Vergili Yukarı Tokatlı Köyü meselesine el attı
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili BRTV ekranlarında Zafer Acar ile Gündem programının konuğu oldu. Yaklaşık 2 buçuk saat süren yayında Safranbolu Yukarı Tokatlı Köyü Mezarlığında yaşanan soruna el atan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, yaptığı açıklamayla yeri yerinden oynattı.
Tarih: 16.9.2021 14:25:43

 

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili BRTV ekranlarında Zafer Acar ile Gündem programının konuğu oldu. Yaklaşık 2 buçuk saat süren yayında Safranbolu Yukarı Tokatlı Köyü Mezarlığında yaşanan soruna el atan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, yaptığı açıklamayla yeri yerinden oynattı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, yaptığı konuşmasında, “Orman alanı olan bir alan Muhtarlığa kiraya veriliyor. Muhtarlıkta ihale ile başka birine kiraya veriyor. Burası da mezarlığın olduğu bölge. Memlekette başka yer kalmamış. Oradaki kişi önce caminin müştemilatını kullanmaya başlıyor. Yemekhanesini mescidini kafeye çeviriyor. Sonra itirazlar gelince ilk önce mescit tekrardan vatandaşın kullanımına veriliyor. Daha sonrasında da sağ olsun Safranbolu Kaymakam´ı müştemilatı da boşattırıyor. Kendisi şuanda mezarlığın üzerine bungalovları yaparak, kafe faaliyetine devam ediyor. En garip tarafı ise buraya 3.500 kamyon hafriyat dökülerek, 200´e yakın mezarın kapatılmasıdır. Safranbolu Belediyesi´nin hafriyat alanı olarak gösterdiği yer Safranbolu çöplüğüne yakın bir yer. Hafriyat döküm alanları ile ilgili özel izin almanız lazım. Oraya hafriyat dökülerek mezarların üzerleri kapatılıyor ve alan düzleniyor. Birileri kullanmış oldukları isimler ile izin belgesi, ruhsatı olmadan faaliyet gösteriyor. Şimdi senin Safranbolu ile ne alakan var derseniz. Benim Safranbolu, Yenice, Eflani, Ovacık, Eskipazar her yer ile alakam var. Böyle bir problem olursa Elif hanımında tabi ki Karabük ile ilgilenecektir. Duyarsız kalmayacaktır. Tabi ki bizde burayla ilgili duyarsız kalmayacağız. Bu söylediklerimin hepsini savcılığın suç duyurusu olarak kabul etmesi lazımdır.” dedi.

BRTV ekranlarında Zafer Acar ile Gündem programına katılan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili Safranbolu Yukarı Tokatlı Köyü Mezarlığında yaşanan sorunlarla ilgili yaptığı konuşmasına “Bir kere 3.500 kamyon hafriyat oraya döküldü ise döküm sahası ile arasındaki mesafe 20 KM bir kamyonun oraya gidiş geliş maliyeti en az 200 TL olur. Hafriyatın mezarlık alanına dökülmesine izin veren her kim ise savcılık bu kişiyi bulmakla mükelleftir. Büyük ihtimal ile de muhtar bu işin içerisinde. 3.500 kamyondan sefer başı para alsa en az 350 bin TL para almıştır. Almadan döktürmez. Bunu savcılığın araştırması lazım. Kesinlikle mezarlar kapatılamaz. Kanunda yeri var. Size okuyayım. ‘ibadethanelere, bunların eklentilerine, buralardaki eşyalara, mezarlara, bunların üzerlerindeki yapılara, mezarlıklardaki tesislere, mezarlıkların korunmasına yönelik yapılan yapıları yıkmak, bozmak veya kırmak suretiyle zarar veren kişi 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.´ Bu işin sorumlusu muhtardır. Muhtar bir yerel yönetim temsilcisi benim bilgim yok diyemez. Muhtarın bilgisi olmadan oraya 3.500 kamyon hafriyat dökülmez. O da bir bedel almadan bu hafriyatı döktürmez. Oraya bir kamyon bile hafriyat dökülse gidip muhtarın şikâyet etmesi lazım. Buradan Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.” diyerek devam etti.


“Mehmet Ali Bey sana sahip çıktıysa, her yaptığın rezalette, her yaptığın pislikte sana sahip çıkacak diye bir kanun mu var?”


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Bahattin Eroğlu´na da yüklendiği konuşmasında, “Burayı kafe yapan, çalıştıran kişi İl Özel İdare de Genel Sekreter Yardımcısı olan Bahattin Eroğlu´nun oğludur. Bu alanda İl Özel İdare sınırları içerisinde olan bir alandır. Senin böyle bir şeye ihtiyacın mı var. Senin oğlun da İmam Hatip mezunu. Allah´tan korkmuyor mu? Mezarların üzerine kafe yapmaya. Bahattin Eroğlu her işte Mehmet Ali Bey´in ismini kullanarak, ön plana çıkıyor. Bunu da Mehmet Ali Bey´in bilmesinde fayda var. Karabük´ü bu kadar boş mu sanıyor. Bu işin hiç kimsenin takipçisi olmayacağını mı sanıyor. Karabük´ü, Safranbolu´yu sahipsiz falan mı sanıyorlar. Sorduğun zaman onun arkasında Mehmet Ali Bey var. Mehmet Ali Bey benim tanımadığım kişi mi? Mehmet Ali Bey sana böyle bir şey yap der mi? Mehmet Ali Bey´in ismini neden kullanıyorsunuz? Utanın biraz. Mehmet Ali Bey sana sahip çıktıysa, her yaptığın rezalette, her yaptığın pislikte sana sahip çıkacak diye bir kanun mu var?” dedi.


“Mehmet Ali Bey´in ismi ile tek iş yapamayacak.”


Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, kendi olduğu sürece Bahattin Eroğlu´nun Karabük´te bir daha Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Mehmet Ali Şahin´in ismi ile tek iş yapamayacağını ifade ederek, “Ona bir fırsat daha verilmiş. Gerekli her türlü yardım yapılmış. Oturacak memuriyetine devam edecek. Aldığı memur maaşıyla da geçimini sağla-yacak. Biz Karabük´ün her yerinde varız. Söyleyeceklerimi söyledim bunların hepsi savcılığa suç duyurusudur. Tepenin üzerine bungalov yapmış. Alt tarafı mezarlık. İstanbul-da Pierre Loti´de varmış. Pierre Loti varken mezarlık aşağıdaydı, mezarlık yukarı doğru çıktı. Arasında da yol vardı. Pierre Loti bizim bilmediğimiz bir yer değil ki. Sen Pierre Loti misin? Haliç manzaran mı var senin? Bugünden itibaren ben bu konunun hukuken takipçisiyim. Bir kere o muhtar aldığı parayı geri iade edecek ve oradan döktürdüğü hafriyatın tamamını kaldıracak. Eğer hafriyatı kaldırmıyorsa İl Özel İdare de suçludur. Orası hafriyat alanı mı? Bu işler bedelsiz yapılmaz. Bize 100 tane talep geliyor. Burayı müteahhide söylesem doldurtsam, tarla mı düzlesem diye. Biz bu işin ne olduğunu biliyoruz. Bu işler bedava olmaz. Biz 12 seneden beri bunlarla, müteahhitlerle uğraşıyoruz. Yani sen şimdi oraya 3.500 kamyon hafriyatı bedavaya döktürdün. Savcılığın o müteahhitleri bulması ve hafriyatın tamamını kaldırtıp, mezarları açması lazım.” dedi.


“Jandarmaya bir ihbardır”

‘Şuan yine bir ihbarda buluyorum.´ diyen Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Orası ruhsatsız çalışıyor. Oraya ruhsat verilemesine imkân yok. Eğer ruhsat verildiyse o da bir suiistimaldir. Bu yüzden oranın en kısa zamanda kapatılması gerekir. Orada ruhsat almadan kafe çalıştıramaz. Büfeler gece 12´den sonra açık olduğunda emniyet ceza yazıyor. Orası Jandarma bölgesi, jandarma gitsin ruhsatı var mı yok mu kontrol etsin. Bu da jandarmaya bir ihbardır. Milletin anasının, babasının, dedesinin mezarının başında davul mu çalacaklar.” dedi.


“Mehmet Ali bey gibi bir şahsiyeti istismardır sizin yaptığınız.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili konuşmasında, “Meydanı boş bulduk, arkamıza birilerini aldık, bizim gücümüz var diye. Sizin Karabük´te ne gücünüz var. Sizin yapmış olduğunuz utanmazlıktır, istismardır. Mehmet Ali bey gibi bir şahsiyeti istismardır sizin yaptığınız. Bu işi düzeltecekler. Orada bu işi yapanların hepsini de yargılattıracağım. Hafriyatın kaldırılması için elimden geldiği kadar mücadele veririm. Orada kafe çalıştırtmam.” ifadelerine yer verdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Aniden yola fırlayan çocuğa otomobil çarptı
Aniden yola fırlayan çocuğa otomobil çarptı
Karabük´te ailesiyle beraber kaldırımda yürüdüğü sırada aniden yola fırlayan çocuğa otomobilin çarptığı anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
"Sizler Bizlere ve Bu Şehre Emanetsizin"
"Sizler Bizlere ve Bu Şehre Emanetsizin"
Vali Fuat Gürel, Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu´na (KYK) bağlı olarak hizmet veren İsmail Necati Efendi Erkek Öğrenci Yurdunu ziyaret ederek yemeğini öğrencilerle birlikte yedi.
Ziraat Odaları ile İş Bankası arasında ‘İş Birliği Protokolü´
Ziraat Odaları ile İş Bankası arasında ‘İş Birliği Protokolü´
Türkiye İş Bankası ile Karabük´teki Ziraat Odaları arasında tarımsal finansman ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bir İş Birliği Protokolü imzaladı.
Yılmaz, mazbatasını aldı
Yılmaz, mazbatasını aldı
Özçelik İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz Karabük İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı ve makamına oturdu.
Türköz´den Ovacuma´da bir dizi inceleme
Türköz´den Ovacuma´da bir dizi inceleme
Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, köy ziyaretleri programı kapsamında Ovacuma´da bir dizi inceleme ve ziyaretler gerçekleştirdi.
“Yeni sezona tüm hazırlıklarımızı tamamlamış olarak gireceğiz”
“Yeni sezona tüm hazırlıklarımızı tamamlamış olarak gireceğiz”
Karabük´ün en yüksek noktası olan 2 bin rakımlı Keltepe mevkisinde Türkiye´nin 53. kayak merkezi olarak hizmete giren Karabük Keltepe Kayak Merkezinde kış sezonu öncesinde incelemelerde bulunan Vali Fuat Gürel, yeni sezona tüm hazırlıklar tamamlanmış olarak girileceğini söyledi.
Kent Meydanı´nda Randevusuz Aşı Merkezi
Kent Meydanı´nda Randevusuz Aşı Merkezi
Karabük´te yürütülen Covid-19 aşı çalışmalarına destek vermek amacıyla Karabük Belediyesi tarafından geçici olarak İl Sağlık Müdürlüğü´ne tahsis edilen Kent Meydanındaki prefabrik binada aşı uygulama merkezi oluşturuldu.
Karabük´te ´beyaz altın´ hasadı başladı
Karabük´te ´beyaz altın´ hasadı başladı
Karabük´te, yaklaşık 500 dekar alanda ekimi yapılan Osmancık çeltiğinin hasadı başladı.
Karabük Bilim Şenliğine KARDEMİR imzası
Karabük Bilim Şenliğine KARDEMİR imzası
Karabük Kent Meydan´ında Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) iş birliği ile düzenlenen “TUBİTAK 4007 Bilim Şenliği” etkinliğinde KARDEMİR de yer aldı.
"İlgili bakanlıklara iletiyor anında sorunların çözümü için gayret gösteriyoruz"
"İlgili bakanlıklara iletiyor anında sorunların çözümü için gayret gösteriyoruz"
AK Parti Karabük İl Başkanı Av. İsmail Altınöz, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı´nın verimli geçtiğini ifade ederek Karabük´ün sorunlarını bu toplantılar vesilesiyle ilgili bakanlıklara ilettiklerini ve anında sorunların çözümü için gayret gösterdiklerini söyledi.
İki otomobilin kafa kafaya çarpıştı
İki otomobilin kafa kafaya çarpıştı
Karabük´te iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada köy muhtarı ve eşi yaralandı.
İki katlı ev alevlere teslim oldu
İki katlı ev alevlere teslim oldu
Eflani´de çıkan yangında üç kardeşe ait iki katlı ev kullanılamaz hale geldi.
Şehitler Ölmez
Şehitler Ölmez
Şehit Özel Harekat Polisleri Cihat Şahin ve Fatih Doğan
BAKKA ve TSO´lardan Adana ve Mersin ziyareti
BAKKA ve TSO´lardan Adana ve Mersin ziyareti
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) faaliyet alanındaki Karabük, Bartın ve Zonguldak illerinin kalkınma hamlelerine yönelik yatırım, istihdam ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi için bölgede yer alan ticaret ve sanayi odası temsilcileriyle birlikte Adana ve Mersin´e teknik gezi ve tecrübe paylaşım ziyareti gerçekleşti.
II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu
II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu
T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Karabük Üniversitesi ortaklığında düzenlenen “II. Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu” (EKÖK – METAL) Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde başladı. Sempozyumunun açılışı Mühendislik Fakültesi Hamit Çepni Konferans Salonu´nda yapıldı.
Özel İdare personeline “Başarı Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” takdimi
Özel İdare personeline “Başarı Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” takdimi
Vali Fuat Gürel, sel afetinin yaşandığı Kastamonu Bozkurt, Şenpazar ve Devrekâni ilçelerinde görev alan İl Özel İdaresi personeline “Başarı Belgesi” ve “Teşekkür Belgesi” takdim etti.
“Hadrianaupolis bölgesinde yaşamın ve hayatın M.Ö 3500 yıllarda var olduğunu ortaya koyduk”
“Hadrianaupolis bölgesinde yaşamın ve hayatın M.Ö 3500 yıllarda var olduğunu ortaya koyduk”
M.Ö. 1´inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8´inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Eskipazar´daki Hadrianaupolis Antik Kenti çalışmalarında ortaya çıkan yeni bulgular dünya tarihine ışık tutuyor.
TÜİK verilerinde Karabük
TÜİK verilerinde Karabük
Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü, Karabük ile ilgili bazı verileri paylaştı.
Selin tahribatı gün ağarınca ortaya çıktı
Selin tahribatı gün ağarınca ortaya çıktı
Kastamonu´nun Çatalzeytin ilçesinde etkili olan kuvvetli yağış sonrasında, geçici menfezler ve köprülerin zarar görmesi sebebiyle bazı köylere ulaşım kesildi. Selin tahribatı gün ağarınca ortaya çıkarken, ekipler köylere ulaşmak için çalışma başlattı.
Açık bilette 12 saat önce şartı kaldırıldı
Açık bilette 12 saat önce şartı kaldırıldı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, alınan Covid-19 önlemleri sonrasında otobüs yolculuğu yapacak vatandaşlara yönelik, açık bilette 12 saat önce şartı “sefer başlayıncaya kadar” olarak değiştirildi.
Fiyatı 1 liraya düştü
Fiyatı 1 liraya düştü
Türkiye´nin mandalina ihtiyacının yüzde 40´ını tek başına karşılayan Adana´da hasat sürüyor. Geçen sene kilosu 2 liradan alıcı bulan mandalina bu yıl 1 liraya kadar düştü.
BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI

/resimler/2017-1/4/0122033983319.jpg

 

 

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
DOLAR
EURO
16 Ekim 2021 Cumartesi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hepimiz ölümün nişanlısıyız?

CENAP ŞEHABETTİN
Dolma iç için kullanacağınız pirincinizi mutlaka ılık suda bekletip yumuşatın ve nişastasından arındırmak için birkaç defa sudan geçirin. Böylece içinin sert kalmasını önlersiniz. Dolmamızın daha lezzetli olması için sızma zeytinyağı kullanın.

Dolma - Sarma Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları