Psikologlardan ‘yaramaz çocuklar için´ DEHB uyarısı
Psikologlar, okul çağındaki çocukların yaramaz, derslere odaklanamama gibi durumların ‘dikkat eksikliği ve hiperaktivite(DEHB)´ hastalığı olabileceği uyarısında bulundu.
Tarih: 7.11.2018 10:19:44

 

Medical Park Ordu Hastanesinden Psikolog Funda Es, dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin; yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe (dürtüsellik) ve dikkat sorunlarıyla belirginleşen bir bozukluk olduğunu belirterek konu hakkında ailelere ışık tutacak bilgiler verdi. 
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda dikkatin dağıldığı, dürtülerin kontrolünde zorlanıldığı ve hareketliliğin belirgin görüldüğü bir durum söz konusu olduğunu belirten Psikolog Funda Es, “Belirgin düzeyde olduğunda, DEHB´yi normal bir hareketlilikten ya da dikkatsizlikten ayırt eden temel unsurlar; devamlı ve yaygın olması, uyarılara rağmen devam etmesi ya da çok az değişmesidir. Olumsuz sonuçları ise kişinin akademik, sosyal ve bireysel gelişimine engel olmasıdır. Bu nedenle sıradan dikkat dağınıklığının, her çocukta görülebilecek tipteki enerji fazlalığının ya da anne babanın sınır koyamama probleminin DEHB mi yoksa normal sınırlar içerisinde mi olduğunu iyi ayırt etmek gereklidir” uyarısında bulundu. 

“DEHB, nörolojik olabilir” 
Asıl sebebi henüz bilinmese de, bozukluğun oluşumunda biyolojik (nörolojik) ve genetik faktörlerin rolü olabileceğine işaret eden Psikolog Es, “DEHB´li çocukların beyinlerinin ön kısmında ve limbik sistemde bulunan kimyasal ileticilerin çalışmasında bozulma olduğu bilinmektedir. Beynin bu bölgeleri konsantre olma, planlama, davranışları kontrol etme, hafıza, motivasyon konularında önemli rol oynamaktadır. Gebelikte ilaç ya da alkol kullanma, enfeksiyonlar, zor doğum, düşük doğum ağırlığı ve beyin travması bu çocukların öz geçmişlerinde daha çok görülmektedir. Çevresel faktörler ya da aile tutumları DEHB oluşmasına neden olmaz. Ama bulguların artmasında ya da azalmasında ve ek sorunların çıkmasında etkisi vardır. DEHB genetik nedenli, nörobiyolojik bir hastalıktır. Kendiliğinden geçmez” dedi. 

Okul hayatına dikkat 
Psikolog Es, bu durumun okuldaki çocukları nasıl etkileyeceği konusunda şu bilgileri verdi: 
“DEHB özellikle çocuklarda okul hayatının başlamasıyla belirgin hale gelmektedir. Okul öncesi dönemde her şeyden çabuk sıkılan ve bıkan çocuklar, oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalamayı tercih ederler. Okul başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı ilgisizlikleri başlar. Ödev yapmayı sevmez, anne, baba veya öğretmen zoruyla ödev yaparlar. Masanın başına oturmaz, otursalar dahi bahanelerle kalkarlar. Çalışırken yanında sürekli anne babayı isterler. Derste sıkılma nedeniyle sınıfın huzurunu dikkatini bozacak davranışlar sergileyebilirler. Okuma yazma kaliteleri yaşıtlarından kötü, defter düzeni ve yazıları bozuk olabilir. İyi öğrendiğini düşündüğünüz bir bilgiyi de unutabilir. Kendine uygun bir ders çalışma programı ve düzeni geliştiremezler. Sınavda dikkatsizce hatalar yapabilirler. Test sınavlarında çeldirici sorulara kolaylıkla aldanabilirler. Özellikle ilkokula başladıklarında kâğıdını ilk vermeyi başarı sayabilirler.” 

“DEHB hastalığında ilaç tedavisine ihtiyaç vardır” 
DEHB´da ilaç tedavisi ile birlikte psiko-eğitimsel müdahaleler ve davranışsal tedaviye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Es, şöyle devam etti: “Anne babanın eğitimi, öğretmen eğitimi ve çocuğun bireysel terapisi birlikte yapıldığında etkili sonuçlar alınmaktadır. DEHB tedavisinde ilk adım hastalık ile ilgili bilgi sahibi olunmasıdır. Psiko-eğitim sürecinde hem aile hem de çocuk, anlayabilecekleri şekilde şikayetler, şikayetlerin sebepleri ve kullanılan tedaviler hakkında bilgilendirilir. Çünkü çocukta var olan sorunların nedenlerini başka yerlerde aramak iyileşmeyi engeller. Ülkemizde birçok aile çocuklarının ‘ilaç bağımlısı olacağı´, ‘öylece oturup hareketsiz kalacağı´ gibi endişelerle ilaç tedavisinden uzak durmakta ve istemeyerek de olsa çocuklarının tedavi olabilmesine engel olmaktadır. Oysa doğru dozda başlanan doğru ilaç tedavi için çok önemlidir. Bu noktada, ailelerin uzmanlara güvenmeleri ve uzmanlarla işbirliği yapmaları önemlidir.” 

“Görmemezlikten gelmeyin” 
Psikolog Funda Es, bu belirtilerin görülmesi durumunda ‘yok saymak veya görmemezlikten gelmenin´ yapılabilecek en büyük yanlış davranış olduğuna dikkat çekerek anne babaların çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve şüpheli durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmanın gerekliliğini belirterek sözlerine ekledi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gözde Yaşanan Sorunları Görmezden Gelmeyin
Gözde Yaşanan Sorunları Görmezden Gelmeyin
Beyaz Baston Körler Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Simge Altan, Basit bir değnekten evrimleşerek baston haline gelen nesnenin Beyaz Baston öyküsünün başlangıcı olduğunu ve Beyaz Baston´un görme engelliliğinin farkındalığını artırmak için bir simge haline geldiğini söyledi ve Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya ´da 284 milyon kişinin görme kusurlu olduğunu belirtti.
Karlı ve buzlu yollarda eller cepte dolaşmayın
Karlı ve buzlu yollarda eller cepte dolaşmayın
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Bilal Aykaç, kar veya buz üzerinde yürürken ellerin cepte olmasının sakatlanmaları davetiye çıkardığını söyledi.
Bel fıtıklarının yüzde 99´una ameliyatsız tedavi
Bel fıtıklarının yüzde 99´una ameliyatsız tedavi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. İrfan Koca, bel ve boyun fıtıklarında cerrahi müdahalenin en son tercih edilmesi gereken bir tedavi seçeneği olduğunu belirterek, bel ve boyun fıtıklarının yüzde 99´unun ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebileceğini söyledi.
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Diş problemleri kötü intibaya sebep oluyor
Estetik Diş Hekimi Doktor Efe Kaya, diş problemlerinin kötü intibaya sebep olduğunu söyledi.
Op. Dr. Gürdal Ören, "Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor"
Op. Dr. Gürdal Ören, "Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor"
Gebelik ve obezite hakkında açıklama yapan Obezite ve metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören, "Obezite arttıkça doğurganlık azalıyor. Üstelik sadece kadınlar için değil, erkekler için de aynı durum söz konusu" dedi.
Lohusalık depresyonuna dikkat
Lohusalık depresyonuna dikkat
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof.Dr.Cem Fıçıcıoğlu, lohusalık depresyonuna dikkat çekti.
Boşanan çiftler çocuklarına eski eşlerini kötülememeli
Boşanan çiftler çocuklarına eski eşlerini kötülememeli
Uzman Klinik Psikolog Nilay Gürtaş, kadınlara, çocukların anne ve babalarının boşanma sürecini hasarsız atlatabilmeleri için yapması gerekenleri anlattı
Uzmanlardan soğuk havalarda kalp sağlığı uyarısı
Uzmanlardan soğuk havalarda kalp sağlığı uyarısı
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Cömert, soğuk havaların kalp sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, “Kış mevsimindeki etkili soğuklar kalp damarlarında büzüşmeye yol açıyor ve kalp krizleri de soğuklarda 3 kat daha fazla görülüyor. Özellikle yaşlıların, çocukların ve kalp rahatsızlığı olanların soğuk havalarda daha dikkatli olması gerekiyor” dedi.
Soğuk havalar strese davetiye çıkarıyor
Soğuk havalar strese davetiye çıkarıyor
Nöroloji Uzmanı Dr. Osman Demir, güneş ışığının az, havaların ise soğuk olduğu kış aylarında yaşanabilecek sağlık sorunları için dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Çocuğunuz cümleleri tekrarlıyorsa dikkat
Çocuğunuz cümleleri tekrarlıyorsa dikkat
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. İbrahim Akın, orta kulakta sıvı birikimi çocuk yaş grubunda çok sık görülen ve aileleri tedirgin eden hastalıklardan biri olduğunu ifade ederek, “Çocuklarda yüksek sesle televizyon izleme, cümleleri tekrarlatma, okulda başarısızlık ve tedavi edilmediği zaman kalıcı işitme kaybına sebep olabilen bu hastalıkla alakalıdır” dedi.
Rahim ağzı kanseri hakkında bilinmesi gerekenler
Rahim ağzı kanseri hakkında bilinmesi gerekenler
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Çekmez, rahim ağzı kanserinin Türkiye´de kadınlar tarafından en sık görülen kanserler arasında 10´uncu sırada yer aldığını belirterek, rahim ağzı kanserinin günümüzde tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olduğunu söyledi.
Kemik sağlığınız için maydanoz tüketin
Kemik sağlığınız için maydanoz tüketin
Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, maydanozun çok düşük kalorili bir besin olduğunu ifade ederek, “Kemik sağlığınız için maydanoz tüketin” dedi.
Kök hücre tedavisi kireçlenmeye çözüm olabilir
Kök hücre tedavisi kireçlenmeye çözüm olabilir
Medline Adana Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ali Öztürk, eklem ağrısı olan hastaları tedavi etmek için kök hücre tedavisinin de kullanılabildiğini söyledi.
Karlı zeminde eller cepte yürünmemeli
Karlı zeminde eller cepte yürünmemeli
Op. Dr. Mustafa Altuner, kalça, el-bilek, omurga kırıkları ve kafa travmalarındaki vaka sayılarının arttığı kış mevsiminde, karlı zeminlerde yürürken daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
Kış ayında beslenmeye dikkat
Kış ayında beslenmeye dikkat
Diyetisyen Bahar Altın, kış aylarında sağlıklı beslenme ve su tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.
Nargile ve elektronik sigara kullanımı arttı
Nargile ve elektronik sigara kullanımı arttı
Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Kanser Topluluğu ve Dünya Akciğer Vakfı´nın katkılarıyla hazırlanan Tütün Atlası´na göre Türkiye´deki erkeklerin % 31´i tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiklerini söylendi.
Eklem kireçlenmesini önlemek için jöleli gıdalar tüketin
Eklem kireçlenmesini önlemek için jöleli gıdalar tüketin
Kök Hücre Tedavisi Doktoru Yüksel Büküşoğlu, “Eklem kireçlenmesini önlemek için jöleli gıdalar tüketin” dedi.
Akupunktur sigaradan kurtarıyor
Akupunktur sigaradan kurtarıyor
Sağlık Bakanlığının önem verdiği uygulamalardan biri olan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında yer alan akupunktur tedavisi, Çorlu Devlet Hastanesi´nde başladı. Akupunktur sayesinde sigaradan kurtulan hemşire Neşe Can Yardımcı, “25 yıldır sigara içen bir kişiydim. İki seans sonucunda da bir aydır sigara kullanmıyorum” dedi.
“Fenilketonüri hastalığı bebekte zekâ geriliğine neden olabiliyor”
“Fenilketonüri hastalığı bebekte zekâ geriliğine neden olabiliyor”
Genetik geçişli, doğumsal metabolik bir hastalık olan ve anne ile babanın her ikisinin de taşıyıcı veya hasta olması durumunda ortaya çıkan fenilketonüri hastalığında akraba evliliklerinin daha yüksek risk oluşturduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Burçin Şanlıdağ, hastalığın geç teşhis edilmesinin bebekte zekâ geriliğine neden olabileceğini belirtti.
Uzmanlardan yarışma programları uyarısı
Uzmanlardan yarışma programları uyarısı
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Aysel Savran, televizyon programlarındaki yarışmaların ruh sağlığını olumsuz etkilediğini savundu.
´Evi soğutmayalım´ diye sağlığınızdan olmayın
´Evi soğutmayalım´ diye sağlığınızdan olmayın
Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cahit Topçu, vatandaşların evleri soğuyacak diye havalandırmayı tam yapmadıkları için üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış olduğunu kaydetti.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4037
EURO
6.1605
17 Ocak 2019 Perşembe
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."

Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları