Türkiye´nin en temiz şehrinden toplanan çöpler, elektrik enerjisine dönüştürülüyor
Türkiye İstatistik Kurumu´nun verilerine göre iki yıldır üst üste Türkiye´nin en temiz şehri seçilen Kastamonu´da toplanan çöpler dahi değerlendiriliyor. Şehirden toplanan çöpler, Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisinde değerlendirilerek 7 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor.
Tarih: 1.4.2019 11:27:24

 

Türkiye İstatistik Kurumu´nun verilerine göre son iki yıldır üst üste Türkiye´nin temiz şehri seçilen Kastamonu´da toplanan çöpler elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Günlük şehir merkezinden toplanan 50 ton çöp, tırlara aktarılarak Devrekani ilçesine bağlı Sarıyonca Köyünde kurulu Katı Atık Bertaraf Tesisine götürülüyor. Burada toplanan çöpler, 8 milyon liralık bir yatırımla kurulan Çöp Gaz Elektrik Üretim Merkezinde enerjiye dönüştürülerek yaklaşık 7 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanıyor. 
“Günlük 250 ton çöp toplanıyor” 
Katı Atık Bertaraf Tesisinde topladıkları çöp gazından elektrik ürettiklerini söyleyen Çöp Gaz Elektrik Üretim Tesisi Sorumlusu Elektrik Teknikeri Erkan Özcan, “Çöp gazından elektrik üretiyoruz. Gülük ortalama 250 ton çöp geliyor tesisimize. Bu çöpü, çöp içerisine drenaj borusu yaparak tesise gazı çekiyoruz. Bu gazı da gaz motoruyla yakarak elektrik enerjisine çeviriyoruz. Biz, makineyi ortalama 1,1 megawatta çalıştırıyoruz. Bu sayede 7 bin konuta elektrik enerjisi üretiyoruz” dedi. 
“Hem çevreyi temiz tutuyoruz hem de çöpten gazı çekerek elektrik üretiyoruz” 
Kastamonu´nun bütün ilçelerinden çöp topladıklarını ifade eden Özcan, “Bunları aktarma istasyonları sayesinde tırlara yükleyerek Katı Atık Bertaraf Tesisine getiriyoruz. Tesiste de borulama vasıtasıyla çöp gazını çekip motorda yakarak elektrik enerjisini çeviriyoruz. Bu sayede çevreye faydalı bir işlemde yapıyoruz. Hem çöp gazın doğaya, ozon tabakasına üzerini çöplerle kapatıp zararını önlüyoruz hem de gazı çekerek elektrik üretiyoruz. Ayrıca çevreye yayılan kokuyu da bu sayede önlemiş oluyoruz. Motorun yaktığı gaz da zararsız bir şekilde doğaya salınıyor” diye konuştu. 
“Türkiye´nin en temiz şehrinden toplanan çöpler, elektrik enerjisine dönüştürülüyor” 
Kastamonu´nun temizlikte Türkiye´de adı geçen en önemli illerinden birisi olduğunu vurgulayan Kastamonu Belediye Başkan Tahsin Babaş, “Kastamonu´nun temizliği her yönüyle mükemmel bir şekilde yapılıyor. Özellikle TÜİK verilerine göre iki yıl boyunca en temiz şehir ilan ediliyor. Bu verileme içerisinde hava kirliliği bulunuyor, gürültü oranı var birde çevre temizliği var. Biz, bunların üçünden ortalama bir endeks çıkartıp burada da Türkiye´de üst üste iki yıldır temizlik şampiyonu oluyoruz. Bu nedenle Kastamonu, gerçekten temiz bir şehirdir. Tabii ki bu kadar çok çöpü toplayarak bunları değerlendirmekte gerekiyor. Bu bakımdan geri dönüş konusunda da bizler çok iyiyiz. Sıfır Atık Projesinde de iyiyiz. Her bakımdan temizlikte lider bir şehirdir Kastamonu” şeklinde konuştu. 
“Çöpten ürettiğimiz elektrikle 7 bin konutun ihtiyacını karşılıyoruz” 
Çöpten ürettikleri elektrik sayesinde 7 bin konutun elektrik ihtiyacını karşıladıklarına işaret eden Başkan Babaş, “Bu kadar çöpü topluyoruz ama mevcut Katı Atık Bertaraf Tesisimizde de çöp gazından yani metan gazından da elektrik enerjisi üretiyoruz. Bugün ürettiğimiz elektrik enerjisiyle de en az 7 bin konutun elektrik enerjisini karşılıyoruz. Bunu da 13,3 cent´e satarak ciddi manada Mahalli İdareler Birliği Merkezimize gelir elde ediyoruz. Bu gelirle de yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Sadece bunun içerisinde enerji ile ilgili birimlerin yanında diğer çevresel etkenleri de minimize etmiş durumdayız. Bu yüzden çevre kirliliğini ciddi manada önledik” ifadelerini kullandı. 
“9,5 milyon liralık ödenekle eski vahşi depolama yapılan çöplüğü ortadan kaldıracağız” 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yatırım programına da alınan proje sayesinde eski vahşi depolama yapılan alandaki çöplerin kaldırılacağını ifade eden Başkan Babaş, şöyle konuştu: “Oluşturduğumuz yeni bir tesiste de bugün Avrupa Birliğine yeni bir proje yaptık. Bu projemiz kabul gördü ve Resmi Gazetede yayınlandı. Kuzeykent Mahallesinde bulunan mevcut vahşi depolama çöplüğümüz vardı. Kuzeykent halkı bu çöplükten çok muzdaripti. Kokudan duramadıklarını ve hayvanların buralara geldiklerini söylüyorlardı. Bunu da gündemimize bizler aldık ve mevcut çöplüğü ıslahı için yeni bir proje Avrupa Birliğinden programa girdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın programına baktığımız zamanda burada 9,5 milyon TL ile 2019 programında bunun yapılacağını öncelikle öğrenmiş bulunuyoruz. Bizde hızlıca projelerimizi bitirdik ve kısa zamanda da bu eski vahşi depolama yapılan çöplüğü yani Kuzeykent Mahallesine ve civarına koku yayan bu çöplüğün ıslah çalışmalarına da başlıyoruz. Bu yüzden bizler, temizlikte çok iyiyiz, temizlik için topladığımız çöpten ciddi manada 7 bin konutun elektrik ihtiyacını da karşılıyoruz. Ayrıca eski mevcut vahşi depolama yapılan çöplüğümüzü de ıslah ediyoruz. Bunlar hep bir planlamanın, bir programlamanın birde çalışmanın ürünüdür” 
Öte yandan tesise gelen çöp tırları, kantara alınarak toplanan çöplerin ağırlığı ölçülüyor. Ayrıca tırlar, çöpleri boşalttıktan sonra hijyen açısından da kapsamlı olarak temizlikten geçiriliyor. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Sünnet Gölü Tabiat Parkı´ndaki konaklama alanı yanarak küle döndü
Sünnet Gölü Tabiat Parkı´ndaki konaklama alanı yanarak küle döndü
Bolu´nun Göynük İlçesi´nde bulunan Sünnet Gölü Tabiat Parkı içerisinde bulunan evde çıkan yangında, ev kullanılamaz hale geldi.
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya: "Cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu bulunmaktadır”
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya: "Cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu bulunmaktadır”
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, bugün itibariyle cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu olduğunu belirterek, “Bulunduğumuz coğrafya zor bir coğrafya. Ülkemizi huzur içerisinde bırakmamak için gece gündüz planlar hesaplar yapan şer güçlerin bunları istemediği çok açık. Türk milleti olarak, tüm kurumlarımızla gücümüzü kararlılığımızı, ülkeyi savunma noktasındaki duruşumuzu bir istiklal mücadelesi ruhu ile hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.
Seyir halindeki otomobilde yangın çıktı
Seyir halindeki otomobilde yangın çıktı
Zonguldak´ta seyir halindeki bir otomobilde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.
Batman´da yürek burkan görüntü! 23 Nisan şenliklerini kağıt topladığı aracının üzerinde izledi...
Batman´da yürek burkan görüntü! 23 Nisan şenliklerini kağıt topladığı aracının üzerinde izledi...
Batman´da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Turgut Özal Bulvarı üzerinde bulunan Atatürk Parkı´nda gerçekleştirilirken, Suriyeli bir çocuk kutlamaları katı atık topladığı kağıt aracının üzerinden izledi.
ÜRKMEZER, “EN İYİ 30 BELEDİYEDEN BİRİNİ BIRAKTIK”
ÜRKMEZER, “EN İYİ 30 BELEDİYEDEN BİRİNİ BIRAKTIK”
Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse tarafından sosyal medyada yayınlanan Mali durum tablosunun yayınlanması üzerine Safranbolu Kaymakamı ve Geçmiş dönem Belediye Başkan Vekili(Kayyum) Safranbolu Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, gazetemize açıklamalarda bulundu.
Safranbolu´da Çocuklar Gönüllerince Eğlendi
Safranbolu´da Çocuklar Gönüllerince Eğlendi
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeni ile Safranbolu Belediyesi tarafından Misak-ı Milli Demokrasi Meydanına kurulan Oyun Köyünde çocuklar gönüllerince eğlendiler.
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya Karabük´te
Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya Karabük´te
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karabük´e geldi.
BARO BAŞKANLARI STRAZBURG´A GİDİYOR
BARO BAŞKANLARI STRAZBURG´A GİDİYOR
Karabük Barosunu temsilen Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan geziye katılıyor.
Karabük´te 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
Karabük´te 23 Nisan Coşkuyla Kutlandı
Karabük, tüm yurtta olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk´ün tüm çocuklara hediyesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
Dünya Mirası Safranbolu´da 23 Nisan Coşkusu
Dünya Mirası Safranbolu´da 23 Nisan Coşkusu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dünya Miras Kenti Safranbolu´da coşku ile kutlanıyor.
Bolu´da, işten çıkarılan belediye işçisi intihar girişiminde bulundu
Bolu´da, işten çıkarılan belediye işçisi intihar girişiminde bulundu
Bolu´da, işten çıkarılan temizlik işçisi Barış Yiğit, belediye binasının çatısına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Polis ekipleri tarafından ikna edilen işçi, intihar girişiminden vazgeçirildi.
Yenice´de 23 Nisan Başkanı Hazel Bostancı
Yenice´de 23 Nisan Başkanı Hazel Bostancı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Yenice´de de öğrenciler resmi kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret ettiler.
İkinci el araç alacaklar bu habere dikkat
İkinci el araç alacaklar bu habere dikkat
Araç fiyatlarının eskisi gibi yaz ve kış aylarına göre farklılık göstermediğini belirten Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, internet üzerinden satışlardaki fiyatların galerilere göre daha yüksek olduğunu söyledi.
Bartın Üniversitesi öğrencilerinin 11 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi
Bartın Üniversitesi öğrencilerinin 11 projesi TÜBİTAK tarafından kabul edildi
Bartın Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan 11 proje "TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı" kapsamında destek almaya hak kazandı.
Türk Yıldızları Çanakkale Abidesi´ni selamladı
Türk Yıldızları Çanakkale Abidesi´ni selamladı
Çanakkale Savaşlarının 104. yılı dolayısıyla 24-25 Nisan günlerinde iki gösteri uçuşu yapacak olan Türk Yıldızları, Şehitler Abidesi üzerinde çevre tanıma uçuşu gerçekleştirdi. Bu uçuş kokpit kamerasına böyle yansıdı
Şeker kanyonunda HES için 9 kişilik bilirkişi inceleme yaptı
Şeker kanyonunda HES için 9 kişilik bilirkişi inceleme yaptı
Yenice´de turizmin başlangıç noktası olan Şeker Kanyonu´na yapılması planlanan HES´le ilgili Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinin keşif talebi üzerine üç hakim ile 9 kişilik bilirkişi heyeti Şeker Kanyonu´na gelerek keşif yaptılar.
Jandarma komutanının koltuğuna kız çocuğu oturdu
Jandarma komutanının koltuğuna kız çocuğu oturdu
Zonguldak Alaplı İlçe Jandarma Komutanı Vekili Kıdemli Başçavuş Mükremin Sabuncu´nun koltuğuna, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla 4.sınıf Bahçeşehir Koleji 4 sınıf öğrencisi Canberk Buyurucu´ya koltuğunu devretti.
Kene vakasında aynı kaderi paylaştığı oğluyla yan yana defnedildi
Kene vakasında aynı kaderi paylaştığı oğluyla yan yana defnedildi
Karabük´te Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle geçen hafta oğlunu kaybeden anne Kadriye Kadriye Kader´de (59) aynı kaderi yaşayarak son yolculuğuna uğurlandı.
Nisan karı yaban hayatı etkiledi
Nisan karı yaban hayatı etkiledi
Karabük´te yüksek kesimlerinde 3 gündür etkili olan kar yağışı doğada yaban hayatı olumsuz etkiledi.
23 Nisan Başkanı Eray Müezzinoğlu
23 Nisan Başkanı Eray Müezzinoğlu
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Vilayetler Birliği Ortaokulu Öğrencileri Başkan Köse´yi ziyaret etti.
Başkan Köse Sabah Duasın Katıldı
Başkan Köse Sabah Duasın Katıldı
Safranbolu´da geleneksel hale gelen ve Safranbolu Sanayilinde gerçekleştirilen Pazartesi duaları devam ediyor.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
24 Nisan 2019 Çarşamba
Karabük için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:19 08:06 13:02 15:22 17:40 19:14
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bal her ağıza tatlılık verir

Mevlana
deneme deneme

deneme 4