Psikologlardan ‘yaramaz çocuklar için´ DEHB uyarısı
Psikologlar, okul çağındaki çocukların yaramaz, derslere odaklanamama gibi durumların ‘dikkat eksikliği ve hiperaktivite(DEHB)´ hastalığı olabileceği uyarısında bulundu.
Tarih: 7.11.2018 10:19:44

 

Medical Park Ordu Hastanesinden Psikolog Funda Es, dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin; yaş ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe (dürtüsellik) ve dikkat sorunlarıyla belirginleşen bir bozukluk olduğunu belirterek konu hakkında ailelere ışık tutacak bilgiler verdi. 
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda dikkatin dağıldığı, dürtülerin kontrolünde zorlanıldığı ve hareketliliğin belirgin görüldüğü bir durum söz konusu olduğunu belirten Psikolog Funda Es, “Belirgin düzeyde olduğunda, DEHB´yi normal bir hareketlilikten ya da dikkatsizlikten ayırt eden temel unsurlar; devamlı ve yaygın olması, uyarılara rağmen devam etmesi ya da çok az değişmesidir. Olumsuz sonuçları ise kişinin akademik, sosyal ve bireysel gelişimine engel olmasıdır. Bu nedenle sıradan dikkat dağınıklığının, her çocukta görülebilecek tipteki enerji fazlalığının ya da anne babanın sınır koyamama probleminin DEHB mi yoksa normal sınırlar içerisinde mi olduğunu iyi ayırt etmek gereklidir” uyarısında bulundu. 

“DEHB, nörolojik olabilir” 
Asıl sebebi henüz bilinmese de, bozukluğun oluşumunda biyolojik (nörolojik) ve genetik faktörlerin rolü olabileceğine işaret eden Psikolog Es, “DEHB´li çocukların beyinlerinin ön kısmında ve limbik sistemde bulunan kimyasal ileticilerin çalışmasında bozulma olduğu bilinmektedir. Beynin bu bölgeleri konsantre olma, planlama, davranışları kontrol etme, hafıza, motivasyon konularında önemli rol oynamaktadır. Gebelikte ilaç ya da alkol kullanma, enfeksiyonlar, zor doğum, düşük doğum ağırlığı ve beyin travması bu çocukların öz geçmişlerinde daha çok görülmektedir. Çevresel faktörler ya da aile tutumları DEHB oluşmasına neden olmaz. Ama bulguların artmasında ya da azalmasında ve ek sorunların çıkmasında etkisi vardır. DEHB genetik nedenli, nörobiyolojik bir hastalıktır. Kendiliğinden geçmez” dedi. 

Okul hayatına dikkat 
Psikolog Es, bu durumun okuldaki çocukları nasıl etkileyeceği konusunda şu bilgileri verdi: 
“DEHB özellikle çocuklarda okul hayatının başlamasıyla belirgin hale gelmektedir. Okul öncesi dönemde her şeyden çabuk sıkılan ve bıkan çocuklar, oyuncaklardan dahi sıkılıp kısa bir süre sonra onları parçalamayı tercih ederler. Okul başlamasıyla birlikte öğrenmeye karşı ilgisizlikleri başlar. Ödev yapmayı sevmez, anne, baba veya öğretmen zoruyla ödev yaparlar. Masanın başına oturmaz, otursalar dahi bahanelerle kalkarlar. Çalışırken yanında sürekli anne babayı isterler. Derste sıkılma nedeniyle sınıfın huzurunu dikkatini bozacak davranışlar sergileyebilirler. Okuma yazma kaliteleri yaşıtlarından kötü, defter düzeni ve yazıları bozuk olabilir. İyi öğrendiğini düşündüğünüz bir bilgiyi de unutabilir. Kendine uygun bir ders çalışma programı ve düzeni geliştiremezler. Sınavda dikkatsizce hatalar yapabilirler. Test sınavlarında çeldirici sorulara kolaylıkla aldanabilirler. Özellikle ilkokula başladıklarında kâğıdını ilk vermeyi başarı sayabilirler.” 

“DEHB hastalığında ilaç tedavisine ihtiyaç vardır” 
DEHB´da ilaç tedavisi ile birlikte psiko-eğitimsel müdahaleler ve davranışsal tedaviye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Es, şöyle devam etti: “Anne babanın eğitimi, öğretmen eğitimi ve çocuğun bireysel terapisi birlikte yapıldığında etkili sonuçlar alınmaktadır. DEHB tedavisinde ilk adım hastalık ile ilgili bilgi sahibi olunmasıdır. Psiko-eğitim sürecinde hem aile hem de çocuk, anlayabilecekleri şekilde şikayetler, şikayetlerin sebepleri ve kullanılan tedaviler hakkında bilgilendirilir. Çünkü çocukta var olan sorunların nedenlerini başka yerlerde aramak iyileşmeyi engeller. Ülkemizde birçok aile çocuklarının ‘ilaç bağımlısı olacağı´, ‘öylece oturup hareketsiz kalacağı´ gibi endişelerle ilaç tedavisinden uzak durmakta ve istemeyerek de olsa çocuklarının tedavi olabilmesine engel olmaktadır. Oysa doğru dozda başlanan doğru ilaç tedavi için çok önemlidir. Bu noktada, ailelerin uzmanlara güvenmeleri ve uzmanlarla işbirliği yapmaları önemlidir.” 

“Görmemezlikten gelmeyin” 
Psikolog Funda Es, bu belirtilerin görülmesi durumunda ‘yok saymak veya görmemezlikten gelmenin´ yapılabilecek en büyük yanlış davranış olduğuna dikkat çekerek anne babaların çocuklarını iyi gözlemlemeleri ve şüpheli durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmanın gerekliliğini belirterek sözlerine ekledi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Çocuklarda sık olarak göz problemlerine dikkat
Çocuklarda sık olarak göz problemlerine dikkat
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, çocuklarda sık olarak görülen göz problemlerine dikkat çekti.
"Şeker hastalarının kalp hastası olduğu ancak muayenede ortaya çıkıyor"
"Şeker hastalarının kalp hastası olduğu ancak muayenede ortaya çıkıyor"
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Katlandur, şeker hastalarının kalp krizlerini sessiz bir şekilde geçirebildiklerini ifade ederek, "Şeker hastalarının kalp hastası olduğu ancak muayenede ortaya çıkıyor" dedi.
Kadınların kabusu miyom problemine dikkat
Kadınların kabusu miyom problemine dikkat
Dermatoloji Uzmanı Doktor Fulya Tezel, A vitamini eksikliğinin saç dökülmesini tetiklediğini belirtti.
Stres kaşları döküyor
Stres kaşları döküyor
Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, stresin kaşları döktüğünü belirtti.
Sessizliğe mahkum olmaya son
Sessizliğe mahkum olmaya son
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, işitme kaybının gelişen teknoloji ile beraber sorun olmaktan çıktığını söyledi.
Tüp bebekte yaşa dikkat
Tüp bebekte yaşa dikkat
Prof.Dr. Cem Fıçıcıoğlu, tüp bebekte kadınlar da yaş faktörünün önemli olduğunu söyledi.
Bedene eleştiri psikolojik şiddettir
Bedene eleştiri psikolojik şiddettir
Psikolog Dr.Feyza Bayraktar, “Bedene eleştiri psikolojik şiddettir” dedi.
Diyabetle yaşam önerileri
Diyabetle yaşam önerileri
Araştırmalara göre Türkiye´de diyabetli hasta oranının yüzde 13,7´ye kadar yükseldiğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdal Kan, diyabetin iyi bir takip ve hasta uyumuyla önlenebilen bir hastalık olduğunu söyledi.
Diyabetli her iki kişiden biri hasta olduğunu bilmiyor
Diyabetli her iki kişiden biri hasta olduğunu bilmiyor
Endokrinoloji Uzmanı Doç. Dr. Müyesser Saykı, diyabet hastası olan 2 kişiden birinin hasta olduğunu bilmediğini söyledi.
Varis problemine 3 dakikada son
Varis problemine 3 dakikada son
Op.Dr. Muhammed Fatih Yılmaz, varis hastalığının 3 dakika da son bulacağını söyledi.
Gülüş tasarımı daha genç gösteriyor
Gülüş tasarımı daha genç gösteriyor
Gülümsemenin sadece yüzde beliren bir mimik olmadığını belirten Yrd.Doç.Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, gülüş tasarımının daha genç gösterdiğini söyledi.
Gözümüzdeki gizli düşmana dikkat
Gözümüzdeki gizli düşmana dikkat
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, gözde görülen konjonktiva hastalığına dikkat çekti.
Sıkıntınız uzun sürüyorsa dikkat
Sıkıntınız uzun sürüyorsa dikkat
Dr. Mustafa Güveli, sıkıntısı uzun sürenler için uyarılarda bulundu.
Soğuk havalar kalp krizini tetikleyebiliyor
Soğuk havalar kalp krizini tetikleyebiliyor
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Özgür Öz, soğuk havaların kalp krizini tetikleyebileceğini belirterek, kalp hastalarının mümkünse soğuğa yavaş yavaş kendilerini alıştırarak çıkmalarını tavsiye etti.
Uzmanlar uyarıyor: "Diyabet gözde önemli hasarlara yol açıyor."
Uzmanlar uyarıyor: "Diyabet gözde önemli hasarlara yol açıyor."
14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Durlu, 20 ile 65 yaş arasındaki kişilerde en sık görülen körlük nedeninin diyabet olduğunu söyledi.
Uzmanlardan ´zatürre´ uyarısı
Uzmanlardan ´zatürre´ uyarısı
Havaların soğumasıyla birlikte zatürre hastalığına dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Dr. Özkan Akyol, zatürrenin nasıl oluştuğu ve hastalıktan korunma yolları hakkında açıklamalarda bulundu.
Türk doktoru geliştirdi
Türk doktoru geliştirdi
Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Op. Dr. Tansel Mutlu tarafından geliştirilen yeni teknik kapalı ameliyat ile aşil tendonu ameliyatını 15 dakikaya indirdi.
Uzmanlardan çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı
Uzmanlardan çocuklarda soğuk algınlığı uyarısı
Diyarbakır´ın Ergani İlçe Devlet Hastanesi´nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan Uzman Dr. İbrahim Yaman soğuk algınlığı konusunda önemli uyarılarda bulundu.
Vampire facelift ile uzun yıllar genç görünün
Vampire facelift ile uzun yıllar genç görünün
Dr. Sevgi Ekiyor, vampire facelift ile uzun yıllar genç görünmenin mümkün olduğunu söyledi.
Aspirin´i ileri yaşlarda daha dikkatli kullanın
Aspirin´i ileri yaşlarda daha dikkatli kullanın
Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Turan Sezgin, özellikle ileri yaşlarda Aspirin kullanımında daha dikkatli hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
Meme kanseri sonrası yüz güldüren tedavi
Meme kanseri sonrası yüz güldüren tedavi
Doç.Dr. Karaca Başaran meme kanseri sonrası kaybedilen memenin tekrar kazanılması konusunda bilgiler verdi.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Karabük
19 Kasım 2018 Pazartesi
Bugün
Sağanak
15 °C
6 °C
Salı
Sağanak
13 °C
6 °C
Çarşamba
Sağanak
13 °C
7 °C
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır?

Hacı Bektaşı Veli
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları