Sigara içenlerde mesane kanseri fazla görülüyor
İdrarda kan görülmesinin ise mesanede oluşmuş tümör belirtisi olabileceğini söyleyen Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, erkeklerde kadınlara oranla 4 kat fazla görüldüğüne ve sigaranın etkisine dikkat çekti.
Tarih: 5.12.2018 12:29:04

 

Mesane kanseri günümüzde giderek artan bir kanser türü. Araştırmalar; erkeklerde kadınlardan 4 kat daha sık görüldüğünü gösteriyor. Erkeklerde prostat, akciğer ve kalın barsak kanserlerinden sonra dördüncü sırada yer alıyor. Mesane kanserinin yaşla da ilgisi var; çoğunlukla orta ve ileri yaş hastalığı olarak biliniyor ve yaş ne kadar ilerlerse, görülme oranı da o kadar artıyor. 
Sigara bu hastalık için başlı başına bir risk faktörü. Sigara tiryakilerde mesane kanseri içmeyenlere oranla daha fazla görülüyor. Pasif sigara içiciliğinde de kanser riski artıyor. Ayrıca mesleki olarak çevresel kanser yapan etkenlere maruz kalma mesane kanseri gelişiminde çok önemli bir rol oynuyor. Baca temizleyicilerde, plastik ve lastik, sanayi çalışanlarında mesane kanserinin ortaya çıkma oranı artıyor. 
İdrarda ağrısız ve tekrarlayan kanamaya dikkat! 
Böreklerden oluşan idrar, üreter denilen ince kanal aracılığıyla mesaneye (idrar kesesi) dolmaya başlıyor. Mesane dolduğu zaman sinyaller sizi tuvalete gitmeniz için uyarıyor. Yani mesane kasları idrarı, vücut dışına atmada bir tür pompa görevi yapıyor. Mesane iç yüzeyi ürotelyum denilen ince tabaka ile örtülü. Onun altında gevşek bağ dokusundan oluşan ve lamina propria denilen tabaka bulunuyor. En dışta ise hepsinden kalın bir kas tabakası (detrusor) yer alıyor. Mesane kanserlerinin çok büyük oranı ürotelyumdan kaynaklanıyor. Tanı konan tümörlerin yüzde 70-75 i ürotelyum veya lamina propria´da bulunuyor. 
Mesanede oluşan bir tümör, zamanla idrarda ağrısız kanama şeklinde kendini belli ediyor. Öyle ki, idrarda ağrısız ve aralıklı kanama, hastaların yaklaşık olarak yüzde 85´inde görülüyor. Ama farklı belirtilerin de olabileceğine dikkat çeken Acıbadem Kayseri Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, zor idrar yapma gibi yakınmalar da mesane tümörünün ilk belirtileri olabileceğini söylüyor. Ayrıca kanama ile idrardan pıhtılar da gelebiliyor. Bunların yanı sıra karın alt bölgesinde veya bel bölgesinde ağrı bu yakınmalara eşlik edebiliyor. 
Tanı için farklı yöntemler var 
Tanıda idrar tetkikleri önemli. Tam idrar tahlilinde idrarda kan hücrelerinin (eritrosit) görülmesi tümör şüphesini ortaya çıkıyor. Ayrıca ultrasonografi, idrar sitolojisi gibi değerlendirmelerde net tanı konulamazsa sistoskopi (İdrar yollarının optik endoskopik cihazlarla) değerlendirilmesi sayesinde tanı netleşiyor. 
Tedavi 
Mesane tümörü şüphesi olduğunda genel/lomber anestezi altında idrar yolundan girilerek tümör, Transüretral Rezaksiyon (TUR) işlemi yapılıyor. Bu işlemde mesaneye ışık ve bir cihaz ile giriliyor ve hastanın cildinde bir kesi yapmadan mesane içindeki tümör dışarı çıkarılıyor. Çıkarılan tümör dokuları patolojik incelemeye gönderiliyor. Bazı olgularda idrar kesesinin normal görülen bölgelerinden de biyopsi alınıyor. 
Yüzeyel tümörlerde (Ta, T1) TUR kalıcı bir iyileşme sağlayabiliyor. Ancak birden fazla tümör varlığında veya tümör çapı 3 cm´den büyük olduğunda nüks riski daha yüksek oluyor ve bu hastalarda mesane içerisi çeşitli ilaç solüsyonlarıyla haftada bir kez 6-8 hafta süreyle yıkanıyor. 
Tümör adele tabakalarına bulaşmışsa (T2, T3) özellikle genç ve genel durumu iyi olan hastalarda radikal sistektomi adı verilen bir işlemle mesanenin tamamen çıkartılıyor ve ardından barsaktan mesane yapılıyor. İdeal bir yöntem olarak kabul edilen bu ameliyat sonrası ortotopik mesane (idrar yoluna bağlanan barsak mesane) uygun hastalarda hasta konforu yükseltiyor. Buna uygun olmayan hastalarda karında idrar torbası taşıyan başka bir yöntem olan ileal loop ya da üreterokutaneostomi uygulanıyor. Bu ameliyatlar günümüzde laparoskopik hatta robotik olarak da yapılabiliyor. 
Radikal sistektomi için uygun olmayan veya metastaz yani başka organlara yayılmış olan hastalarda sistemik kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabiliyor. 
Tümör nüksederse 
Mesane tümörlü bir hastada daima nüks riski bulunuyor. Bu nedenle hastalar hekimin önereceği aralıklarla periyodik olarak takip ediliyor. Bu doğrultuda düzenli idrar testleri ve kontrol sistoskopisi yapılıyor. Yüzeyel tümör tanısı konulan hastalarda, ilerideki yaşamları süresince az da olsa mesanenin tamamen alınması gereken bir durum ortaya çıkabiliyor. Düşük dereceli tümörlerde bu risk daha az, yüksek dereceli tümörlerde ise daha fazla oluyor. Özellikle yüksek dereceli tümörlerde üst üriner sistem yani böbrek pelvisi ve üreter denilen idrarın biriktiği ve iletildiği kanallarda da benzer tümör çıkma olasılığı az da olsa mevcut olduğundan böbreklerin de hastanın durumuna göre belirli aralıklarla incelenmesi gerekiyor. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Ünlü sanatçının konserinde evlilik teklifi
Ünlü sanatçının konserinde evlilik teklifi
Ünlü sanatçı Ekin Uzunlar Zonguldak´ta konser verdi. Sevenlerinin büyük ilgi gösterdiği konserde, bir genç sahneye çıkarak, uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisine evlilik teklifi etti.
Çalışkan Aktif Kadın Çiftçilerden Vali Fuat Gürel´e “Hayırlı Olsun” ziyareti
Çalışkan Aktif Kadın Çiftçilerden Vali Fuat Gürel´e “Hayırlı Olsun” ziyareti
Hayırlı olsun ziyaretleri kapsamında İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık beraberinde Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hanife Açmalı, Aşağı Kıcılcaören, Cemaller, Burunsuz, Ödemiş ve Safranbolu ilçemizin köylerinde çiftçilikle uğraşan aktif kadın çiftçilerimizle birlikte Vali Fuat Gürel´i ziyaret ettiler.
Gerede´de, ‘Kiliseli Han´ın restorasyonu devam ediyor
Gerede´de, ‘Kiliseli Han´ın restorasyonu devam ediyor
Bolu´nun Gerede İlçesi´nde bulunan tarihi ‘Kiliseli Han´ın restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.
Vali Gürel, Safranbolu´da Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Vali Gürel, Safranbolu´da Muhtarlarla Bir Araya Geldi
Safranbolu Muhtarlar Derneği Başkanı Şahin Yavuz ve Dernek Yönetim Kurulu üyelerinin Salı günü Vali Fuat Gürel´e gerçekleştirdikleri “Hayırlı Olsun” ziyaretinde muhtarların Safranbolu´da misafir etme taleplerini kırmayarak Safranbolu Tokatlı Köyü Muhtarlığı Sosyal Tesislerinde muhtarlarla bir araya geldi.
Irak´lı DEAŞ şüphelisi serbest bırakıldı
Irak´lı DEAŞ şüphelisi serbest bırakıldı
Zonguldak´ta DEAŞ üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Irak uyruklu bir şüpheli nöbetçi mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Vali Gürel´den AFAD Müdürlüğüne ziyaret
Vali Gürel´den AFAD Müdürlüğüne ziyaret
Kurum ziyaretleri kapsamında İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün Hamzalarda bulunan hizmet binasında incelemelerde bulunan Vali Fuat Gürel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Dr. Gazanfer Erbay, İl Özel İdaresi Şube Müdürleri, AFAD Şube Müdürleri tarafından karşılandı.
“Üniversite Sanayi İşbirliğinde ARGE nin önemi” paneli
“Üniversite Sanayi İşbirliğinde ARGE nin önemi” paneli
Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından “Üniversite Sanayi İşbirliğinde ARGE nin önemi” konulu konferans gerçekleştirildi.
Kastamonu Pastırması mı?, Kayseri Pastırması mı? derken şimdi de Hindi Pastırması gündeme geldi
Kastamonu Pastırması mı?, Kayseri Pastırması mı? derken şimdi de Hindi Pastırması gündeme geldi
Kastamonu Pastırması mı yoksa Kayseri Pastırması mı? Tartışmalarının devam ettiği günlerde Kahramanmaraş´tan da Hindi Etinden yapılan Hindi Pastırması gündeme geldi. Kastamonulu Pastırma ustaları, pastırmanın kökeninin kırmızı et olduğunu ve kırmızı et olmadan pastırmanın olamayacağını savundu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: ´Terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir´
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy: ´Terörle mücadele kapsamındaki bu operasyonlara devam edilecektir´
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye´nin güvenlik ihtiyaçları gerektirdiği ve terör örgütleri Irak topraklarında yuvalandıkları müddetçe terörle mücadele kapsamındaki operasyonlara devam edileceğini açıkladı.
Bartın´da jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Bartın´da jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Bartın İl Jandarma Komutanlığı ve Ulus İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda bir kişi uyuşturucu imalatı ve ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı.
Kanuni Ortaokulu´nda ‘Edebiyat Sokağı´ açıldı
Kanuni Ortaokulu´nda ‘Edebiyat Sokağı´ açıldı
Safranbolu Kanuni Ortaokulu tarafından gerçekleştirilen çalışma neticesinde kütüphane ve bilgisayar bölümünden, ders çalışma alanlarına kadar öğrencilerin faydalanabilmesi için yapılan Edebiyat Sokağı, Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer´in katılımı ile açıldı.
Vali Gürel, İl Yazı İşleri Müdürlüğünü ziyaret etti
Vali Gürel, İl Yazı İşleri Müdürlüğünü ziyaret etti
Vali Fuat Gürel, Valilik İl ve şube müdürlüklerine gerçekleştirdiği ziyaretlerine İl Yazı İşleri Müdürlüğünü ziyaret ederek devam etti.
Yol göçtü, devasa toprak parçaları 50 metrelik heyelan oluşturdu
Yol göçtü, devasa toprak parçaları 50 metrelik heyelan oluşturdu
Zonguldak´ta etkili olan yağışların ardından Rat Mahallesi´nde yolda dün akşam meydana gelen toprak kaymasının boyutu gündüz ortaya çıktı. 50 metrelik bölgede oluşan devasa heyelan nedeniyle ekipler bölgedeki incelemelerinin ardından çalışma başlatacak.
Vali Fuat Gürel´den TSO´ya iade-i ziyaret
Vali Fuat Gürel´den TSO´ya iade-i ziyaret
Vali Fuat Gürel, iade-i ziyaret kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mehmet Mescier, TSO Meclis Başkanı Salih Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.
Vali Gürel, kurum ziyaretlerine devam ediyor
Vali Gürel, kurum ziyaretlerine devam ediyor
Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci ve Özel Kalem Müdürü Mustafa Cücü ile birlikte TCDD İşletme Müdürlüğü ile Gar Müdürlüğünü ziyaret etti.
Ağız Diş Sağlığı merkezi Hastaneye dönüştürüldü
Ağız Diş Sağlığı merkezi Hastaneye dönüştürüldü
Geçtiğimiz aylarda hizmete giren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin Bakanlık Makam onayı ile hastaneye dönüştürüldü.
Öğrenci Başkanı Üçel´den Başkan Vergili´ye Ziyaret
Öğrenci Başkanı Üçel´den Başkan Vergili´ye Ziyaret
Soğuksu Ortaokulu Öğrenci Başkanı Vural Batun Üçel, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili´yi makamında ziyaret etti.
Karabük Sağlık-Sen Şubesinden Başkan Vergili´ye Ziyaret
Karabük Sağlık-Sen Şubesinden Başkan Vergili´ye Ziyaret
Karabük Sağlık-Sen Şube Başkanı Sadık Doğdu ve yönetimi, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili´ye ziyarette bulundular.
Ekipler Kapı Kapı Dolaşıyor
Ekipler Kapı Kapı Dolaşıyor
Vatandaşların doğrudan görüşlerini, önerilerini, düşüncelerini, taleplerini ve ihtiyaçlarını yerinde almak üzere Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer´in talimatı ile hayata geçirilen Safranbolu Acil Destek Programı (SADEP) saha çalışmalarına devam ediyor.
Film Gösterimlerine Yoğun İlgi
Film Gösterimlerine Yoğun İlgi
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer´in talimatı ile başlayan ve Safranbolu´daki tüm okulları kapsayan “Safranbolu´da Çocuklar Sinemayla Buluşuyor” projesi kapsamında film gösterimleri devam ediyor.
Hz. Mevlana, Karabük Üniversitesinde anıldı
Hz. Mevlana, Karabük Üniversitesinde anıldı
Hz. Mevlana vefatının, 745´inci yıl dönümünde Karabük Üniversitesinde düzenlenen program ile anıldı.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.3710
EURO
6.0755
Karabük
17 Aralık 2018 Pazartesi
Bugün
Bulutlu
11 °C
5 °C
Salı
Sağanak
13 °C
7 °C
Çarşamba
Karlı - Yağmurlu
7 °C
5 °C
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Erlerle sohbet seni de erlere katar.

Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları