"Sürekli kullandığınız ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir"
Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Karakoca Başaran, sürekli kullanılan ilaçların saç dökülmesine neden olabileceğini söyledi.
Tarih: 28.3.2019 09:24:01


Günümüzde saç dökülmesi hem bayanlarda hem de erkeklerde çok sık karşılaşılan önemli bir dermatolojik problemler arasında yer alıyor. "Saç dökülmesi bir hastalık değil, bir belirtidir, altta yatan birçok hastalık olabilir" diyen Medicana Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Yeliz Karakoca Başaran, saç dökülmesi hakkında bilgi verdi. 

Saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgilendirme yapan Dr. Yeliz Karakoca Başaran, "Saç dökülmesi; hormonal faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Önemli olan dökülen saçlarımızın hangi nedenden dolayı döküldüklerini tespit etmek ve doğru tedavilerin uygulanmasıdır. Zamanında yapılan analizler ve uygun tedaviler ile bu durum genellikle düzeltilebilmektedir. Erken teşhis çok önemlidir" dedi. 

"Saçlarında ömrü vardır" 
Saçların ömrüne dikkat çeken Dr. Başaran, "Normal olarak saçlı deride 100-150 bin saç teli bulunmaktadır. Normal bir kişide insan saçı 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki, 4-6 yıl süren büyüme fazıdır. Bu aşamada saç ayda yaklaşık olarak 1 cm uzar ve fazın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu fazdan sonra saç kökleri katagen dediğimiz dinlenme evresine hazırlar ve yaklaşık olarak 20 gün sürer. Saç döngüsünü dinlenme fazı ile bitirir. Bu dönemde saç kökü 3-4 ay boyunca dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür. Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü başa döner. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi saçlarımızın da bir ömrü vardır ve ömrünü tamamlayan saçlar dökülerek yerine yeni saçlar gelir. Bu nedenle günlük saç dökülmesinin normal karşılanması gerektiğiyle birlikte arttığı durumlarda mutlaka bir hekime muayene olunmalıdır" şeklinde konuştu. 

"Günde 100 saç telinin dökülmesi normaldir" 
Günde 100 kadar saç telinin dökülmesinin normal olduğunu dile getiren Dr. Başaran, şu açıklamalarda bulundu: "Mevsim değişimlerinde ise bu miktar 150 saç teline kadar normal sayılabilir. Uzun bir süre boyunca günde 80-100 taneden fazla saç dökülüyorsa bu normal değildir. Bu durum kadınlarda sık yaşanan bir sorundur. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 2 aya kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması ise bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Saç dökülmesi genellikle tetikleyici faktörden 3-4 ay sonra başlamakta ve bu faktörler tedavi edildikten 6-9 ay sonra normale dönebilmektedir" diye konuştu. 

Tedavi konusuna değinen Dr. Başaran, "Saç mezoterapisi, saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin bir mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesidir. Saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin en etkin sonuçlar aldığı yöntem olan PRP işlemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesiyle yapılmaktadır. Burada plazmada bulunan trombositlerden elde edilen bir çok büyüme faktörü içeren kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Büyüme faktörlerinin hücre çoğalması, kollajen sentezi, yara iyileşmesi, anjiogenez ve doku yenilenmesindeki olumlu etkilerden faydalanılır. Güvenli ve kolay bir yöntemdir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde çok etkilidir" ifadelerini kullandı. 

Dr. Başaran, sağlıklı saçlar için nelere dikkat edilmemesi konusunda şu uyarılarda bulundu: "Bilinçsizce yapılan diyetlerden uzak durulmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için düzenli uyku şarttır. Stresten uzak durulmalıdır. Çinko, B12, bakır, folik asit içeren besinler tüketilmelidir. Saç ıslakken sert bir şekilde taranmamalıdır. Islakken daha çok kırılır. Aşırı sıcak fön makinelerinden kaçınılmalıdır. Günlük saç dibi masajı yapılmalıdır. Saçları çok sıkı bağlamaktan kaçınılmalıdır". 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uzmanlardan ´cushing´ uyarısı
Uzmanlardan ´cushing´ uyarısı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Özer, kontrol altına alınamayan şeker hastalığının, verilemeyen kiloların veya erken başlangıçlı osteoporoz veya hipertansiyonun nedeninin ‘cushing´ hastalığı olabileceğini söyledi.
Diyetisyenlerden ‘şok diyet´ uyarısı
Diyetisyenlerden ‘şok diyet´ uyarısı
Beslenme ve Diyet Uzmanı Melisa Karataş, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte diyet telaşının da başladığına dikkat çekerek, “Şok diyetler yapmayın, sağlığınız oyuncak değil. Kısa sürede kilo vermek iç organlarınızı bitirir” dedi.
Göz kapağı estetiği ile daha dinamik görünün
Göz kapağı estetiği ile daha dinamik görünün
Plastik Estetik ve Rekonstiftik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Hasdemir, göz kapağı estetiği ile daha genç ve dinamik görünmenin mümkün olduğunu söyledi.
"Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyüme habercisi olabilir"
"Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyüme habercisi olabilir"
Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocuklarda sürekli ağızdan solumaya bağlı olarak diş yapısı, çene yapısı bozuklukları ortaya çıkıyor. Burun nefesinin bozulması ağızda yaşayan yararlı bakterilerin (flora) ortamını bozarak dişlerde çürüme, ağız kokusu ortaya çıkarabilir“ dedi.
Kıl dönmesi problemine dikkat
Kıl dönmesi problemine dikkat
Doç. Dr. Fahri Yetişir, kıl dönmesi problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.
Çocukluk çağındaki kolesterol kalp hastalığına neden oluyor
Çocukluk çağındaki kolesterol kalp hastalığına neden oluyor
Memorial Dicle Hastanesi Kardiyoloji Bölümü´nden Uz. Dr. Gökmen Bellur, çocukluk çağındaki kolesterolün kalp hastalığına neden olabileceğini söyledi.
Nöroloji Uzmanı Dr.Pınar Gelener Arsal; "Parkinson son değildir"
Nöroloji Uzmanı Dr.Pınar Gelener Arsal; "Parkinson son değildir"
Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Pınar Gelener Arsal, 11 Nisan Dünya Parkinson günü dolayısıyla açıklamalarda bulunarak, Parkinson hastalığının hareket bozuklukları grubunda ele alınan bir hastalık olduğunu belirtti. Dr.Arsal, dünya Parkinson hastalığı günü, her yıl 11 Nisan´da, bu hastalıktan etkilenen insanları desteklemek ve toplumu nedenleri, belirtileri ve mevcut tıbbi ve cerrahi tedavi yöntemleri konusunda eğitmek için farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanmaktadır dedi.
"İnce bağırsaktan mesane yapıyorlar"
"İnce bağırsaktan mesane yapıyorlar"
Mesane kanseri yüzünden mesanesi alınan hastalara kendi ince bağırsağından yeni bir mesane yapılarak idrar yoluna bağlanırken, hastalar tekrar eski yaşamlarına geri dönüyor.
Kırmızı et tüketimi arttıkça kolon kanseri görülme riski yükseliyor
Kırmızı et tüketimi arttıkça kolon kanseri görülme riski yükseliyor
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Salim Gümüş, kırmızı et tüketimi arttıkça kolon kanseri görülme riskinin yükseldiğine dikkat çekerek, “Bu nedenle kırmızı et tüketiminiz haftada 500 gramdan daha az olması gerekiyor. Diğer yandan eti pişirirken de yanmamasına dikkat etmeniz gerekiyor” dedi.
Otizmde erken teşhis önemli
Otizmde erken teşhis önemli
2 Nisan ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü´ Dr. Suat Günsel Girne Üniversitesi Hastanesi Uzman Psikoloğu Feriha Keşifoğlu, “Erken teşhis tedavi oldukça önemlidir” dedi.
 Burak Duruman: ´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor´´
Burak Duruman: ´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor´´
Türk Kanser Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Duruman, ´´Türkiye´de senede 165 bin kişi kanser oluyor. Fakat erken tanı ile kanserin erken döneminde yakalarsak o zaman bir sorun olmayacak´´ dedi.
Oruç: "Yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konuyor"
Oruç: "Yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konuyor"
Kanser Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Türkiye´de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisinin konulduğunu söyledi.
Frengi hastalığına dikkat
Frengi hastalığına dikkat
Op. Dr. Filiz Tosun Çataklı, Frengi hastalığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
Karabük´e 6 adet yeni 112 ambulansı
Karabük´e 6 adet yeni 112 ambulansı
Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, Sağlık Bakanlığı tarafından 6 yeni ambulansın kendilerine teslim edildiği 2 ambulansın da Nisan ayında teslim edileceğini söyledi. Sarı, geçtiğimiz ay Karabük´ü ziyaret eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca´nın müjdesini verdiği 8 adet 112 Acil Yardım Ambulansından 6´sının İl Sağlık Müdürlüğüne teslim edildiği kaydetti.
Diş çekimlerinden sonra bunlara dikkat
Diş çekimlerinden sonra bunlara dikkat
Diş Hekimi Mahmut Genç, diş çekimi sonrası dikkat edilecek noktalar konusunda uyardı.
Op. Dr. Özkul: "Kıl dönmesi modern tedavi yöntemlerinde hastanede yatmaya ve pansumana gerek yok”
Op. Dr. Özkul: "Kıl dönmesi modern tedavi yöntemlerinde hastanede yatmaya ve pansumana gerek yok”
Kıl dönmesi hakkında bilgiler veren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Faruk Özkul, vücudun herhangi bir yolunda oluşabilen bu problemin modern teknikler ile pansuman bile olmadan tedavi edilebileceğini söyleyerek, “Kuyruk sokumunda sıra sıra kıl köklerinde delikler, akıntı veya şişlik görülür. Ağrısı hastanelik eder” dedi.
“Çocuğunuzun yavaş büyümesinin nedeni çölyak hastalığı olabilir”
“Çocuğunuzun yavaş büyümesinin nedeni çölyak hastalığı olabilir”
Aydın Liva Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr. İlker Serter, her yaşta ortaya çıkabilen çölyak hastalığı çocuklarda; büyüme geriliği, boy kısalığı gibi rahatsızlıklara da neden olduğunu belirterek hastalıkla ilgili bilgiler verdi. Her 100-150 çocuktan birinde çölyak hastalığının görülebildiğini belirten Uzman Dr. İlker Serter çölyak hastalığının boy kısalığı ve büyüme geriliğinin yanında organlarda hasara da neden olabildiğini kaydetti.
Çağın hastalığı fibromiyalji evlilikleri bitiriyor
Çağın hastalığı fibromiyalji evlilikleri bitiriyor
Stres altındaki modern zaman insanlarının en yaygın sağlık sorunlarından biri olmaya başlayan ve kronik ağrı ve yorgunluk sendromu olarak bilinen fibromiyalji hastalığının, evlilikten komşuluk, iş ve arkadaşlık ilişkilerine kadar yaşamın her alanını olumsuz etkilediğini belirten Psikolog Asena Kanat, “Oysa fizik tedavi ve psikoloji uzmanlarının uygulayacağı multidisipliner bir tedaviyle hastalığı kontrol altına almak mümkün” dedi.
Türkiye´de nadir görülen hastalık Zonguldak´ta tedavi ediliyor
Türkiye´de nadir görülen hastalık Zonguldak´ta tedavi ediliyor
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesinde, nadir olarak görülen yemek borusu kaslarının kasılması sebebiyle yutkunma zorluğuna neden olan akalazya hastalığı POEM uygulamasıyla tedavi ediLİyor.
Lenfödem hastalığı ve tedavi yöntemleri
Lenfödem hastalığı ve tedavi yöntemleri
Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, lenfödem hastalığı hakkında bilgi verdi.
Geçmeyen öksürüklere dikkat
Geçmeyen öksürüklere dikkat
Eskişehir Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Büşra Filiz Genç, çocuklarda geçmeyen öksürük ve astım konularında önemli bilgiler paylaştı.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
24 Nisan 2019 Çarşamba
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsan öldüğü zaman üç şey hariç ameli kesilir: Sadaka-i cariye, faydalanılan ilim, salih evlat.

Hz. Muhammed
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları