe ustası Cevdet Kutlu,askerlik yaşı geldiği dönemlerde Hatay İl Nüfus Müdürlüğü ve askerlik şubesi arasında yaşanan yazışma ve iletişim eksikliği dolayısıyla askere gidemedi. 47 yaşından sonra gelen askerlik celbi ve para cezasıyla şok yaşayan Kutlu, "Ben şu anda evliyim, devlet büyüklerimiz kendilerini benim yerime koysunlar. Eşime kim bakacak" dedi.
Ovacuma´da Fidanlar Toprakla Buluştu
Ovacuma´da Fidanlar Toprakla Buluştu
Safranbolu Orman işletme Müdürlüğü tarafından Orman Haftası nedeni ile Ovacuma İlkokulunda düzenlenen törende fidanlar toprakla buluştu.
SSAUMDER´den Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral´a ziyaret
SSAUMDER´den Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral´a ziyaret
Sporda Şiddet, Alkol ve Uyuşturucuyla Mücadele Derneği(SSAUMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Coşkun ve Derneğin Spor Danışmanı Fazlı Ulusal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral´ı makamında ziyaret etti.
İmzalanan protokol kapsamında 560 fidan dikildi
İmzalanan protokol kapsamında 560 fidan dikildi
Karabük´te 21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan “Ormancılık Haftası” kutlamaları kapsamında Zobran Köyünde fidan dikim töreni düzenlendi.
Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan oldu
Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan oldu
Karabük Özel Sektör Demir Çelik Haddeciler Derneği Başkanlığına iş adamı Pehlivan Baylan getirildi.
Turizm acentası temsilcileri Safranbolu´yu gezdi
Turizm acentası temsilcileri Safranbolu´yu gezdi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), iç turizm pazarını hareketlendirmek, yeni destinasyonlar açılmasını sağlamak ve kültür turizmine katkıda bulunmak amacıyla, seyahat acentalarına iş geliştirme ve yeni iş imkanlarının oluşturulması için keşif gezileri düzenledi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
23 Mart 2019 Cumartesi
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür.

Platon
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları