Yenice Festivale Hazır

Yenice ilçesinde 27-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Zümrüt Yenice Festivali hakkında bilgiler veren Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, tüm Karabüklüleri festivale davet etti.

KÜLTÜR 22.09.2014 12:33:57 0
Yenice Festivale Hazır

Festival bütçesinin kısıtlı olması ve bu gücü kendilerinde bulamamaları dolayısıyla festivali bu yıl Ağustos ayında gerçekleştiremediklerini ifade eden Başkan Çaylı, “Bu bizi alternatif yol arayışına getirdi. Sayın Mehmet Ali Şahin’in katkılarıyla Milli Piyango İdaresiyle temas kurduk ve Milli Piyango 29 Eylül çekilişinin Yenice’de yapılması sağlandı. Festivali Eylül ayında yapma gerekçemiz bu şekilde ortaya çıktı. Festivalimiz, Milli Piyango İdarisiyle birlikte düzenlediğimiz bir organizasyon. Yenice Merkezde 27 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Bisiklet Yarışlarıyla başlayacak olan Festivalimiz, üç gün sürecek. Festivalimizin son günü olan Pazartesi günü Milli Piyango İdaremizin 29 Eylül Çekilişi gerçekleştirilecek. Akşam ise müzik şöleni gerçekleştirilecek. Bu vesile ile tüm halkımızı festivalimize davet ediyorum. Festivalimizi ilerideki yıllarda ilgili kurum ve firmalardan destek bulabilirsek, orman ve doğa turizmini konu alacak şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz. Bu yıl ki festivalimizi Milli Piyango, Turizm Bakanlığı ve sponsor firmadan sağladığımız 92 Bin TL bütçe ile gerçekleştireceğiz. Tabi burada biz turizmin gelişmesini amaçlıyoruz. Ancak yetersiz bütçe imkanları nedeniyle bu tür organizasyonlarımız sadece müzik şöleni şeklinde oluyor. Bundan sonraki organizasyonlarda eğer gerekli bütçeyi sağlayamazsak organizasyonumuzu sadece müzik şöleni olarak gerçekleştirebiliriz.”

“BÜTÇEMİZ ÇOK CÜZİ MİKTARDA”
Yenice Belediyesi’nin bütçesinin çok cüzi miktarlarda olduğunun altını çizen Başkan Çaylı, “Yenice Belediyesi’nin hizmetlerini mukayese ederken, bizi Karabük Belediyesi veya Safranbolu Belediyesi ile değil, Eskipazar, Ovacık gibi Belediyelerle yada bize benzer belediyelerle mukayese etmelidirler. Biz bölgemizdeki kendi ölçeğimizdeki diğer belediyelerden hizmet noktasında en önde gelen bir belediyeyiz. Yaptığımız icraatlar Yenice Belediyesinin standartlarının çok çok üstünde, hatta imkansız denecek kadar büyük yatırımlar yaptığımızı düşünüyorum.” dedi.
Yağışların mevsim normallerinin bazen üstünde seyrettiğini ve bununda altyapıda zaman zaman sıkıntılara neden olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Zeki Çaylı “Yağışlar toprağın doyumuyla orantılı olarak zaman zaman yüzeysel akıntılara dönüşüyor. Tabi hızlı şekilde gerçekleşen bu yağışlar önüne aldığını katıp götürüyor. Biz altyapıda belli mesafe kat ettiğimizden dolayı çok fazla da bir sıkıntı yaşamadık. Bazı derelerde birkaç çalışmamız olacak, onları da tamamlarsak yağışlar bundan sonra fazla bir zarar veremeyecektir diye düşünüyorum.” dedi.
Belediye gelirlerinin büyük bir kısmını su gelirlerinin oluşturduğunu belirten Başkan Çaylı “Biz daha önceki aylarda su borçlarının tahsili noktasında Belediye Meclisi olarak bir karar almıştık. Üç dönem su borcunu ödemeyen abonelerin sularının kesilmesi gündeme gelmişti. Vatandaşlarımızın toplamda yaklaşık 800 Bin TL. civarında bir su borcu bulunmaktadır. Ancak torba yasa olarak tabir ettiğimiz yeni düzenleme ile borçlar 1 Aralık’a kadar yapılandırılabilecek, bizde bunu bekliyoruz. Yapılandırmayanların suları yine kesilecektir.” diye ifade etti.

“YAPILACAK HES’E HALK OLARAK KARŞI ÇIKIYORUZ”
Yenice Şeker Kanyonuna can veren dere üzerine yapımı planlanan HES’e, tüm Yenice halkı olarak karşı olduklarını belirten Başkan Çaylı “Biz Yenice’yi turizm noktasında Şeker Kanyonuyla tanıttık. Burası Yenice’nin olmazsa olmazı. Şunu net bir şekilde söylemek istiyoruz; kanyondaki bu dere üzerine yapılacak HES projesinin yapımını tüm Yenice olarak engellenmesini istiyoruz. Buraya yapılacak HES’e Yenice olarak karşıyız. Buraya HES yapımına karar ve onay verecek olan İl Genel Meclisi üyeleri ve Başkanı, Valimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, herkes bilsin ki Yenice Şeker Kanyonuyla var. Gerekirse 21 bin 500 Yenice’de ve 20 bin 500 Karabük’te yaşayan Yeniceliler olmak üzere 42 bin Yeniceli buraya doğru dizilir, HES şirketi yetkilileri gelir bizi ezer, ondan sonra buraya HES’i yapar. Bu konuda çok ciddiyiz ve yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. Bunu engellemek adına her şeyi yapmaya hazırız” dedi.
Filyos Liman Projesi’nin 2017’de bitirilmesinin planlandığını belirten Başkan Çaylı “Proje bittiğinde Yenice çok önemli bir nokta olacak. Mevcut yolumuzun bunu taşımayacağını düşünüyoruz. Bu yolun duble yola dönüştürülmesi noktasında girişimlerimizi yaptık. Yatırımcılar için 200 Bin metrekare Hazine arazisi üretildi. Toplamda 400 Bin metrekare Hazine arazisi olacak. Özellikle ağaç işleri konusunda yatırım yapmak isteyen firmalar için buradan altyapısı hazırlanmış olarak yer tahsili yapabileceğiz. Biz yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız. Şuanda bir tekstil firmamız arazi satın almak üzere bize müracaat etti. Arsayı olması durumunda yapacağı fabrikada 250-300 kişiye istihdam sağlanması söz konusu olacak.” dedi.


Pazartesi 29.5 ° / 5.8 °
Salı 30.6 ° / 7.2 °
Çarşamba 32.3 ° / 13.5 °